انتقاد از بی سلیقگی در سانسور مسابقات ورزشی در سیما

تابناک نوشت:

همزمان با جام ملت‌های آسیا، بحث بر سر کیفیت ممیزی این مسابقات شدت گرفته و عملکرد تلویزیون در این بخش با نقدهایی همراه شده که مهم‌ترین نقد نیز درباره کیفیت ممیزی حواشی مسابقات به ویژه پوشش حضور تماشاگران است؛ رویکردی که به زعم بسیاری از منتقدان می‌تواند به شیوه‌ای منطقی‌تر اجرا شود.

ممیزی همواره برای رسانه ملی چالش‌ برانگیز بود و این چالش زمانی پررنگ‌تر می‌شده که پای برنامه‌های زنده به میان کشیده می‌شده و ممیزان و ناظران نظارتی سخت را باید انجام دهند تا منجر به ایجاد یک تنش در فضای کشور نشود و در این زمینه نیز «تابناک» پیشنهاد تدوین یک آیین نامه با در نظر گرفتن جزئی‌ترین ملاحظات شد تا قواعد ممیزی برای تولیدکنندگان و ناظر کاملاً معلوم باشد و اسلوب شفاف و مدونی در این ارتباط وجود داشته باشد.

با این وجود هرچه تلاش کرد سلیقه نقش حداقلی را در ممیزی ایفا کند، در برنامه‌های زنده به ویژه در مسابقات بین‌المللی ورزشی نمی‌توان از تاثیر سلیقه ممیزها غافل شد، چرا که دیگر دوربین در اختیار کارگردان‌های داخلی نیست و طبیعتاً نمی‌توان در حین ثبت تصاویر برخی ملاحظات را رعایت کرد و مدیریت ممیزی از کنار زمین در اختیار ناظران پخش نیست!

به همین دلیل مطابق با عرف بخشی از تصاویر مسابقه از همان دقایق ابتدایی به عنوان تصاویر ذخیره در نظر گرفته می‌شود تا در صورتی که تصویر خط قرمزی از تماشاگران روی مانیتور ناظران پخش افتاد، در فاصله چند ثانیه‌ای تاخیر میان دریافت تصویر و پخش زنده،این تصاویر ذخیره جایگزین تصویر محذوف شود و بدین شکل از حواشی که با پخش این تصاویر ممکن‌الوقوع است، جلوگیری شود.

این ملاحظات رسانه ملی برای بخش اعظمی از تماشاگران تلویزیون پذیرفته شده و گروهی نیز این ملاحظات را نپذیرفته‌اند و از شبکه‌های ماهواره‌ای به تماشای بازی می‌نشینند و قید گزارش فارسی بازی را نیز می‌زنند اما آنچه غیرقابل پذیرش تلقی می‌شود، کیفیت ممیزی در لحظه و عدم تلاش برای رساندن ممیزی به حداقل ممکن است؛ اتفاقی که در جریان جام جهانی والیبال رخ داد و اعتراض‌هایی را در پی داشت.

در جریان بازی تیم ملی ایران با تیم ملی قطر در جام ملت‌های آسیا، حضور گسترده تماشاچیان که به ورزشگاه آمده بودند تا فوتبالیست‌های کشورمان در استرالیا تنها نباشند، چالش تازه‌ای را برای ممیزی‌ها پیش آورد و پوشش گروهی از این تماشاچیان باعث شد تا ممیزها به شدت مشغول باشند اما آنچه از این تلاش نمودار شد، جایگزین تصاویر سانسور شده با تصاویر بسیار محدودی بود.

این محدودیت به گونه‌ای بود که تصویر چهره جایگزین در این صحنه‌ها به عنوان تماشاچی مورد پسند ناظران پخش مورد توجه قرار گرفت و به یک سوژه روز شبکه‌های اجتماعی بدل شد. شاید در این زمینه ضروری باشد حداقل با حساسیت بیشتری بهره برد و حداقل این تصاویر مکرر تغییر کند و تصویر ذخیره شده از ابتدای بازی برای چنین دقایق حساسی(!) تا انتهای بازی تکرار نشود و بیننده در قبال این اتفاق، واکنش نشان ندهد.

خلاء سلیقه در سانسور مسابقات فوتبال این روزها به شدت به چشم می‌آید و از این منظر ای کاش در این زمینه چاره‌ای اندیشیده شود و به گونه‌ای در این ارتباط تدبیر شود که مخاطب از پخش داخلی مسابقات خارجی دلزده نگشته و هر رویداد اینچنینی نیز با چنین حواشی همراه نشود.

