جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به ریاست رییس جمهوری تشکیل شد و اعضا به بررسی ادامه دستور جلسه قبل درباره راهکارهای افزایش ازدواج جوانان و پیشگیری از رشد نرخ طلاق پرداختند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ،اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در جلسه روز سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۳ خود، دلایل اساسی افزایش طلاق و کاهش ازدواج را با توجه به ویژگی‌های هر منطقه جغرافیایی مورد توجه قرار دادند و به بحث و تبادل نظر در خصوص اتخاذ راهکارهایی برای کاهش نرخ طلاق و رشد نرخ ازدواج پرداختند.

در این جلسه همچنین گزارشی از یک مطالعه میدانی درباره ازدواج و طلاق در استان خراسان رضوی ارائه شد که با استفاده از ظرفیت‌های کارشناسی در عرصه‌های اسلام‌شناسی، روانشناسی و موضوعات اجتماعی تهیه شده بود. در این گزارش وضعیت افرادی که در معرض آسیب طلاق قرار داشته‌اند و فرآیند‌هایی که افراد در این مسیر با آن مواجه بوده‌اند و همچنین آثار جلسات مشاوره با این افراد در زمینه‌های بهداشتی و درمانی، فرهنگی ، تربیتی ، اعتقادی و دینی در کاهش نرخ طلاق به صورت دقیق مورد بررسی قرار گرفته بود.

بر اساس نظر اعضا مقرر شد گزارش‌های مشابه در دیگر استان‌ها نیز در جلسات آینده شورا مطرح و پس از جمع‌بندی اعضا درباره نتایج آنها، برای تعمیم و تسری نتایج این گزارش‌ها و مطالعات به نقاط مختلف کشور تصمیم‌گیری شود.

محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در پایان این جلسه اظهار امیدواری کرد که شورا بتواند در جلسات آینده تصمیمات علمی و عملی کاملا کارشناسانه برای برون رفت و یا حداقل کاهش نرخ رشد طلاق در کوتاه مدت اتخاذ کرده و در بلند مدت نیز با مطالعات تکمیلی تصمیم‌سازی‌های مناسبی داشته باشد.

همچنین وی تاکید کرد که شورا در زمان مناسب که بررسی‌ها درباره راهکارهای کاهش نرخ طلاق و افزایش نرخ ازدواج به نقطه مناسبی برسد، حمایت از ساماندهی فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی و دولتی و غیردولتی و همچنین تشکل‌های خودجوش مردمی را برای اجرای این تصمیمات در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی وظیفه خود می‌داند.

۴۷۴۷

کد خبر 402869

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • امیرعلی A1 ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۳
  6 4
  سربازی مخصوصا برای قشر دانشجو و قشرتحصیلکرده بزرگترین معضل ازدواج است متاسفانه اصلا به ان توجه نمی شود
 • بی نام A1 ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۳
  6 15
  با این همه بی احترامی که برای بانوان در ایران قائل هستید می خواهید زنان ازدواج هم بکنند. زن در برابر فرزندش هیچ حقی ندارد. فرزند در واقع فرزند مرد است و زن تنها به عنوان یک دستگاه که در خدمت مرد برای تولید مثل به خدمت گرفته می باشد. برای انتخاب اسم زن هیچ حقی ندارد. برای گرفتن گذرنامه برای فرزند بازهم فرزند فرزند مرد است. در صورت فوت مرد، زن هیچ گاه به عنوان ولی فرزندش نامی ندارد. اگر فرزندش نیاز به عمل پزشکی داشته باشد باید پدرش برای رضایت حضور داشته باشد و یک مادر هیچ حقی برای رضایت دادن در این مورد هم ندارد. زن از هیچ حقوقی در ایران برخوردار نیست. هیچ حقی در برابر فرزندش به عنوان یک مادر ندارد. هیچ حقی به عنوان یک همسر ندارد. تمام قوانین به نفع مردان است.