نسیم آنلاین نوشت:

مدیرکل شاخص قیمت مرکز آمار گفت: دلیل تورم ۴۰ درصدی در دوران احمدی‌نژاد نقدینگی بالا بود. نادر حکیمی‌پور گفت: دولت سعی می‌کند فشار ناشی از تقاضا را کاهش دهد و باعث کاهش تورم شود. دولت یازدهم سیاست حمایت از تولید را دنبال می‌کند.

نادر حکیمی‌پور در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر برخی از فعالان اقتصادی و کارشناسان معتقدند که دولت با سیاست‌های انقباضی که در پیش گرفته، تورم را به بهای دامن زدن به رکود کنترل می‌کند. شما هم این موضوع را قبول دارید؟ گفت: این‌طور نیست، ما در یک دوره‌ای مثلا دو سال پیش، شاهد تورم بالا، در حدود 40 درصد بودیم که دلیل مهم آن، نقدینگی بسیار بالا بود.

او گفت: در واقع نقدینگی به بخش تولید تزریق نمی‌شد، بلکه تقاضا ایجاد می‌کرد و فشار تقاضا منجر به تورم می‌شد.

مدیرکل دفتر شاخص قیمت مرکز آمار ایران با بیان این‌که تورم ناشی از فشار تقاضایمان به طور عمده ناشی از افزایش نقدینگی بوده است، گفت: دولت نخواسته تولید کاهش پیدا کند و نقدینگی در بخش تولید را کم کند، اتفاقا معتقد است که نقدینگی اگر به سمت بخش تولید هدایت شود، هم تولید رونق می‌گیرد و تورم ناشی از هزینه کاهش پیدا می‌کند و هم این‌که تقاضای کاذبی را که به خاطر نقدینگی بالا رفته، کنترل می‌شود و تورم ناشی از فشار تقاضا را کاهش می‌دهد.

حکیمی‌پور با بیان این‌که این نیست که بگوییم رابطه بده بستانی بین این دو وجود دارد، گفت: من فکر می‌کنم دولت تا به حال این‌گونه عمل کرده است و عملا هم سیاست حمایت از تولید را دنبال می‌کند.

او گفت: دولت سعی می‌کند نقدینگی را به بخش تولید هدایت کند و هم این‌که فشار ناشی از تقاضا را کاهش دهد و باعث کاهش تورم شود.

 


45231

 

کد خبر 399037

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۸
  21 46
  چرا تورم در دوره هاشمی 49 درصد بود؟
  • داریوش A1 ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۸
   6 2
   40درصد نبود 400درصد بود قابل توجه آقای بی نام: چون........ امثال شماها رو آورد سر کار و پستهای کلیدی
  • بی نام IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۸
   10 3
   احیانا به خاطرتون هست اون موقع جنگ و بعدش هم مشکلات اقتصادی ناشی از جنگ بود. اتفاقا نرخ مشابه تورم نشون میده دوران حکومت رییس جمهور سابق در حد یک جنگ چند ساله برای کشور ضرر داشته
 • بی نام IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۸
  4 5
  من به شدت با تورم و سیاستهای احمدی نژاد مخالف بودم ولی الان با این رکودی که اینها بوجود آوردند به نظر آن تورم بهتر از این رکود است
 • علی A1 ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۸
  6 3
  بخاطر نداشتن اطلاعات.بخاطر بیسوادی.بخاطر ساده زیست جلوه دادن دولت.
 • مصطفی A1 ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۸
  3 8
  اگه در دوره احمدی نژاد تورم 40 درصد بود نگاهی به درآمدهای آن سرمایه صندوق توسعه اگه میخوردن نوش جانشان نفت 120 دلار میفروختن اما حالا چی تورم 400 درصد حقوق ها 14 در صد اضافه میشه با وعده وعید سرمون شیره می مالن
 • مصطفی A1 ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۸
  7 0
  اگه از دولت قبلی بد بگم نمایش میدید تا بوده دنیا همین بوده
 • مسعود A1 ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۲
  0 0
  درود بر شما استاد بزرگوار چناب آقای دکتر حکیمی پور