ایسنا نوشت:

پس از گذشت 10 روز از آغاز عملیات پاکسازی استان صلاح‌الدین از عناصر گروه تروریستی داعش، ارتش عراق به همراه نیروهای داوطلب مردمی و با پشتیبانی جنگنده‌های نیروی هوایی مهمترین مرحله عملیات یعنی آزادسازی تکریت، مرکز استان صلاح‌الدین را آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، از نخستین ساعات صبح امروز (سه‌شنبه) پایگاه‌های داعش در شهر تکریت زیر آتش شدید حملات هوایی و توپخانه‌ای ارتش عراق قرار گرفته است. این اقدام برای فراهم کردن زمینه ورود نیروهای پیاده به داخل شهر است.

بنا به گفته منابع نظامی عراقی، هزاران نیروی داوطلب مردمی در کنار ساکنان محلی و ارتش عراق که در اطراف شهر تکریت موضع گرفته بودند به سوی این شهر حرکت کرده‌اند تا مهمترین پایگاه داعش در استان صلاح‌الدین را از وجود عناصر تروریست پاکسازی کنند.

از آنجا که داعش از مدت‌ها قبل خود را برای حمله تکریت آماده کرده است، پیشروی نیرهای دولتی به سمت این شهر بسیار کند است. داعش ده‌ها هزار مین و تله انفجاری طی 10 روز گذشته در محله‌ها و خیابان‌های پیرامونی شهر تکریت کار گذاشته است.

در همین حال منابع محلی از سردرگمی افراد داعش در شهر تکریت و فرار برخی اعضای این گروه به سمت غرب خبر داده‌اند. داعش برای جلوگیری از فرا نیروهای خود جوخه‌های اعدام در مناطق حد فاصل استان صلاح الدین با استان‌های نینوا و کرکوک مستقر کرده است که به این جوخه‌ها اختیار محاکمه صحرایی و اعدام اعضای فراری داده شده است.

ارتش عراق نیز اعلام کرد که در سه روز گذشته و در جریان آزادسازی ناطق مختلف استان صلاح‌الدین از جمله شهرهای العلم و البوعجیل دست کم 700 تروریست داعش از پای درآمده‌اند. بر اساس بیانه ارتش در عملیات آزادسازی الکرمه در شمال الانبار نیز بیش از 300 داعشی کشته شده‌اند.

فرماندهی عملیات بغداد می‌گوید نیروهای عراقی کنترل کامل ورودی الکرمه را در دست گرفته‌اند و رهبران داعش از این شهرستان فرار کرده‌اند.

نیروهای عراقی با کمک داوطلبان مردمی به پادگان آموزش نظامی اعضای داعش در اطراف تپه‌های حمرین در شرق صلاح‌الدین دست یافتند.

همچنین نیروهای عراقی تونلی را که داعش در عملیات خود از آن استفاده می‌کرد، در نزدیکی ادارات دولتی در مرکز شهر رمادی ویران کردند.

به گزارش منابع عراقی، این نیروها همچنین ابوقتاده اللیبی یکی از رهبران برجسته داعش را در اطراف حمرین به هلاکت رساندند و در همین راستا خبرنگار المنار اعلام کرد که نیروهای عراقی و داوطلبان مردمی همچنان در محورهای مختلف استان صلاح‌الدین در حال پیشروی هستند و به دنبال حملات این نیروها روحیه اعضای داعش پایان آمده و با نوعی عقبگرد روبه‌رو هستند.

از سوی دیگر، به دنبال حملات نیروهای پیشمرگ و ائتلاف به پایگاه‌های داعش در مناطق جنوب و جنوب غرب کرکوک ده‌ها تن از اعضای داعش کشته و زخمی شدند.

همچنین پس از پیشروی نیروهای پیشمرگ در چندین روستا در غرب کرکوک، تعداد زیادی از اعضای داعش پا به فرار گذاشتند.

اعضای داعش پیش از عقب‌نشینی خود تمامی مسیرها را بمب‌گذاری کرده بودند.

نیروهای پیشمرگ عراق همچنین کنترل کامل مسیر بین موصل و شهرک الریاض و پادگان وابسته به تیپ 74 ارتش عراق را در جنوب کرکوک در دست گرفتند.

به گزارش منابع، درگیری‌های شدیدی میان پیشمرگ‌ها و اعضای داعش در کرکوک رخ داد و تعداد زیادی از منازلی که ساکنان آن مهاجرت کرده بودند، تخریب شد.

نجم‌الدین کریم، استاندار کرکوک اعلام کرد: نیروهای پیشمرگ در عملیاتی گسترده توانستند اهداف استراتژیکی را از سیطره داعش خارج کرده و در حال حاضر پایگاه‌های نفتی در این استان در امنیت بیشتری قرار داردند.

هادی العامری، رئیس سازمان بدر عراق نیز اعلام کرد که شاخه نظامی این سازمان روز دوشنبه موفق شد شهر العلم در شرق تکریت را از اعضای داعش پاکسازی کند و در حال حاضر در حال انجام مقدمات برای پیشروی به سمت مرکز تکریت است.

منابع امنیتی در استان صلاح‌الدین اعلام کردند که نیروهای عراقی و داوطلبان مردمی موفق شدند کنترل تعدادی از چاه‌های نفت در شمال شرق تکریت را در دست گرفته و همچنین جنگنده‌های ارتش عراق تجمع داعش را در شمال این شهر هدف قرار دادند.

یک منبع امنیتی دیگر در استان صلاح الدین اعلام کرد: نیروهای عراقی و داوطلبان مردمی از چندین محور شهر تکریت را محاصره کرده اند و برخی رهبران داعش که تابعیت های خارجی دارند به دلیل ترس از حمله قریب الوقوع به این شهر به خارج از شهر تکریت فرار کردند.

به گزارش این منبع داعش برخی اعضای خود را که در جنگ علیه نیروهای عراقی شرکت نکردند اعدام کرد.

5252

کد خبر 403874

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =