مهر نوشت:

شهردار تهران گفت: منکراشکالات در شهر نیستیم اما باید توجه داشت که این اشکالات یک شبه به وجود نیامده است که یک شبه نیز بتوان آن را برطرف کرد.

محمد باقر قالیباف، صبح امروز طی سخنانی در مراسم بهره برداری از هزار و۲۰ هکتار جنگل کاری در دامنه جنوبی البرز با اشاره به اهمیت موضوع محیط زیست برای جامعه بشری، تاکید کرد: امروز همه انسان ها، کشورها، اقشار و قومیت ها با هر باوری، سرنوشت مشترکی پیدا کرده اند و آن این است که محیط زیست و تغییرات آب و هوایی یکی از چالش های مهم امروز کره خاکی ما است. به دور از اینکه ممکن است در موضوعات دیگر اختلاف نظر هایی وجود داشته باشد اما در موضوع محیط زیست و تغییرات آب و هوایی باید اوج همکاری و همراهی بین همه کشورها و جوامع در بخش های دولتی و سازمان های غیر دولتی صورت گیرد.

وی خاطر نشان ساخت: طبیعتا شهرداری تهران نیز به سهم خودش وظیفه دارد در این راه گام بردارد، از این رو ما در نشست های بین المللی که با حضور شهرهای بزرگ دنیا برگزار می شود، این همکاری و همراهی را داریم و از دیگر سو وظیفه ای که نسبت به شهروندان تهرانی داریم را انجام می دهیم.

شهردار تهران در ادامه چالش آلودگی هوا و صوت را مهم ترین دغدغه امروز مدیریت شهری عنوان کرد و گفت: البته از سالیان گذشته اقدامات زیربنایی برای مبارزه با این چالش بزرگ در شهر تهران شروع شده است اما در این دوره مدیریت ما توانسته ایم سرانه فضای سبز شهر تهران را بیش از شش متر افزایش دهیم که این موضوع حاکی از یک برنامه ریزی دقیق و منسجم است.

به گفته قالیباف اینکه شهرداری تهران توانسته است سهم حل و نقل عمومی در مترو را از ۴درصد به قریب ۱۴ درصد افزایش داده و سرانه فضای سبز کمربند سبز شهر را به ۲۳ متر به ازای هر نفر برساند، حاکی از اقدامات جدی به منظور توجه به چالش آلودگی هوا است.

وی یادآور شد: ما هرگز منکر این نیستیم که در کنار این زحمات طاقت فرسا، اشکالاتی هم در شهر وجود دارد اما باید توجه داشت که این اشکالات یک شبه به وجود نیامده است که یک شبه نیز بتوان آن را برطرف کرد، بلکه در بیش از پنج دهه مسیری را طی کردیم که مسیر درستی نبوده است و طبیعتا برای اصلاح این مسیر نیازمند زمان هستیم. البته که در دهه گذشته تمامی رویکردهای غلط اصلاح شده و به سمت اصلاح آن ها پیش می رویم اما باید شتابمان را بیشتر کنیم.

شهردار تهران در ادامه تصریح کرد: امروز در جامعه شهری واقعیت تلخی بین منافع شخصی افراد و منافع جامعه وجود دارد، به نحوی که وقتی افراد در حوزه مالکیت خصوصی خودشان قرار می گیرند، به حقوق فردی خودشان توجه دارند اما وقتی مشکل از فضای شخصی خودشان برطرف می شود از دیگران توقع دارند که به مسایل جمعی توجه کنند. این در حالی است که باید در این زمینه یک فرهنگ سازی جدی صورت گیرد و همه دست به دست هم دهیم.

وی با بیان اینکه پیشرفت توام با عدالت می تواند ما را در این راه موفق کند، اظهار کرد: به عنوان نمونه برخی افراد برای صدور پروانه ساخت و ساز خودشان توقع دارند از حداکثر ظرفیت استفاده کرده و بعضا حتی زیاده خواهی می کنند اما به دنبال آن هستند که بقیه افراد محله آن ها حتی حداقل نیازمندی ها را هم نداشته باشند. این تضاد باید حل شود و برای حل این تضاد با همکاری خوب مردم تلاش کرده ایم؛ در این زمینه نیز راهی جز پیاده سازی قانون و عدالت نداریم بنابر این فارغ از اینکه ممکن است بعضی ها خوشحال و بعضی ها ناراحت شوند، باید با عدالت رفتار کنیم.

قالیباف به فرمایشات روز گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون موضوع حفاظت از محیط زیست اشاره و تاکید کرد: مقام معظم رهبری در رهنمودهای روز گذشته خود هم در بعد نگاه آینده دور و هم در زمینه اجراییات امروز در حوزه محیط زیست بسیار صریح و شفاف سخن گفتند. طبیعی است که مخاطب بخشی از این سخنان بنده بودم. بنابر این پس از پایان مراسم دیروز و قبل از اذان ظهر، در همان فاصله ۴۵ دقیقه ای اولین جلسه اضطراری اقدامات اجرایی فرمایشات رهبر معظم انقلاب را گذاشتم.

شهردار تهران عنوان داشت: ما اقدامات اجرایی را شروع کردیم و بدون هیچ تعارفی حتما این موضوع را مخصوصا درباره بخش های روشنی که درباره فضاهای سبز موجود در حاشیه اتوبان شهید بابایی نام برده شد محقق می کنیم. من اینجا به مردم شهر تهران قول می دهم که می توانند در ۱۳ فروردین سال آینده، در قریب به هزار هکتاری فضای سبز دایر این محدوده که سازمان ها و نهاد ها آن ها را در اختیار گرفته اند حضور داشته باشند و روز طبیعت را در زیر سایه سار این درختان بگذرانند.

وی با انتقاد از برخی فضاسازی های صورت گرفته از سوی تعدادی از رسانه ها، تاکید کرد: البته رسانه نیز بر اساس مصاحبه افراد این کار را انجام داده و سخنان افراد را منعکس می کنند اما با اطمینان عرض می کنم که برای جلوگیری از گسترش شهر تهران در پهنه جغرافیایی و مقابله با بزرگ شدن شهر اقدامات جدی صورت گرفته است؛ چرا که محدوده شهر تهران تا پیش از این ۷۴۰ کیلومتر مربع بوده است اما در طرح جامع بر اساس رهنمود های مقام معظم رهبری و کار کارشناسی صورت گرفته، محدوده شهر تهران ۱۰۰ کیلومتر مربع کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که بقیه شهرها در طرح جامع محدوده خود را گسترش دادند. بنابر این کاهش محدوده شهر تهران از افتخارات این دوره مدیریتی است.

قالیباف یادآور شد: تا پیش از طرح جامع قانون و مقرراتی به این معنا نداشتیم و در بعضی موارد احکام دیوان عدالت اداری محدودیت هایی را ایجاد می کرد اما از زمان ابلاغ طرح جامع در شمال شهر تهران در ارتفاعات ۱۸۰۰ متر، در غرب تهران در ارتفاعات ۱۶۰۰ متر و در منتهی الیه غرب تهران و محدوده منطقه ۲۲ خط طراز ۱۴۰۰ مبنای ساخت و ساز است.

وی افزود: در این محدوده ها ممکن است تخلفات به ندرت وجود داشته باشد که حتما تعداد آن ها به انگشتان دو دست هم نمی رسد؛ چرا که در صورت بروز تخلف ما با آن ها برخورد کرده و ساخت و ساز های خارج از پروانه را تخریب کرده ایم اما اگر هر کدام از شهروندان تخلفی را سراغ دارند که از چشم ما دور مانده است حتما بااستفاده از شبکه ۱۸۸۸ ما را مطلع کنند. بر این اساس حتما خود من ظرف ۴۸ ساعت حضور پیدا کرده و تخلفات را تخریب می کنیم؛ حتی اگر فردی این کار را در سیستم کرده باشد با او برخورد خواهیم کرد و طبیعتا قوه قضائیه در این زمینه همکاری لازم را در اجرای قانون خواهد داشت.

قالیباف ضمن ابراز امیدواری به اینکه بیانات روز گذشته مقام معظم رهبری یک خون جدیدی در رگ های مدیران برای خدمت بیشتر و اقدامات جدی تر برای تحقق موضوع حفاظت از محیط زیست تزریق کند، ابراز داشت: در حین اینکه حتما برگزاری مراسم نمادین و قرار دادن روز محیط زیست در تقویم مهم است اما باید توجه کنیم که موضوع مهم تر آن است که به جای نگاه کردن به موضوع محیط زیست در تقویم، در طول سال نیز به این موضوع توجه داشته باشیم و این یک کار دائمی و پیوسته باشد.

وی در پایان تاکید کرد: امیدوارم مجموعه مدیریت شهری بتواند در زمینه های مختلف به منظور کاهش آلودگی هوا، مخصوصا در بخش توسعه فضای سبز انجام وظیفه کند. همچنین مطمئن باشید که ما در شهرداری تهران هرگز با پیغام ها، پسغام ها و سفارش ها از این طرف و آن طرف تحت تاثیر قرار نمی گیریم. تا جایی که حتی بعضی افرادی که می خواهند سفارش کنند و می دانند ما سفارش نمی پذیریم، نامه می نویسند که با حداکثر مساعدت ممکن این کار را انجام دهید اما در این زمینه ما حتما مساعدت نداریم و نگاه ما جز منفعت جمعی شهر، هیچ نگاه دیگری نیست.

 

17503

کد خبر 403761

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۳:۴۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۹
    3 3
    آقاي شهردار شما وقتي كه آمدي قول دادي كه مشكلات شهرمان را حل كني ولي حالا تازه مشكلات را قبول كرده اي. گويا وقت رفتن شما و شروع سياسي كاري يك نفر جديد رسيده است؟