نسیم آنلاین نوشت:

عبدی گفت: اتاق بازرگانی برای یک عده خاص انحصار ایجاد کرده است. یک اقتصاددان گفت: اتاق بازرگانی به تقلید از نظام سرمایه‌داری عمل می‌کند. واردات در کشور به شکل "خان سالاری" انجام می شود و هر بازرگان سلطان واردات یک محصول است. درهای اتاق بازرگانی به روی مردم بسته است.

بیژن عبدی اقتصاددان و استاد دانشگاه در خصوص نقش اتاق بازرگانی در اقتصاد کشور گفت: اتاق بازرگانی در وضعیت فعلی نه تنها به سود بخش خصوصی عمل نمی‌کند، بلکه انحصار را برای یک عده خاص تشدید کرده است.

او گفت: اتاق بازرگانی باید به عنوان کانالی برای هدایت و سرمایه گذاری بخش خصوصی مطرح شود، اما در حال حاضر چنین خروجی را از اتاق بازرگانی نمی بینیم.

این اقتصاددان با انتقاد از عدم توجه اتاق بازرگانی به تولید گفت: این اتاق بیشتر به تجارت می پردازد و حرکت خاصی در جهت تولید انجام نداده و متاسفانه در حوزه تجارت هم محور فعالیت ها به جای صادرات، واردات است.

عبدی به اهمیت صادرات در کشور اشاره کرد و گفت: صنایع صادراتی برای رونق تولید در کشور نقش مهمی را ایفا می کنند، و در این مسئله اعضای اتاق بازرگانی نقش مهمی را در معرفی محصول تولیدی بر عهده دارند، اما متاسفانه در حال حاضر اتاق حرکتی در این جهت نداشته است.

او با بیان این مطلب که " باید راه اتاق بازرگانی به روی مردم باز شود " گفت: نباید این نوع نگرش به عنوان شعار تلقی شود و در واقع تا مردم از فعالیت های اقتصادی اعم از تولید و تجارت مطلع نشوند، بخش خصوصی موفق نخواهد شد.

این استاد دانشگاه اتاق بازرگانی فعلی را الگو برداری شده از کشورهای غربی دانست و بیان کرد: وضعیت فعلی اتاق بازرگانی مانند کشورهای غربی است به شکلی که سرمایه داران و افراد دارای ثروت های خاص به رانت های خاصی دسترسی دارند و همواره امور اقتصادی کشور را اداره می کنند که این رویه مناسب نظام اسلامی نیست.

عبدی گفت: مقصود نظام اسلامی این است که مردم در فرآیندهایی مانند تولید ثروت، کالا و بهره مندی از مواد نقش بیشتری داشته باشد.

او با اشاره به هدف افراد از عضویت در اتاق بازرگانی گفت: حضور در اتاق بازرگانی رانت اطلاعات، قدرت و دسترسی به منابع بانکی را به افراد می دهد به همین دلیل تمایل برای عضویت در اتاق بازرگانی همواره وجود دارد.

این اقتصاددان گفت: شکل انحصار طلبانه اتاق بازرگانی باعث می شود که کسانی که ثروت های خاصی را در اختیار دارند، کل امور کشور در زمینه های اقتصادی در اختیار بگیرند.

عبدی با اشاره به شیوه فعلی واردات در کشور گفت: در حال حاضر واردات در کشور ما به شکل "خان سالاری" انجام می شود، طوری که اصطلاحا یک نفر سلطان واردات لوازم خانگی و کس دیگری سلطان واردات پوشاک است و به واردات برخی از مواد غذایی مانند شکر یا میوه به همین طریق انجام می شود.

او ادامه داد: براساس این نوع نگرش تجار و بازرگانان برای نزدیک شدن به دولت مردان و به دست قدرت بر سر حضور در اتاق بازرگانی با یکدیگر رقابت می کنند.

 

45231

 

کد خبر 399212

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۶
    1 0
    آقای عبدی درست میگویند تا وقتی وضع به همین روال خان سالاری پیش میرود بهتر از این نخواهد شد همه ادعای مشارکت مردمی را در امور دارند اما متاسفانه این مهم فقط در انحصار عده ای خاص است .