۰ نفر
۸ بهمن ۱۳۸۸ - ۰۸:۵۹

هرچند شب گذشته، استیو جابز آی‌پَد را به جهان معرفی کرد؛ اما بررسی اسناد ثبت اختراع اپل در سازمان ثبت اختراعات ایالات متحده، ایده‌های شگفت‌انگیزی از فناوری‌های آینده این شرکت را آشکار می‌کند.

فاطمه محمدی‌نژاد: دیروز که شرکت اپل، رایانه‌های شخصی را دوباره اختراع کرد و مردم را به استفاده از صفحات لمسی به جای ماوس و صفحه‌کلید تشویق کرد، به نظر می‌رسید تاریخ دوباره تکرار شده است. اما آیا اپل، از مایکروسافت که در سال 2003 / 1382 چنین تلاشی را به‌کار بست، موفق‌تر خواهد بود؟

به گزارش نیوساینتیست، ابزار جدید اپل که آی‌پَد نام دارد، رایانه‌ای لوحی است که قرار است بازار ای‌بوک، کتاب‌های درسی و مطبوعات الکترونیکی را در دست بگیرد. اما هر کس که تا به‌حال از این صفحات لمسی استفاده کرده، بی‌شک معتقد است مهم‌ترین عامل موفقیت شرکت، برقراری ارتباط با کاربر است.

صفحات پیشین جالب بود، اما تازگی آن‌ها خیلی زود محو شد. اکثر آن‌ها تنها لپ‌تاپ‌هایی بودند که به شما این امکان را می‌داد تا صفحه نمایش را 180 درجه چرخانده و آن را روی صفحه‌کلید قرار دهید. کارکرد صفحه‌ ساخته شده برای قلم نوری نیز چندان راضی‌کننده نبود. اما این‌بار به نظر می‌رسد گام بعدی که اپل، آن‌را در مسیر پیشبرد صفحات لمسی پیشین آی‌فون برخواهد داشت، تنها بخشی از برنامه‌های این شرکت برای صفحات آینده است.

شناوری یا لمسی؟
اگر به اسناد ثبت اختراع اپل به شماره US 2008/0158167 مراجعه کنید، نوشته است که قرار گرفتن چیزی بالای یکی از اجزای نمایشگر، مثلا یکی از اجزای بازی، آن‌را فعال خواهد کرد و حتی می‌تواند عملکردی غیر از لمس کردن آن‌را اجرا کند. سند دیگر اختراع اپل، جزئیاتی در اطمینان‌بخشی به این موضوع است که عملکرد غیرلمسی تحت تاثیر اختلالات الکتریکی قرار نخواهد گرفت.

اگر این فناوری روی صفحات جدید به‌کار گرفته شود، دو برابر امکانات و کارکردهای آی‌فون را برای کاربر فراهم خواهد کرد که این موضوع برای بازی‌های رایانه‌ای عالی است.

البته این صفحات به صفحه‌کلید مجازی نیز نیاز دارند. اما صرف ضربه زدن به یک شیشه تخت روی رایانه لمسی جالب نیست. اپل در سند دیگری از اختراع‌های خود به شماره 2008/0316183 پیشنهاد کرده حرکات و اشارات سریع به جای ضربه زدن می‌تواند برخی کلیدهای دیگر مانند فاصله (اسپیس)، پس‌برد (بک‌اسپیس)، حروف بزرگ (کپس‌لاک، شیفت) و تعویض سطر را انجام دهد.

در اختراعی دیگر، اپل به فرهنگ لغات اشارات دست اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد حرکات مخصوص دست می‌تواند علامت فرمان‌های متفاوتی برای رایانه باشد. به عنوان مثال انگشتان باز ممکن است فرمانی برای باز کردن پست الکترونیک یا برنامه طراحی باشد. این علائم می‌تواند زبان اشاره خاصی را تولید کند که معنا و مفهوم پیچیده فرمان‌ها را مشخص می‌کند.

رویکرد بدون صفحه‌کلید به نظر جالب می‌رسد. بخصوص در سال که استیو بالمر، رئیس مایکروسافت پیش‌بینی کرده که شیوه‌های ورود اطلاعات بدون صفحه کلید، مثل صدا، پرکاربردتر خواهند شد.

کد خبر 40344

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =