۰ نفر
۲۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۵:۱۰

محمود برآبادی، نویسنده شناخته شده کشورمان در حوزه کودک و نوجوان راجع به یک عیدی باارزش و متفاوت، در روزنامه شرق نوشت:

دوستی دارم که هرسال به بچه‌های فامیل، همراه عیدی کتاب هم هدیه می‌دهد. فراخور سن و سلیقه هریک از بچه‌ها کتابی انتخاب می‌کند، بعد در صفحه‌اول با خط‌خوش، شعر یا یادداشتی همراه با تبریک سال نو می‌نویسد و عیدی را هم لای کتاب می‌گذارد. زمانی که بچه‌های فامیل را می‌بیند، کتاب را همراه عیدی به آنها می‌دهد. وقتی از او پرسیدم: «چرا این کار را می‌کنی؟» گفت: «عیدی در سنت ما ایرانیان رسم پسندیده‌ای است. گونه‌ای الفت بین بچه‌ها و بزرگ‌های فامیل برقرار می‌کند. همین‌جوری در این روزگار رابطه‌ها و به‌تبع آن علاقه‌ها نسبت به یکدیگر کم شده. عیدی، دست‌کم بخشی از این گسست را ترمیم می‌کند.»

پرسیدم: «منظورم عیدی نبود، دادن کتاب همراه عیدی بود؟» گفت: «خب این هم بهانه‌ای برای دادن یک هدیه خوب به بچه‌هاست. اگر تنها کتاب عیدی بدهم ممکن است بعضی از بچه‌ها به پول توجه داشته باشند و شاید بخواهند با عیدی‌های خود، چیزهایی را که دوست دارند و معمولا پدرومادرها آنها را لازم تشخیص نمی‌دهند، برای خود بخرند؛ آن‌وقت این بچه‌ها از گرفتن کتاب به جای عیدی راضی نمی‌شوند و شاید از کتاب هم زده شوند، اما اینطوری هم عیدی خود را گرفته‌اند و هم کتابی را هدیه گرفته‌اند. چه‌بسا که از کتاب خوششان بیاید و این باعث شود که کتابخوان هم بشوند.

هرچند این کار یک‌نصفه‌روز از من وقت می‌گیرد که به یک کتاب‌فروشی بزرگ بروم و سرفرصت برای همه بچه‌های فامیل کتابی بخرم که مناسب سن و علاقه‌شان باشد، اما ارزشش را دارد. این همه وقت را ما در طول سال تلف می‌کنیم، این نصفه‌روز جای دوری نمی‌رود. می‌دانم که بعضی از بچه‌ها اول کتاب را ورق می‌زنند تا عیدی را بردارند و شاید حتی آن یادداشت اول کتاب را هم نخوانند، عیبی ندارد. اگر این کار باعث شود که تعدادی از بچه‌ها هم کتابخوان شوند، ارزشش را دارد.»

خوب که فکر کردم دیدم دوست من کار پسندیده‌ای می‌کند که بهتر است من هم انجام دهم. خوشبختانه امسال در جشن لاک‌پشت‌پرنده که مراسمی برای انتخاب کتاب‌های مناسب و خواندنی در حوزه کودک‌ونوجوان بود، داوران و دست‌اندرکاران لاک‌پشت پرنده، پیشنهاد عیدی کتاب به بچه‌ها را برای سال دوم مطرح کردند و امیدواریم این پیشنهاد بار دیگر از سوی خانواده‌ها با استقبال مواجه شود.

در همین زمینه اینجــــــا را مطالعه بفرمایید.

6060

کد خبر 404363

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  2 0
  بد نيست اگر از فرصت عيد ديدني استفاده كنيم و تجربيات خوبمان را نيز به ديگران عيدي دهيم.
 • علی IR ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  0 3
  بنام خدا کار زیبای این مرد فهیم سنودنی است اما خوب است این جمله خود را نیز اصلاح فرمایند: «این همه وقت را ما در طول سال تلف می‌کنیم، این نصفه‌روز جای دوری نمی‌رود.» حال آنکه زمان هایی که مانند آن نصف روز صرف چنین کارهای ارزشمندی می شود، تلف شده نیست. پس خوب است جمله را مثلاً اینگونه اصلاح فرمایند: «این همه وقت را ما در طول سال تلف می‌کنیم، شاید این نصفه‌روز کمی موجب جبران تلف شده ها باشد.»