کشته شدن ششمین پلنگ در کمتر از ۳۰روز/ ۹۴، سال سیاه پلنگ ها؟

در سال جدید ۶پلنگ ایرانی درکمتر از ۳۰روز کشته شدند.

طهورا شهبازی: لاشه ششمین پلنگ ایرانی کمتر از ۳۰روز پیدا شد تا زنگ هشدار خطر انقراض این حیوان دیگر از صدا نیفتد. مرگ ۶پلنگ در کمتر از ۳۰روز در ایران، آخرین امید پلنگ در غرب آسیا را رو به ناامیدی برده است. ۶پلنگی که با فاصله تقریبا ۴روز از هم به دلایل مختلفی جز دلیل طبیعی نابود شدند. تصادف جاده ای، خوردن طعمه آغشته به سم و شکار شدن توسط انسان نیز راه هایی شدند تا سال ۹۴سالی پرخطر برای این حیوان در معرض انقراض باشد. در حالی که این رقم در سال گذشته به ۱۰ قلاده پلنگ میرسید.

اولین پلنگ اوایل سال ۹۴، هفتم فروردین ماه در بردسیر با ماشین زیر گرفته و بر اثر ضربه های چوب چوپانی از بین رفت. موضوع جالب توجه در این منطقه این بود کهحدود چهل سال از آخرین مشاهده پلنگ در این منطقه می گذشت به طوری که حتی عشایر و دامداران نیز در این مدت این گونه ارزشمند را ندیده بودند.

دومین پلنگ با فاصله ۳روز بعد از کشتار پلنگ اول در محور شیراز به کازرون بر اثر تصادف کشته شد. ۲روز بعد ازکشته شدن پلنگ دوم، در کوهستان های مابین فارس و کهگیلویه و بویر احمد پلنگی بر اثر خوردن طعمه آغشته به سم از بین می رود. این پلنگ ۵ساله گویا برای خوردن آب به طرف رودخانه شاپور در سمت دیگر جاده می رفته که با یک خودرو سواری برخورد کرده.

فرزند یکی از دامداران شهرستان ایوان عامل کشته شدن چهارمین پلنگ بود. مرگ و میر پلنگ ها در فروردین ماه به همین صورت ادامه داشت تا اینکه پنجمین پلنگ روز اول اردیبهشت بر اثر خوردن طعمه آغشته به سم در خراسان رضوی یکی از استان هایی که بیش از بقیه استان ها دارای پلنگ می باشد از بین رفت.

ششمین پلنگ که در تاریخ ۱۳فروردین کشته شده بود اما پنجم اردیبهشت رسانه ای شد. به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران علت مرگ این پلنگ اعلام نشده است اما با توجه به اینکه لاشه در نزدیکی روستا و در حاشیه جاده منتهی به روستا کشف شده است، عده ای از مردم محلی شلیک با اسلحه شکاری به پلنگ و عده ای استفاده از طعمه مسموم را دلیل مرگ این پلنگ عنوان کرده اند.

خطر انقراض

با وجود تنوع گونه ای در ایران، متاسفانه حدود 76 گونه از رده‌های جانوری کشورمان در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) قرار دارد و ازگونه‌هایی همچون شیر ایرانی و ببر مازندران امروز جز نامی باقی نمانده و در کمتر از یک قرن گذشته منقرض شده اند و اگر برای حفاظت گونه‌های ارزشمند و در خطر انقراض مثل گور ایرانی، یوزپلنگ ایرانی، خرس سیاه، گوزن زرد و... اقدام لازم صورت نگیرد در آینده‌ای نه چندان دور شاهد انقراض این گونه‌های نادر نیز در کشورمان خواهیم بود. 

در این میان 19 گونه از پستانداران، 25 گونه از پرندگان، 16 گونه از خزندگان، 4 گونه از دوزیستان و 10 گونه از ماهیان آب های داخلی کشور در سال 2014 میلادی به عنوان گونه های مهره دار در معرض تهدید در لیست سرخIUCN قرار دارند.

