۰ نفر
۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۵

مهر نوشت:

همزمان با اجرا شدن نرخ‌های جدید سود بانکی و لزوم نظارت جدی بر عملکرد موسسات مالی بدون مجوز، مجلس‌نشینان هم دست به کار شدند و سپرده‌گیری این موسسات را مصداق اخلال اقتصادی اعلام کردند.

نمایندگان مجلس هفته گذشته استفساریه‌ای را به تصویب رساندند که براساس آن، تمام موسسات اعتباری غیربانکی با یک استثناء تحت مقررات نظارتی بانک مرکزی قرار گرفتند. این خلاء قانونی نظارتی همواره در نظام بانکی کشور وجود داشت و بانک مرکزی مجبور بود برای التزام این موسسات غیرمجوردار از دستگاه قضایی یا نیروی انتظامی کمک بگیرد. 

مجلسیان در حالی جزییات طرح دو فوریتی استفساریه قانون پولی و بانکی کشور و ماده ۳۹ این قانون را بررسی و تصویب کردند که هدف آن ساماندهی بیش از ۷ هزار موسسه مالی و اعتباری بانکی و غیر بانکی در سطح کشور اعلام شده است.

در متن این استفساریه آمده است: «آیا قوانین و مقرراتی که ناظر بر فعالیت بانک ها هستند از جمله ماده ۳۹ قانون پولی و بانکی کشور، موسسات اعتباری غیر بانکی و سایر نهادهایی را که به تشخیص بانک مرکزی به عملیات بانکی مبادرت می‌ورزند، در بر می‌گیرد یا خیر؟»

در پاسخ این استفساریه که به تصویب نمایندگان رسید آمده است: «بله، قوانین و مقررات ناظر بر تاسیس، فعالیت، انحلال و تسویه و از جمله ماده ۳۹ قانون پولی و بانکی کشور شامل تمام موسسات اعتباری غیر بانکی که به تشخیص بانک مرکزی به عملیات بانکی مبادرت می‌ورزند به استثنای صندوق های توسعه‌ای و حمایتی دولتی مانند صندوق حمایت از توسعه کشاورزی در محدوده اساسنامه خود، نیز می‌شود. »

چه کسانی در بازار پول اختلال ایجاد می‌کنند؟

مجلس نشینان در حالی این استفساریه را تصویب کردند که نرخ سود بانکی از فردا در سیستم بانکی کشور اجرایی می‌شود و در پی آن کارشناسان اقتصادی نسبت به عدم رعایت نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار توسط این نهادهای بدون مجوز هشدار می‌دهند و عنوان می‌کنند که ممکن است این نهادهای پولی و  فعالان بازار غیرمتشکل پولی با عدم التزام خود بازار نرخ سود بانکی را بر هم بریزند.

کما اینکه بانکداران و مسوولان بانک مرکزی اولین متخلفان و زمینه‌سازان عدم اجرای نرخ های قبلی سودهای بانکی را همین موسسات اعلام کرده و مطرح می‌کنند که این موسسات بدون مجوز هستند که با افزایش نرخ سودسپرده ها وجذب سپرده های بیشتر مردم بانکها را به افزایش نرخ های سود تشویق می‌کنند و باعث بر هم ریختن بازار پولی کشور می‌شوند و حتی باعث ایجاد رقابتي غيررسمي بين بانکها با اين موسسات بر سر جذب سپرده‌هاي مردمي شكل گرفت. بانکداران می‌گویند که یکی از دلایل اجرای ناقص بخشنامه های نرخ سود قبلی نرخ های غیرمتعارف این موسسات بود.

این طرح در حالی توسط مجلس به تصویب رسید که موسسات مالی بدون مجوز معضل بزرگی برای اقتصاد کشورمان تلقی می‌شوند. نمایندگان در این طرح مطرح کرده اند که فعالیت های موسسات پولی بدون مجوز اقدامی مجرمانه است و سپرده گیری آنها مصداق تصرف در مال غیر و اخلال اقتصادی محسوب می‌شود. 

20 درصد نقدینگی در اختیار 6 موسسه بدون مجوز

این در حالی است که هم اکنون بر اساس آخرین آمارها حدود ۲۰ درصد کل نقدينگي كشور در اختيار ۶ موسسه مالي و اعتباري غيرمجاز قرار گرفته است که بدون توجه به مقررات و بخشنامه های بانک مرکزی حرکت های خود را ترسیم می‌کنند و بازار پولی و مالی کشور را بر هم می‌ریزند.

براساس آمارهای صندوق بین المللی پول حدود ۷ هزار موسسه اعتباري و پولي بدون مجوز و صندوق غیرمجاز در اقتصاد کشورمان به فعالیت های پولی مشغولند. از این تعداد ۶ موسسه گردش مالی بالایی را دارند.

اما بانک مرکزی با استناد به مصوبه مجلس دست خود را برای نظارت بیشتر بر عملکرد وفعالیت این نهادهای مالی و پولی باز می‌بیند و می‌تواند آنها را با روش های مختلف تنبیهی و تشویقی نسبت به رعایت نرخ ها و همراهی آنها با نظام بانکی کشور ترغیب کند، در غیراینصورت فعالیت آنها غیرممکن خواهد بود.

