ایسنا نوشت:

در حالی پرداخت وام ازدواج با سرعت کمی بیشتر یا کمتر در شبکه بانکی ادامه دارد، بنابر آخرین آمار بانک مرکزی در 10 ماهه امسال بالغ بر یک میلیون فقره از این تسهیلات به متقاضیان اعطا شده که با توجه به منابع موجود و تاکید مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در حال حاضر تصمیمی برای افزایش وام ازدواج در این بانک وجود ندارد.

با بازشدن مجدد درهای بانکها به روی زوجین برای پرداخت وام ازدواج که با تذکر دولت به بانک مرکزی به منظور تعیین راهکاری برای برطرف کردن موانع موجود در مسیر پرداخت تسهیلات ازدواج به جوانان اتفاق افتاد اکنون حدود شش ماهی است که این روند از سر گرفته شده و بررسی پرداخت ها در شبکه بانکی نشان می دهد که داوطلبان واجد شرایط با طی مراحل قانونی و تعیین شده از سوی بانک مرکزی موفق به دریافت وام ازدواج می شوند.

با این وجود سرعت پرداخت تسهیلات در بین بیش از 20 بانک حاضر در سامانه ازدواج برابر نیست و با توجه به تعداد متقاضیان در صف بانک مربوطه شرایط متفاوت است. با این وجود نقطه مشترک تمامی بانکها به این موضوع ختم می شود که حداکثر رقم پرداختی برای زوجین سه میلیون تومان بوده و وام پنج میلیون تومانی که با شرایط خاص پرداخت می شود از اقبالی برخوردار نیست و محدودیت منابع قرض الحسنه بانکها چنین اجازه ای را به آنها نمی دهد.

این در حالی است که چندی پیش میرمحمد صادقی-مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی- با اعلام افزایش تعداد بانک‌های پرداخت‌کننده وام ازدواج در سال جاری از 12 به 22 مورد و کاهش صف متقاضیان وام ازدواج تاکید کرد که با توجه به شرایط فعلی، بانک مرکزی برای افزایش سقف وام ازدواج از سه میلیون هیچ برنامه ای ندارد.

آخرین تغییرات پرداخت تعداد وام های پرداختی

اما آخرین آمارهای بانک مرکزی بیانگر آن است که تا ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری بالغ بر 943 هزار نفر از ابتدای شروع به کار سامانه (سال 1388) در صف دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج قرار داشتند که با توجه به ازدواج های سال 1393 رو به افزایش بوده است.

با توجه به اینکه در اواسط تابستان سال جاری با هماهنگی به عمل آمده بین وزارت اقتصاد و نظام بانکی مقرر شد تا پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در اولویت پرداخت های قرض الحسنه بانکها قرار گیرد، تا پایان دی‌ماه امسال حدود یک میلیون و 91 هزار و 387 فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به افرادی که از سال 1388 تا پایان دی‌ماه 1393 با اولویت ثبت نام ازدواج در صف قرار داشتند پرداخت شد.

براین اساس آمار بانک مرکزی نشان می دهد که افراد در صف سامانه ازدواج تا 30 دی ماه 1393 به حدود 547 هزار و 874 نفر کاهش یافته است.

بنابراین گزارش در حال حاضر بیش از 20 بانک در سامانه ازدواج حضور دارند که هریک بنابر سهمیه بندی انجام شده و توافقی که با بانک مرکزی دارند مکلف به اقدام نسبت به پرداخت تسهیلات ازدواج هستند.

این در حالی است که آخرین آمارهای اعلام شده از سوی بانکها نشان می دهد که بانک مسکن بیش از 46 هزار ، صادرات بیش از 231 هزار، تجارت بالغ بر 110 هزار ، پارسیان بیش از 8000 ، سپه 22 هزار و ملی بالغ بر 260 هزار فقره تسهیلات ازدواج پرداخته اند.

 

45503

کد خبر 398916

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • متاهل A1 ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۷
  11 0
  با این ضمانت هایی که واسه ی یه وام 3میلیونی میخوان میگفتن نمیدیم بهتر بود آخه از کجا یه ضامن کارمند پیدا کنم پس باید بیخیال این وام شم مرسی که به فکرمونین همش میگین ازدواج کنین نه کار درستی نه حمایتی
 • بی نام A1 ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۷
  11 0
  والا ما که یکساله در صفیم دوبار هم بانک رو عوض کردیم ولی هنوز هییییچ خبری نیست. نمیدونم این آمار و ارقام که گفتید به کیا پرداخت شده