دستغیب: مبنا قرار دادن درآمد سرپرست خانوار برای دریافت یارانه نقدی دور از عدالت است

ایسنا نوشت:

نایب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه 94 با بیان این‌که مبنا قرار دادن درآمد سرپرست خانوار برای اخذ یارانه نقدی دور از عدالت است،‌ گفت: به نظرم مجلس نباید در موضوع نحوه حذف یارانه خانوارها وارد مصادیق می‌شد چون این کار به کارشناسی بیشتری نیاز دارد.

احمدرضا دستغیب در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص ابهامات مربوط به مصوبه کمیسیون تلفیق در مورد حذف یارانه نقدی برخی خانوارها گفت: قطعاً ابهامات موجود در تبصره 21 لایحه بودجه در هدفمندی قابل رفع است. اما به باور بنده عدالت حکم می‌کند که مصداق حذف یارانه خانوار جمع کل درآمدشان باشد. چون ممکن است در خانواده‌ای یک نفر شاغل بوده و در مقابل خانواده دیگر چند نفر مشغول به کار باشند از این جهت درآمدهای خانوار تغییر می‌کند.

وی تأکید کرد: اگر می‌خواهید به عدالت نزدیک شوید باید برای پرداخت یارانه نقدی درآمد کل خانوار را محاسبه کنیم. بر این اساس مبنا قرار دادن درآمد سرپرست خانوار برای دریافت یارانه نقدی دور از عدالت است و باید در این زمینه تدبیر کرد تا بین خانوارهای مشمول دریافت یارانه نقدی عدالت برقرار شود.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق با تأکید بر این‌که تبصره 21 باید برای اجرا مورد موافقت و رأی مثبت مجلس قرار گیرد، یادآور شد: ممکن است نظر نمایندگان بر این باشد که برای اجرای هدفمندی در سال آینده لایحه دولت ملاک قرار گرفته شود. شاید در این صورت مصوبه کمیسیون در مورد حذف یارانه خانوارهای با درآمد بیشتر از 2.5 میلیون تومان دیگر منتفی خواهد شد.

دستغیب با بیان این‌که دولت باید با سازوکاری مشخص درآمد خانوارها جهت پرداخت یارانه نقدی را مشخص کند، گفت:‌ قطعاً باید سهم بیشتری از یارانه در اختیار خانواده‌های کم درآمد و آسیب پذیر جامعه قرار گیرد اما داشتن روش مناسب برای تشخیص خانواده‌های کم درآمد از پردآمد و آنهایی که مشمول یارانه نقدی می‌شوند از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

وی در مورد اینکه آیا میزان درآمد 2.5 میلیون تومان جهت تشخیص حذف یارانه خانوار برای خانواده‌های ساکن در شهرهای بزرگ مناسب است، گفت: قطعاً این عدد باید در کلان شهرها و شهرستان‌ها متفاوت باشد. درست است که این مصوبه کمیسیون تلفیق است ولی بنده همان نقدی که به تنظیم آیین‌نامه پیوست جریمه سربازی دارم را به مصوبه کمیسیون تلفیق در مورد تبصره 21 نیز دارم.

نماینده مردم شیراز با بیان این‌که مجلس نباید در موضوع نحوه حذف خانوارها ریز وارد مصادیق شود،‌ افزود: این کار به کار کارشناسی و تخصصی احتیاج دارد که طبیعتاً این در زمان محدود کمیسیون تلفیق نمی‌گنجید. البته ما در ذیل همین تبصره دولت را مکلف به تنظیم آیین‌نامه از این جهت کردیم.

دستغیب خاطرنشان کرد: نمایندگان از آنجا که احساس کردند دولت قدری با تأخیر نسبت به اجرای قانون هدفمندی اقدام کرده است این موضوع را به تصویب رساندند ولی در نهایت باید منتظر ماند تا نمایندگان تصمیم نهایی را در صحن علنی تصویب کنند.

وی همچنین گفت: مجلس عدد مشخصی برای درآمد حاصل از اصلاح قیمت‌ها جهت پرداخت یارانه نقدی و یارانه بخش تولید و بهداشت مشخص کرده است که دولت می‌تواند بر اساس ضوابط خود نسبت به نحوه واگذاری آن اقدام کند. به نظرم اگر قرار باشد مجلس وارد مصادیق و نحوه واگذاری شود کار دشوار خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق در مورد سهم تولید نیز گفت: مصوبه کمیسیون تلفیق تفاوت محسوسی با پیشنهاد دولت ندارد تنها تغییر عمده مصوبه تلفیق نسبت به لایحه دولت مربوط به حذف برخی از خانوارها از دریافت یارانه نقدی است.

