مقابله با قاچاق گونه ای کمیاب در ایام نوروز/ سمندر لرستانی از گونه های نادر جهان

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان با اشاره به اهمیت حفاظت از سمندر کوهستانی لرستان گفت: با هرگونه قاچاق سمندر لرستانی در ایام قبل از نوروز توسط افراد فرصت طلب و سودجو برخورد می کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست؛ مهرداد فتحی با اشاره به اینکه سمندر کوهستانی لرستان گونه آندمیک استان لرستان از جمله دوزیستان کمیاب و ارزشمنداست ، گفت: طی سالیان اخیر با توجه به افزایش عوامل تهدید کننده طبیعی و انسانی همچون خشکسالی و به ویژه خرید و فروش گونه توسط افراد فرصت طلب و سودجو در ایام قبل از نوروز در بازارهای داخل و خارج از کشور، شرایط زیستی و جمعیتی آن را به شدت مورد تاثیر قرار داده است.

او گفت: این گونه از سوی IUCN در لیست قرمز و کنوانسیون حمایت از گونه های نادر و کمیاب جهان (CITES) در ضمیمه 1 که تجارت و خرید و فروش را ممنوع می سازد، قرار داده و در رسانه های ملی و بین المللی موضوع قاچاق سمندر لرستانی انعکاس فراوانی داشته است.

فتحی با تاکید بر اینکه این اداره کل در راستای جلوگیری از قاچاق گونه تدابیری اتخاذ کرده است، گفت: با توجه به کوهستانی بودن زیستگاهها و برخی مشکلات اجرایی امر حفاظت، گاها مواردی چند از گونه در بازارهای فروش آبزیان تزئینی و آکواریوم های نگهداری ماهیان ایام نوروزی در سرتاسر کشور مشاهده شده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان گفت: در صورت مشاهده مراتب به نزدیکترین اداره محیط زیست جهت عودت گونه های کشف شده و برخورد با متخلفین یا از طریق شماره تلفن 1540 (آماده پاسخگویی به صورت 24 ساعته) اطلاع داده شود.

46233

کد خبر 402272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • کیانی IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۹
    2 1
    میدان صنعت در شهرک غرب از محل های فروش این گونه نادر است. و چه بهتر که حفاظت این گونه و سایر گونه های کمیاب از مبدا صورت گیرد .