پلنگ یکی از ۳۷گونه گربه سانان است. در گذشته در ایران ۱۰گونه گربه سان زندگی می کردند که با انقراض شیر ایرانی و ببرخزر امروز پلنگ بزرگ چثه ترین گربه سان کشور محسوب می شود.پراکندگی این گونه در ایران بسیار قابل توچه است تمامی استان های ایران میزبان این گربه بزرگ هستند که پلنگ ایرانی در معرض خطر انقراض طبقه بندی شده است. شکار غیر مجاز پلنگ و طعمه هایش عمده ترین عامل تهدید بقای پلنگ در ایران است. تخریب زیستگاه‌ها و ناامنی در آنها نیز باعث ترک منطقه توسط پلنگ می شود. درسالهای اخیر نیز گسترش بی رویه جاده های کشور نیز به بلایی برای جان پلنگهای ایران بدل شده است به طوری که هر سال چند پلنگ در برخورد با ماشین های عبوری از بین می روند و همین امر باعث کاهش تعداد این گربه سان می شود.

اجرایی شدن برنامه حفاظت از پلنگ

با توجه به بالا رفتن آمار کشتار پلنگ طی سال های اخیر اما هنوز پروژه یا برنامه ای تحت عنوان حفاظت از پلنگ ایرانی نه تنها عملیاتی نشده بلکه عنوان هم نشده است.

اما علی تیموری مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست دراین باره به خبرآنلاین می گوید:‌ اتفاقی که اخیرا در سال جدید افتاده است؛ ۲ پلنگ با تصادف از بین رفته اند یعنی سانحه و حوادث بوده است و ۲ پلنگ دیگر هم بر اثر درگیری با چوپان ها از بین رفته اند. سازمان حفاظت از محیط زیست یک برنامه ای دارد که از دو سال قبل آن را شروع کرده است که برنامه حفاظت از پلنگ ایرانی است و تا ۳ماه آینده نهایی می شود و جامعه حفاظت از پلنگ ایرانی تشکیل می شود.

او در مورد اجرایی شدن این برنامه می گوید: در ابتدا آسیب ها را شناسایی کردیم و علل مرگ این حیوان را بررسی کردیم بعد از آن برای هر کدام از علل مرگ و میر نسخه خاص خودش را پیچیدیم که وقتی این برنامه نهایی شود تمام آنها مشخص است.

نکته اینجاست که در سال های گذشته، جاده ها به بلای جان حیوانات تبدیل شده و تصادفات جاده ای جان حیوانات زیادی از جمله پلنگ را گرفته اندو تیموری دراین باره می گوید: ۱۵درصد از مرگ و میر پلنگ در ۱۰سال گذشته ناشی از حوادث جاده ای بوده است و بیش از ۶۰درصد شکار و مسمومیت است. برای همه اینها برنامه داریم. الان با وزارت راه و سازمان راهداری در حال تهیه تفاهم نامه ای هستیم. تا به طور مثال جاده هایی که زیستگاه پلنگ است و امکان حضور پلنگ وجود دارد با تابلوهایی مشخص شود.

تیموری کشته شدن ۶پلنگ در کمتر از یک ماه را اتفاق می داند و می گوید: اینکه در طی یک ماه ۶پلنگ کشته شود اتفاق بوده است مثلا سال ۹۳، ۱۹ پلنگ به دلایل مختلف و در سال ۹۱، ۲۳پلنگ تلف شدند. پلنگ برخلاف یوزپلنگ که به صورت منطقه ای زندگی می کتد،‌ محیط زندگی‌اش در سطح کشور زیاد است به همین دلیل نیز کار بیشتری می برد.