موضوعی که این روزها به شدت مورد توجه بانک مرکزی قرار گرفته و شورای پول و اعتبار را برای تصویب یک مصوبه در آخرین جلسه این شورا در هفته گذشته ملزم کرده است. به طوریکه یکی از موضوعات مهم جلسه مذکور برخورد جدی با متخلفان بانکی بود.

سرویس‌های ضربدری ممنوع می‌شود

کما اینکه اخیرا هم بانکها نسبت به اینکه نباید به این موسسات مالی غیرمجاز سرویس ارائه کنند، منع شده اند و بر این اساس بانکها دیگر حق ندارند به این موسسات غیرمجاز تسهیلات بدهند و ارائه خدمات و سرویس های ضربدری به آنها توسط بانکها غیرقانونی اعلام شده است.

این نکته را دبیرکل بانک مرکزی هم تایید کرده و گفته است: کل بازار فاقد مجوز پولی ما در بستر شبکه های بانکی در حال حرکتند یعنی شبکه های بانکی با مؤسسات فاقد مجوز قراردادهایی را می‌بندند و خدمات داده می‌شود.

بانک مرکزی از طریق سامانه شاپرک متوجه این موضوع شده است و بحث ارائه خدمات از سوی شبکه های مجاز بانکی به مؤسسات فاقد مجوز در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است. بر این اساس بانک مرکزی قصد دارد همه این خدمات را قطع و آنها را وادار کند تا فعالیت پولی و بانکی خود را از طریق بستر مجاز انجام دهند.

ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی هم موسسات غیرمجاز را مانع حرکت توام با نظم و انضباط نظام بانکی خواند و تصریح کرد: بانک مرکزی مصمم است با این موسسات برخورد کند و خوشبختانه قوه قضاییه و نیروی انتظامی نیز در این راستا همکاری خوبی داشته‌اند و برای موفقیت در این زمینه، بانک‌ها نیز باید از ارائه خدمات به موسسات غیرمجاز خودداری کنند.

به گفته وی، البته سپرده گذاران هم بایستی توجه داشته باشند که نباید تحت تاثیر نرخ سود بالاتر اینگونه موسسات منابع و سرمایه های خود را در معرض خطر قرار دهند. بانک مرکزی وظیفه دارد به منظور صیانت از سپرده های آنها با اینگونه موسسات برخورد کند.

علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی اخیرا در ارتباط با فعالیت موسسات مالی بدون مجوز گفت: مشکلی که داریم این است که یکسری موسسات براحتی طی سال های گذشته با چند ده یا چند صد شعبه راه افتاده اند درحالی که یک سوپرمارکت یا جوراب فروشی برای راه اندازی باید مراحل پیچیده‌ای را طی کند تا مجوز بگیرد.

هشدارهایی که کارساز نشد

اما نگاهی به پیشینه عملکرد بانک مرکزی نشان می‌دهد پیش از این هم بارها اعلام شده است که موسساتی که در برابر نظارت های و قوانین بانک مرکزی مقاومت کنند منحل می‌شوند، اما این موضوع فقط در حد هشدار بوده است و گرچه نمی توان بانک مرکزی را هم در این زمینه چندان مقصر دانست، زیرا به راحتی نمی توان موسسات چنین بزرگی را که پولها و سرمایه های بزرگی از مردم را در اختیار دارند را منحل کرد. 

در آذرماه سال گذشته بود که بانک مرکزی با درج اسامی موسسات مالی مجوزدار را بر روی سایت خود اعلام کرد که موسساتی که اسامی آنها در این لیست قرار ندارند تحت نظارت بانک مرکزی نیستند و هشدارهای لازم را به سپرده گذاران داد. اما این بخشنامه ها هم تاکنون نتوانسته است که خللی در فعالیت این موسسات ایجاد کند.

حال طرح اصلی مجلس که این استفساریه در قالب آن گنجانده شده است، باید به تایید شورای نگهبان برسد تا در نهایت شاهد مسدود شدن راه‌های فعالیت موسسات بدون مجوز از طریق حمایت های لازم باشیم. در واقع بانک مرکزی می‌تواند از طریق اختیاراتی که قانون در اختیار قرار می‌دهد گلوگاه های ارتباطات مالی موسسات با بانکها و فعالیت های بدون مجوز آنها را ببندد.

3939

کد خبر 413807

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • m A1 ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۵
  4 0
  آقا لااقل اسمشونوبگیدکه مردم بدونن
 • بی نام A1 ۰۶:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۵
  1 1
  اینها خرید و فروش پول و رواج دلالی میکنند.
 • بی نام IR ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۵
  1 0
  دوزار بدین اش
 • بی نام A1 ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۵
  2 0
  خوب اگر عملی شود به مردم وام می دهند یا وفقط به آشنا ها آن هم بدون اخذ ضامن لازم
 • مهدی11 RO ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۵
  2 0
  لیست این موسسات را از کجا می توان دریافت کرد؟ چرا اعلام نمی کنید اسامی موسسات مالی غیر مجاز رو؟
 • هادی IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۵
  4 0
  مدیریت نادرست و ناکارآمد بانک مرکزی، 700 هزار سپرده گذار موسسۀ میزان رو به خاک سیاه نشونده و به حال خودشون رها کرده، وضعیت مردم در استانهای خراسان بحرانیه ولی مسئولین مربوطه نمیخوان از خواب بیدار بشن