 

23503

کد خبر 401217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
  10 0
  ما در خانواده 5نفره هستیم.چطور با 2500م داریم زندگی میکنیم.که یارانه هم حذف شه.700ت اجاره..600قسط.چیزی میمونه....بقیم حساب نکردم...فقط بی هدف واسه خودتون حرف میزنید.مجلس که اجازه نمیده مگه بی صاحبه.
 • بی نام A1 ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
  3 0
  حقوق زن مال خودشه اینو یادتون نره آقایون.
 • علی IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
  16 65
  اگه به بیکار ها و بی عارها بیشتر یارانه میدن ما هم استعفا بدیم بشینیم خونه بی عاری هم که کاری نداره.
 • بی نام IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
  9 25
  اگر به طبقه کارگر و کم در امد هم یارانه داده شود کارگر دیگر کار نمی کند و راحت منزل می شند واز یارانه ارزاق می کند و همچنانکه الان کشور با کمبود کارگرمواجه است و در نتیجه افزایش هزینه تولید در پیش خوا هیم داشت و کماکان تورم هم ادامه می یابد
  • مسعود IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
   6 0
   از کی تا حالا با 45500 تومان می شود ارتزاق کرد؟ مثل اینکه شما تو این مملکت زندگی نمی کنی...
 • ت EU ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
  28 5
  پسرجان در اسلام مخارج زندگی بعهده مرد است مگر حا لا عوض شود
  • بی نام A1 ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
   1 0
   اقای ت مشروط به اینکه تماما در اختیار اقایان باش نه شما و خانم مکرمتان.
 • بی نام A1 ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
  2 0
  بر اساس درآمد کل خانوار و بر اساس تعداد نفرات خانوار باشه .
 • بی نام IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
  1 0
  دقیقا
 • پاکزاد IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
  2 0
  سلام یارانه حق ملت هست حالا که دولت خرجهای درون بیرون داره پس مبنا را چهار ملیون در نظر بگیرند کل خانوار تمام
 • مجید A1 ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
  2 1
  اقا یارانه رو برگردونید به قبضها . مثلا من یک نفر بیشتر نیستم همون پولی رو باید بدم که یه خانوار ده نفر پرداخت میکنه . منتها اون ده تا چهل و پنج تومن میگیره ولی من فقط یک 45تومن میگیرم . انصافه؟
 • بی نام IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
  0 0
  این پسر جان با توجه به خانواده پدریش از شما بیشتر اسلام را می شناسد
 • حامد IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
  1 0
  نظر شما كاملآ درست است . اگر اين موضوع در اشتغال هم مد نظر قرار ميگرفت و افرادي كه بعنوان تنها فرد شاغل در خانواده داراي مزاياي بيشتري ميشدند و بين خانواده هايي كه مرد و زن هر دوشاغل هستتند تفاوتي ميگذاشتند شايد افرادي كه اشتقال برايشان ضروري نبود جاي خود را به جوانان بيكار جامعه كه سرپرست خانوار هم هستند ميدادند.
 • رضا A1 ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
  4 0
  آب وبرق ومسکن دارو نان حاملهای انرژی واجناس ودلار وخلاصه هرچیزی که گرون کردیدوچندبرابر برگردونیدبه حالت اول بساط یارانه و حقه بازی رو هم جمع کنیداینقدر عزت وکرامت این ملت باشرافت زیرسوال نبریدبرای چندرغاز.
 • حسین فجرک RU ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۴
  0 0
  اقایان نوبخت و روحانی مگر حقوقی که افراد برایش زحمت میکشند را بدون واجد شرائط بودن واحراز کار وحضور و... میدهید که کمک یارانه را بدون احراز فرد واجد شرائط مجبور باشید بدهید ؟ باید راستی آزمائی کنید بگوئید یارانه همه قطع هر کس خود را واجد شرائط میداند در آن فرمهای اینترنتی پر کند وازش اجازه بگیرید که در تمام اطلاعات اعلامیش از هر منبعی که دارید راستی سنجی آنرا معلوم میکنیم در صورت کشف فساد وخلاف اظهارات برای در یافت کمک یارانه فرد متخلف مجبور باشد هزینه های این راستی سنجی را با ضافه 30 درصد اور بپردازد اینجوری اکثر یت به خود حذفی روی می اورند وبجای ان دولت به تولید کنند کان واقعی یارانه بدهد آنهم یارانه انرژی ویکسال نیز انرژ ی را گران نکنید 94وبعد 50 درصد گران کنید وباز یکسال توقف و