۴۷۲۳۳

کد خبر 411782

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 27
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۰۳:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  56 2
  وقتی جاده سازی را به فرصت طلب می سپاریم که از میان جنگل جاده بسازند همین میشه . الان جاده فومن به پلیس راه رشت دقیقا همین وضع را دارد یا از کنار مرداب انزلی جاده دارند درست می کنند و...
  • علی IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
   15 0
   چند روز قبل از عید هم یکی تو محور شیراز داریون کشته شد که رشانه ای نشد.جالبه 5کیلومتری شیراز هست پارک ولی باز هم شکار میکنن هم میان تو جاده و توسط ماشین ها زیر گرفته میشن
  • بی نام IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
   6 3
   سگ کشی فعلا اهمیتش بیشتره چرا درک نمی کنید؟ ای بابا...
 • اکبر A1 ۰۳:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  36 1
  به خدا خجالت آور هستش. ناتوانی و بی کفایتی مسوولین خیلی وقت هستش که ثابت شده. بدبختانه در کلیه مسایل منفی پیشتاز هستیم. اینها نشانه دور بودن انسان های باسواد و متعهد از کار هستش.
  • بی نام A1 ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
   11 0
   لطفا چند تا شکارچی پلنگ پیدا کن با حقوق بالا استخدام کنید تا لااقل مراقب پلنگ ها باشن...آخه خود سازمان مربوطه با کلی هزینه 10 سال میره تو یه منطقه که یه پلنگ شناسایی کنه ولی افسوس از یه رد پا اونوقت شکارچی ها تو همون منطقه...
 • بی نام A1 ۰۳:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  29 2
  مگه چند تا پلنگ هست که تو یکماه 6 تا رو کشتیم محیط زیست چیکار می کنه مگه یعنی مردم ما هنور به این فرهنگ و فهم نرسیدن مگه
  • hadi IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۵
   3 0
   مردم فرهنگشون بالا هستش ولی وقتی میرن وسط زیستگاه جانور جاده میسازن واسه سودش باید ضررش رو هم بدن که میشه همینی که هست
 • بی نام A1 ۰۳:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  31 0
  چرا سازمان محیط زیست کاری نمی کند ؟ اون منطقه رو دیدید ؟ آدمهای اون منطقه وقتی سگ کنار جاده می بینن ماشین رو کج می کنن میرن تو خاکی تا واسه خنده سگ زیر بگیرن. پلنگ که جلو ماشین نپیرده حتما طرف زیرش گرفته
 • بی نام IR ۰۳:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  21 2
  جنبه هیچ چی رو نداریم. وای بر ما.
 • کوروش IR ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  11 8
  خدایا از اینا که کاری ساخته نیست خودت نگهدار تمامی جانوران بخصوص پلنگ باش همه افریده خودتون هستن خداااااا
 • امین EU ۰۳:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  25 0
  یه روزی پاسخ همه ندونم کاریهامون رو میدیم / همونطور که به خاطر مصرف بی رویه آب دچار بحران خشکسالی شدیم ، نابودی گونه های جانوری هم یه روزی باعث افسوس مردم ما خواهد شد / واقعا متاسفم
 • میثم A1 ۰۴:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  17 0
  به به دیگه چیزیم مونده مگه ؟؟؟
 • بی نام IR ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  24 0
  اصلا برام قابل درک نیست چطوری دل دارن موجود به این زیبایی را بکشن
 • بی نام A1 ۰۴:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  12 0
  واي بر ما
 • بی نام A1 ۰۴:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  17 2
  گونه هاي ارزشمند زيستي در خطرند. انقراض در سايه 40 درصد گونه هاي ايران رو تهديد مي كنه. اون وقت مردم به فكر كيروش اند
  • بی نام A1 ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
   4 0
   اخبار هم هر چند ساعت یک خبر از لیگ مشعشع فوتبال می دهد.
 • بی نام IR ۰۵:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  11 0
  یعنی واقعا دولت نمی تونه جلوی اینکار رو بگیره؟ چرا تو مملکت ما هر کی هر کاری دلش میخواد میکنه?
 • معلم ورزش IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  7 4
