ابتکار خبر داد: با ۸سال تاخیر استاندارد یورو ۴برای خودروسازان الزامی شد

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با هشت سال تاخیر استاندارد یورو4 برای خودروسازان الزامی شد و اکنون در حال اجرا است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست در مراسم گرامیداشت روز زمین پاک و معرفی واحدهای صنعتی و خدماتی سبز در شانزدهمین همایش ملی تقدیر صنعت سبز گفت: اقتصاد پایدار به معنای رشد اقتصادی بدون تخریب و آلودگی محیط زیست است که امروزه از مقوله شعار خارج شده و در تمام دنیا از جمله کشور ما دنبال می شود.

او گفت: بیشتر کشورهای توسعه یافته هم دارای اقتصاد پایدار و هم محیط زیست سالم هستند به عنوان مثال لهستان در یک دوره 20 ساله موفق به کاهش 30 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای شد که همزمان با آن رشد اقتصادی خود را حداقل پنج برابر افزایش داد.

ابتکار با تاکید بر اینکه توسعه در کنار حفظ محیط زیست امکان پذیر است، گفت: قرار بود در برنامه چهارم توسعه محیط زیست ارزش گذاری و خسارات وارد شده بر آن تعیین شود که این کار انجام نشد اما دولت و سازمان محیط زیست با جدیت پیگیر انجام آن است.

او گفت: برای آینده کشور و حفظ محیط زیست باید حرکت های توسعه ای براساس برنامه و سیاست های منطبق با فرصت ها و ظرفیت های محیط زیستی کشور انجام شود.

ابتکار ادامه داد: در زمینه رشد توسعه پایدار همگام با حفظ محیط زیست گام های خوبی در کشور برداشته شده است، اگر به ظرفیت های ملی کشور واقع بینانه نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که بهره کشی یکطرفه از طبیعت نتیجه ای جز تخریب محیط زیست به همراه ندارد.

او با بیان اینکه توسعه به قیمت تخریب محیط زیست برای هیچ کس قابل پذیرش نیست گفت: اگر از منابع موجود درست استفاده نکنیم محیط زیست آینده روشنی نخواهد داشت.

الزامی شدن استاندارد یورو۴

ابتکار گفت: برای ارتقای شاخص های محیط زیستی در سال گذشته گام های خوبی برداشته شد که قرار گرفتن یونیدو در کنار سازمان حفاظت محیط زیست موید این موضوع است. دولت برای تقویت انگیزه های اقتصادی در صنایع تسهیلاتی را در قانون بودجه و صندوق محیط زیست ایران پیش بینی کرده است که امیدواریم منجر به رقابت سالم میان صنایع و خدمات سبز و توسعه شود.

او با تشکر ویژه از صنعت نفت در کشور گفت: صنعت نفت گام های خوبی در زمینه کیفیت سوخت برداشته است که نتیجه آن بهبود کیفیت هوا و افزایش تعداد روزهای پاک و سالم نسبت به سال گذشته است.

او گفت: با همکاری و تلاش وزیر نفت و همکارانشان در وزارتخانه و پالایشگاه ها بنزین یورو4 در کشور تولید و در بیشتر کلانشهرها توزیع می شود. حذف بنزن از بنزین، کاهش گوگرد از هفت هزار PPM به 50 در گازوییل و کاهش مصرف مازوت در پالایشگاه ها برخی از اقداماتی است که وزارت نفت با درخواست سازمان حفاظت محیط زیست انجام داده است.

ابتکار ادامه داد: همچنین با هشت سال تاخیر استاندارد یورو4 برای خودروسازان الزامی شد و اکنون در حال اجرا است.

او با بیان اینکه همچنان برای کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست راه زیادی در پیش داریم گفت: شهری مانند تهران با هشت و نیم میلیون جمعیت و پنج میلیون خودرو نیازمند برنامه ریزی های اصولی برای حفظ محیط زیست است.

مخالفت با خشک کردن هورالعظیم

در ادامه مراسم نیز بیژن نامدار زنگنه گفت: وزارت نفت عمیقا خود را متعهد می داند که به مسائل محیط زیست توجه ویژه داشته و موازین زیست محیطی را سرلوحه کارها و اقدامات خود قرار دهد.

به گفته او، بهبود کیفیت فرآورده های مایع در وزارت نفت یکی از مهمترین اقداماتی است که این وزارتخانه در راستای بهبود کیفیت هوا انجام داده است.

او با بیان اینکه تصور نمی کردم عرضه بنزین یورو ۴ تا این حد در بهبود کیفیت هوا تاثیر داشته باشد، گفت: در حال حاضر میزان گوگرد در نفت گاز نیز زیر ۱۰ پی پی ام است.

وزیر نفت گفت: در حال حاضر بنزین یورو ۴ در شهرهای تهران، اراک، کرج، تبریز و اصفهان و نفت گاز یورو ۴ در شیراز و بسیاری دیگر از کلانشهرها عرضه می شود، حذف هیدروکربن ها از سوخت یکی دیگر از اقداماتی بود که وزارت نفت در راستای رعایت موازین زیستمحیطی انجام داده است.