 

17503

کد خبر 395721

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  49 1
  این همه گزارشگر میگفت تماشاگرا خوب تشویق می کنن خوبن و ... ولی یه بارم یک کدومشو نشون نداد در صورتیکه تو بازی امروز کره و استرالیا بعضی وقتا تماشاچیا رو نشون می داد.
 • بی نام A1 ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  62 1
  بی سلیقگی؟ اگه عکس گل و بلبل نشون بده جای تماشاگرای ایرانی دیگه مشکلی نیست؟ چه جور رسانه ای هستید که با اصل سانسور مشکلی ندارید؟ واقعا که...
 • بی نام A1 ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  75 2
  شما از کجا فهمیدین که "این ملاحظات رسانه ملی برای بخش اعظمی از تماشاگران تلویزیون پذیرفته شده" است؟
 • 001 A1 ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  41 1
  با این حرفا کاری از پیش نمیره خواهید دید باید اساسی به صدا و سیما حالی کرد که مردم ایران محترمند
 • بی نام A1 ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  47 1
  تا بحال جهت استفاده از ماهواره مقاومت کرده بودم اما انقدر روی پخش گزارش ورزشی والیبال و فوتبال روی اعصاب ما راه رفتند تا ادم محافظه کاری مانند من را مجبور به استفاده ازین وسیله کردند
 • مهدی A1 ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  55 1
  هنوز قیافه اون پسره با اون خنده اش و اون دندوناش تو جام جهانی تو ذهنمه یعنی انقد پخش کردن که ملکه ذهنم شده
 • بی نام RO ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  32 1
  معلوم نیست تماشاچیان ایرانی که در هیچ جای دنیا تیم ملی رو تنها نمی ذارن و با تمام وجود تیم رو تشویق می کنن قابلیت نشون دادن توسط تلویزین رو ندارن
 • بی نام IR ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  34 2
  جهت اطلاع خیلی از مردم دیگه از ماهواره میبینن
 • امیر A1 ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  23 3
  مگه اونا گشت ارشاد ندارند؟؟
 • الیاس IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  38 1
  دستتون درد نکنه که اینقدر به فکر مردم هستید و می خواهید همه را راست به بهشت ببرید
 • مهدی IR ۰۳:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  32 1
  واقعا تصور اون آقای ممیزی از مردم چی هست ؟ که یک صحنه قبل از بازیو تا آخر بازی ببینیم فکر کنیم جدید هست ...؟
 • بی نام AU ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  59 1
  من در ورزشگاه سیدنی حاضر بودم. اوج همبستگی ایرانیا را با هر گروه و تیپ و سلیقه رو میتونستی تو این ورزشگاه ببینی. تیم ملی سالها بود که این طور حمایت و تشویق نشده بود حتی در ورزشگاه آزادی. فقط باید تاسف خورد برای رسانه میلی و مدیران بی تدبیر آن. حیف از این سرمایه ای که هدر میرود.
 • حجت A1 ۰۴:۲۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  40 1
  دوراز انصاف است که هموطنان ما ثیم ملی هرکجا بازی دارد همراه تیم میروند ولی تلوریون ما کم لطفی می کند وآنها رانشان نمی دهد.
 • بی نام IR ۰۵:۲۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  45 1
  من وقتی فوتبال می بینم گیج می شوم یکمرتبه توپ غیب می شود یکمرتبه شرایط حمله به دفاع تبدیل می شود یکمرتبه در اوج به نتیجه رسیدن یک حمله صحنه تغییر می کند کلا زهرمارمان می شود. بدتر اینکه بعضی مجریان ضعیف می گویند ما تصاویر را همیطوری دریافت می کنیم
 • بی نام A1 ۰۵:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  59 1
  كي بشه ما يه مسابقه مثل آدم ببينيم
 • بی نام A1 ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  55 1
  خدا پدر و مادرش رو بیامرزه این آقا تنها همراه تیم ملی در این مسابقات است و یک نفری بجای 80 میلیون ایرانی تیم رو تشویق میکند .
 • بی نام IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۹
  12 0
  :::فاصله چند ثانیه‌ای تاخیر میان دریافت تصویر و پخش زنده::: آقا یکی این جمله رو برا من معنی کنه