۰ نفر
۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۷

ایسنا نوشت:

بررسی روند قیمت اوراق تسهیلات مسکن نشان می‌دهد که با وجود زمزمه افزایش وام خرید مسکن، قیمت هر برگ این اوراق با کاهش مواجه شده و از محدوده 78 هزار تومان برای هر برگ به محدوده 74 هزار تومان رسیده است.

این در حالی است که در روز گذشته خبرهایی مبنی بر موافقت بانک مرکزی با افزایش وام خرید مسکن به 60 میلیون تومان منتشر شد، اما انتشار این خبر نیز به دلیل قطعی نبودن، در روند حرکتی این اوراق تاثیری نداشت؛ به طوری که در حال حاضر«تسه» اسفند ماه در قیمت 75 هزار تومان، «تسه» دی، بهمن و مهر ماه در محدوده 74 هزار تومان و «تسه» تیر، مرداد و شهریور نیز در همان محدوده 74 هزار تومان در حال معامله است و به نظر می‌رسد قیمت «تسه»ها تا زمان قطعی نشدن افزایش وام خرید مسکن، افزایش چشم‌گیری نداشته باشد.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن در حالی با کاهش قیمت و افت تقاضا مواجه شده است که این اوراق در روزهای پایانی سال گذشته با افزایش قیمت و تقاضا مواجه شده و هر برگ آن در قیمت‌های بالای 80 هزار تومان معامله می‌شد، اما در ابتدای سال و به خصوص بعد از بیانیه هسته‌ای روند نزولی به خود گرفت.

بررسی افزایش وام مسکن در جلسه شورای پول و اعتبار در روز 19 فروردین ماه بار دیگر قیمت این اوراق را تحت تاثیر قرار داد و مجددا قیمت این اوراق را به سطح 80 هزار تومان رساند، اما روند حرکتی قیمت این اوراق با افزایش پیدا نکردن وام مسکن تغییر کرد، زیرا مهم‌ترین عامل تاثیر‌گذار بر قیمت «تسه»ها، سیاست‌های دولت مبنی بر افزایش سقف تسهیلات مسکن و رونق بخش مسکن است؛ به طوری که در سال 1392 افزایش میزان وام مسکن زمینه افزایش بی‌سابقه قیمت این اوراق را فراهم کرد و قیمت هر برگ اوراق «تسه» را در نیمه اول سال 1393 به 100 هزار تومان رساند.

اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر 500 هزار تومان، یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند. یعنی برای دریافت وام 45 میلیونی مسکن باید 90 ورقه حق تقدم تسهیلات به مبلغ شش میلیون و 660 هزار تومان خریداری شود.

3939

کد خبر 410735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۲
    0 0
    دلیلش کاملا مشخص است، دولت اعلام کرده برگه های قدیم را نمی توان برای وام 80 میلیونی استفاده کرد.پس تقاضا برای این برگه ها کم و متاسفانه به زودی برای برگه های جدید زیاد خواهد شد.