۰ نفر
۱۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۴

مهر نوشت:

معاون میراث فرهنگی کشور از احتمال منتفی شدن جشن جهانی نوروز به دلیل تقارن با ایام فاطمیه خبر داد.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، در حاشیه ضیافت شام نمایندگان فرهنگی ۱۲ کشور همکار در پرونده جهانی نوروز که شب سه‌شنبه ۱۲ اسفند به میربانی رئیس کتابخانه ملی در محل این سازمان برگزار شد، گفت: اگر حتی یکی از این ۱۲ کشور پرونده نهایی در خصوص ثبت جهانی نوروز را برای ارسال به یونسکو امضا نکند، این موضوع دوباره به سال آینده موکول می‌شود.

او با بیان اینکه تا این لحظه تقریباً نظرات نهایی در این خصوص از سوی نمایندگان غالب کشورها ارائه شده، گفت: ما امیدواریم تا جمعه این موضوع نهایی شود ولی همانطور که گفتم این موضوع نیازمند توافق نظر همه اعضا است. ما تا ۳۱ مارس ۲۰۱۵ فرصت داریم که این پرونده را به یونسکو ارسال کنیم و در صورت تائید پرونده، موضوع برای سال ۲۰۱۶ مطرح می‌شود.

طالبیان در پاسخ به سوالی درباره وضعیت میزبانی جش جهانی نوروز هم گفت: قزاقستان و ترکمنستان قرار بود این میزبانی را بر عهده بگیرند که تا این لحظه اطلاعی از این موضوع به دست ما نرسیده است. ولی بحثی از منتفی شدن این موضوع نیست ولی اگر تا چند روز دیگر اطلاع مشخصی ندهند، طبعاً موضوع منتفی است.

معاون میراث فرهنگی کشور همچنین با بیان اینکه ما البته می‌توانستیم این کار را انجام دهیم ولی امسال با توجه به تقارن موضوع با ایام فاطمیه، ترجیح دادیم که خودمان میزبان جشن جهانی نوروز نباشیم، در عین حال از برگزاری یک مراسم مختصر و نمادین در دفتر یونسکو و با حمایت معنوی سازمان میراث فرهنگی خبر داد.

او گفت: ما با همکاری دو کشور منطقه در حال آماده‌سازی چند پرونده مشترک برای ثبت جهانی هستیم. پرونده مشترک همیشه به نفع ما و نیز منطقه است.


23231

 

کد خبر 402923

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =