خبرگزاری نسیم نوشت:

سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز در سخنانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران به مناسبت هفته بهداشت، اظهار داشت: هفته سلامت چهارمین روز خود را پشت‌سر می‌گذراند. از نعمات بزرگ خداوند به انسان سلامتی است که مثل تاجی روی سر همه قرار دارد و تا هنگام بیماری ارزش آن را کمتر می‌دانیم.

هاشمی افزود: همه باور داریم انسان سالم محور توسعه است و اگر انسان بیمار بود نه امنیت دارد و نه پیشرفت و باید تلاش کنیم بیمار نشویم. در فرمایشات بزرگان دین النظافت من‌الایمان آمده است که نظافت همان بهداشت است و امام (ره) و مقام معظم رهبری و مراجع بارها بر امر بهداشت و پیشگیری تأکید داشته‌اند و در برنامه‌های مختلف پنج ساله به بهداشت توجه شده است اما در جامعه به بهداشت کمتر توجه می‌شود.

وی یادآور شد: بیماری‌ها عمدتاً بر بیماری‌های غیرواگیر است و سلامتی مردم عموماً در دست سایر دستگاه‌ها و خودشان است.
هاشمی با اشاره به اینکه بیکاری و اشتغال در سلامت اثرگذار است، افزود: بعد از تصادفات علل مرگ نزاع‌ها در داخل و خارج از خانه است و موضوع اشتغال و اعتیاد نیز خیلی مهم است.

وزیر بهداشت گفت: کشاورزی و صنعت بر سلامت مردم اثرگذار است و در دهه‌های گذشته کمتر شاهدیم که طرح‌هایی که به اجرا در می‌آید پیوست سلامت داشته باشد و سیاست‌هایی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد تأکید شده است طرح‌های بزرگ ملی پیوست سلامت داشته باشد.

وی ادامه داد: ما مسکن مهر می‌سازیم اما فکر درمانگاه و مرکز بهداشت نمی‌کنیم در هیچ اتوبانی پایگاه اورژانس پیش‌بینی نمی‌کنیم و مجوزی برای استخدام پرسنل نداریم چرا که آن روزی که می‌خواستیم اتوبان تولید کنیم پیوست سلامت نداشت.

هاشمی با اشاره به منطقه عسلویه افزود: عسلویه خیلی افتخارآمیز است اما مردم آنجا نیز باید نفس راحت بکشند و از امکانات بهداشتی برخوردار باشند.

وزیر بهداشت افزود: موضوع سلامت موضوع فرابخشی و ملی است و در بین دستگاه‌های قضاییه، مجریه و مقننه بوده و بخشی مربوط به آحاد جامعه است.

وی گفت: اگر می‌پذیریم پیشگیری مهم است و اضافه وزن پیدا می‌کنیم در نتیجه بار بیشتری توسط اندام‌ها تحمل می‌شود و باید مواد بیشتری برای سوختن چربی‌ها ترشح شود که در نهایت این ماده کم می‌آید و باعث بیماری قند، سکته قلبی و مغزی و از دست دادن کلیه‌ها می‌شود.

هاشمی یادآور شد: بیش از 25 میلیون نفر در ایران اضافه وزن پیدا می‌کنند و فشار خون یکی از عامل مرگ‌ومیر است و 50 درصد مردم نمی‌دانند فشار خون دارند.

وزیر بهداشت با طرح این پرسش که چرا فشار خون می‌گیریم؟ گفت: چون مصرف نمک ما دو تا سه برابر مصرف نمک دنیاست و میزان روغنی که استفاده می‌کنیم بالاست و باعث سکته می‌شود.

وی یادآور شد: اگر واقعاً به بهداشت توجه شود نیازی به افزایش تخت‌های بیمارستانی نیست و معلولیت‌ها کاهش می‌یابد و به نظر می‌رسد باید همه به مقوله بهداشت و پیشگیری توجه کنند که البته وظیفه دولت است که امکانات را برای همه فراهم کند.

هاشمی با اشاره به مصرف دخانیات در کشور گفت: اگر کسی سیگار می‌کشد لااقل به خودش ضرر بزند نه به دیگران و این خیلی بد است که در کشور مبالغ زیادی برای سیگار استفاده می‌شود و 90 درصد سرطان‌های ریه به دلیل مصرف دخانیات است.

وزیر بهداشت ادامه داد: صدا و سیما برای نشاط و بالعکس آن خیلی مؤثر است و قوه قضاییه نیز برای ایجاد آرامش و آسایش نقش دارد و خوشبختانه دولت در این دوره سلامت را یکی از اولویت‌های خودش قرار داده است.

وی یادآور شد: مهمترین بخش خدمات دولت در روستاها،حاشیه شهرها و نقاط دورافتاده خدمات دولت در این حوزه است و امیدواریم در سال 94 ارتقا یابد و بخشی از مشکلات مردم در این حوزه ارتقا پیدا کند.

هاشمی اضافه کرد: وقتی شروع کردیم با بحران دارو مواجه بودیم اما امروز دارو است اما به لحاظ پوشش بیمه و دسترسی افزایش پیدا کرده است، با کمبود 300 قلم دارو مواجه بودیم که الان به 27 قلم رسیده است.

۴۷۴۷

کد خبر 411180

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۴
  4 1
  با مدیریت میتوان به ژاپن هم رسید فقط مدیریت و تلاش
 • بی نام IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۴
  15 3
  وقتی حقوق من که در یک روستا معلم هستم یک میلیون تومان است و حقوق پزشک عمومی که در همان روستا مشغول شده ده میلیون تومان است چطور فشارم بالا نباشه
  • بی نام A1 ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۴
   1 0
   تو هم درس بخون دكتر بشو اون وقت حقوق تو هم ده ميليون ميشه فقط زحمت داره عزيزم با تبلي براي ادم پول درست نميشه
 • بی نام A1 ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۴
  7 4
  چرا به قلیان خانه ها دولت مجوز میده؟
 • رضا A1 ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۴
  0 1
  چرا نمی گویید مربوط به گرد و غبار عراق است.چرا نمی گویید مربوط به انواع استرسهای زندگی است که نا خواسته گریبانگیر مردم شده. چرا نمی گویید مربوط به زنجیره غذایی ناسالم است که تولید میشود و هزار چرای دیگر که شما خود را به بی خبری زده اید.
 • نیما RO ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۴
  0 0
  باید مصرفو استفاده از هر گونه ماده دخانی مثل سیگار در اماکن عمومی و پارکها و .. ممنوع بشه و کار فرهنگی صورت بگیره به شکلی که کسی که سیگار میکشه به عنوان ی فرد ضعیف تو جامعه شناخته بشه .