  کیروش هشدار داده بود عده ای کمر به کشتن پلنگ ایرانی بسته اند ولی گوش کسی بدهکارنیست
 • بی نام A1 ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  8 2
  محیط زیست و همه گونه های جانوری ازبین بروند چه اهمیتی داره مهم اینه استقلال و پرسپولیس و کی روش به همراه جماعت ویلاسازها و بساز و بفروش ها و شکارچیان بساطشون جور باشه یک وقتی خدای نکرده کمبودی داشته باشند
  • محمد قاسمی IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
   2 4
   عزیزم اینا هیچ ربطی بهم نداره.چرا ماایرانی ها راجع به هرچی صحبت میکنیم فکرمیکنیم فقط اون مسئله مهمه.بابا به خدا هرمسئله ای سرجای خودشه و مهمه.برای همینه که درهرزمینه ای مسئول خاصی داریم.درواقع اگرفلان چیز مهم نبود که فردی را درآن قضیه مشغول نمیکردند.مثلامسئول ورزشی یا مسئول محیط زیست نداشتیم.پس بی نام بدان هرچیزی سرجایش مهم است وباید همه چیزها درراستای هم رسیدگی شوند و فقط درموارد اورژانسی کمی تقدم به بعضی چیزها داد اما ازبقیه هم غافل نبود.حالا یک سوال.به نظرشما چون 85میلیون انسان درکشور هست و مثلا کمتر1000 پلنگ،اگر پلنگی بخواهد جان انسانی را بگیرد آن فرد باید بمیرد یا از خود دفاع کند و پلنگ را بکشد؟
  • بی نام A1 ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۸
   1 0
   جواب شما اینه که وارد قلمرو پلنگ نباید شد.با ماشین نباید به پلنگ کوبید. با تفنگ نباید پلنگ رو کشت محیط زیست و محل زندگی پلنگ رو نباید از بین برد درطول کمتر از یکماه غیرممکنه 6 تا پلنگ به انسان حمله کنند که کشته بشوند.کاملا" مشخص هست که شما هم ازهمان جماعت سرمایه داران مخرب محیط زیست هستی که دارین همه چیز بخاطر خودخواهی هاتون نابود میکنید.
 • ناشناس A1 ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  10 3
  مردمانی نادان وجاهل وکم عقل.وای بر ما .بخاطر همین کاراست که چند صد سال از کشورهای پیشرفته عقبیم...
 • soheil A1 ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  9 0
  بیش . پیش از اینکه سازمان محیظ زیست مورد خطاب قرار بگیره تو این داستان , خود ما مردم مقصریم . یاد نگرفتیم که از طبیعت لذت ببریم . از حیوانات بی جهت می ترسیم . بهشون حمله میکنیم . با اینکه ساختار محیط زیستی ایران نسبت به دیگران کمترین رویارویی رو با حیوانات داره ,توهم دشمنی حیوانات همواره جاری بوده . از سگ و گربه گرفته تا روباه و پلنگ و گرگ , ار همه می ترسیم در صورتی که کمترین مواجهه ی منجر به درگیری وجئد داشته . ذاتا این حیوانات اهل درگیری و حمله به انسان نیستن .
 • بی نام IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  5 0
  تا کی ما ایرانی ها میخواییم اینقدر بد باشیم ؟ به کجا میخواییم برسیم ؟ به هیچ چی دیگه رحم نمیکنیم
 • بی نام A1 ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  4 0
  انگار یک عده به عمد و برای دهان کجی، کمر همت به کشتن هر جانور رو به انقراضی گذاشته اند.
 • علی A1 ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
  5 0
  جدا باعث تاسف است تمام گونه ها در حال نابودی هستند بعضی گونه ها بیشتر مثل کل وقوچ وبعضی کمتر مثل پلنگ اگر فکری نشود در ۵سال اینده شاهد نابودی کامل ازجمله پلنگ ویوز پلنگ خواهیم بود
 • بی نام A1 ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۹
  0 0
  ما انسانها به خانه ی این حیوانات میرویم وصل وبز کوهیار شکار میکنیم آهو و تمام جیره غذایی این حیوانات را شکار میکنیم. این حیوانات با کمبود غذا مواجه میشن و به گله های ما حمله میکنند تا سهمشان را از نظام طبیعت بگیرند و دلیل میشه که ما این حیوانات رو بکشیم. محیط زیست بیست ملیون اسلحه رو مجوز میده. باید دستمان رو به محیط زیست باشه این اسلحه های شکاری یقینا برا کشتن کبک و گنجشک نیست در زمان جنگ باهاش میجنگیدن حالا عکسهایی حیوانات زبان بسته رو میندازن و تاسف میخورن نفس بزرگترین گربه سان ایران به شماره افتاده در آینده باید منتظر دو عددپلنگ از باغ وحشیانه آلمان باشیم