تسنیم نوشت:

شهردار تهران با بیان اینکه راهکار‌های مقابله با پدیده ریزگرد‌ها مشخص است و مطالعات کافی در این زمینه انجام شده است،‌ گفت: بهترین زمان برای مقابله با ریزگردها اواخر بهمن تا ۲۰ اردیبهشت است.

محمدباقر قالیباف در یکصد و سی نهمین جلسه شورا قبل از بررسی لایحه اصلاح بودجه سال 94 و در جریان بررسی طرح دو فوریت بررسی راه‌های پیشگیری و مقابله با ریزگرد‌ها گفت: این موضوع امروزه دغدغه کشور و شهر تهران محسوب می‌شود حال آنکه پدیده ریز گرد‌ها در شهر تهران را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد.

قالیباف افزود: در بخش نخست ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون می‌توان نام برد که تهدید اصلی شهر هستند که ترکیبات آن از عناصر شیمیایی خطرناک است. این در حالی است که 82 درصد ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون از وسایل نقلیه متحرک ناشی می‌شوند و تنها 18 درصد از وسایل گرمایشی و کارخانجات.

وی بیان کرد: پر واضح است مطالعات در این زمینه صورت گرفته و بررسی‌های دقیق هم انجام شده است و باید هر چه سریعتر تصمیم گرفته شود و اقدامات عملی صورت گیرد. در وهله دوم ریز گرد‌های بیش از 2.5 میکرون تا 10 میکرون مطرح هستند که بیشتر منشا طبیعی دارند. این ریزگرد‌‌ها دو منبع خارجی و داخلی کشور را تحت الشعاع قرار می‌دهند به گونه‌ای که ریزگرد‌های منابع خارجی از شمال غرب و جنوب غرب وارد کشور شده و تا تهران هم می‌‌رسند و متاسفانه امروزه رشته کو‌ه‌های زاگرس و جنگل‌های آن را دچار لطمات جدی کرده است.

قالیباف اظهار داشت: یک سری از ریز گرد‌ها نیز محیطی هستند که از باد‌های موسمی محلی که عمدتاً از جنوب غرب تهران می‌وزند نشأت می‌گیرند. برای مقابله با این ریزگردها اقدامات کوتاه مدت و بلند مدت مورد نیاز است که در اقدامات کوتاه مدت می‌توان به مواردی نظیر مالش پاشی مبادرت کرد و در اقدامات دراز مدت با کاشت درخت ها و درختچه‌ها جلوی این پدیده را گرفت.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین باید هر چه سریعتر با همکاری سازمان هایی نظیر مجموعه منابع طبیعی وارد عمل شد و برای بادهای موسمی جنوب غرب تهران اقداماتی تنظیر مالش پاشی را مد نظر قرار داد. امروزه مطالعات کافی در این زمینه انجام شده و دیگر وقت برای مطالعه پیشگری از پدیده ریز گرد‌ها وجود ندارد حال آنکه راهکا‌رهای مقابله با این پدیده مشخص است. بهترین زمان برای مقابله با این پدیده نیز از اواخر بهمن تا 20 اردیبهشت است.

 

23503

کد خبر 404693

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
    1 2
    شما درختان وسط شهر را قطع نکنید تو را به خدا