زنگنه ادامه داد: همچنین راه اندازی اولین واحد پالایشگاهی در خلیج فارس با تولید روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ و یورو ۵ اقدام مهمی است که از این طریق وارد عرصه جدیدی از بهبود کیفیت هوا خواهیم شد.

او تولید، توزیع و عرضه گاز طبیعی را یکی دیگر از اقدامات زیست محیطی وزارت نفت بیان کرد و گفت: الزامات زیست محیطی ممکن است در بخش هایی برای صنایع هزینه آور باشد اما تولید گاز طبیعی یکی از آن بخش هایی است که نه تنها هزینه آور نیست که درآمدزا نیز هم خواهد بود.

وزیر نفت ادامه داد: در سال ۹۳، ۸.۴ درصد میزان مصرف گاز طبیعی در نیروگاهها افزایش یافت که البته بایستی اقدامات بیشتری برای افزایش این میزان در سال جاری انجام شود.

زنگنه با بیان اینکه در سال ۹۲، ۳۶ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به نیروگاهها عرضه می شد، گفت: در سال ۹۳ این میزان به ۵۰ میلیارد متر مکعب رسید و در سال ۹۴ به ۶۰ میلیارد متر مکعب خواهد رسید. ضمن اینکه دیگر صنایع نیز در زمینه گاز طبیعی با کمبودی مواجه نشده اند.

گازرسانی به تمام خانوارها و روستاهای سیستان و بلوچستان

به گفته او در حال حاضر ۲.۸ میلیون خانوار وجود دارد که به نعمت گاز طبیعی دسترسی ندارند، اما وزارت نفت در برنامه ای سه ساله متعهد شده است که به تمام خانوارها و روستاهای سیستان و بلوچستان گاز طبیعی برساند و میزان دسترسی به گاز طبیعی که در حال حاضر در کشور حدود ۸۸ درصد است ظرف این مدت به ۹۸ درصد خواهد رسید.

وزیر نفت با بیان اینکه تمام سرمایه گذاری ها در زمینه تولید و مصرف گاز طبیعی ظرف دو سال بازگردانده می شود، گفت: وزارت نفت به غیر از تولید و عرضه گاز طبیعی، اقدامات دیگری در راستای حفظ محیط زیست انجام داده است. ارتقای کارآیی موتورخانه های مسکونی و تجاری یکی از مهمترین این اقدامات است.

او با بیان اینکه ارتقای حمل و نقل عمومی از دیگر اقدامات زیست محیطی وزارت نفت است، گفت: قرار است ۱۳ هزار دستگاه اتوبوس فرسوده با همین میزان گازسوز جایگزین شوند. همچنین ۱۴۰ هزار تاکسی فرسوده نیز با تاکسی های گازسوز جایگزین خواهند شد.

زنگنه گفت: ۴۰۰ هزار موتورسیکلت برقی وارد ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران خواهند شد و در یکی از مناطق تهران به صورت پایلوت اجازه تردد موتورسیکلت های بنزینی داده نمی شود.

وزیر نفت، جایگزینی راه آهن برای حمل بار به جای کامیون، نوسازی ۶۵ هزار دستگاه کامیون و کشنده و آموزش های همگانی را از دیگر اقدامات زیست محیطی این وزارتخانه عنوان کرد.

ایران رکورددار مصرف سی ان جی

او با بیان اینکه در حال حاضر در هیچ کشوری به اندازه ایران از CNG در مصرف خودروها استفاده نمی شود، گفت: در حال حاضر روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب CNG معادل ۲۰ میلیون لیتر بنزین در خودروها مصرف می شود.

وزیر نفت با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲۰ میلیون متر مکعب روزانه گاز مشعل ها هدر می رود، گفت: وزارت نفت فراخوان داده است که هر کس برای تولید برق به صورت مجانی از این گاز می تواند استفاده کند.

زنگنه ادامه داد: در حال حاضر تمام واحدهای بازیافت گوگرد در پارس جنوبی به بهره برداری رسیده اند و تمام پسماندها و مواد زاید خروجی کنترل می شوند. شورای مرکز اچ اس ای که شورایی در حد شورای عالی است در وزارت نفت تشکیل خواهد شد.

وزیر نفت گفت: با خشک شدن هورالعظیم برای استخراج نفت، مخالفت صریح خود را اعلام کرده ام، چرا که همان گونه که در دریا می توان با احداث سکو در مساحت کوچکی نفت استخراج کرد، در هور نیز می توان این کار را انجام داد.

به گفته زنگنه، هورالعظیم سرمایه ای ملی و زیست محیطی است که بایستی برای نسل های آینده حفظ شود و نباید به بهانه استخراج نفت موجب تخریب آن شویم.

46233

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 410490

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =