یک کارشناس بازار مسکن معتقد است: «به زودی خانه ارزان می‌شود، ولی چون صاحبخانه‌ها از پول رهن چیز زیادی گیرشان نمی‌آید، اجاره‌بها را بالا می‌برند.

مریم مهران:

در شرایطی که بسیاری از شهروندان جستجوگر مسکن تاکید دارند که بازار مسکن در یک شرایط رکودی به سر می برد، برخی از تحلیل گران این بخش اعتقاد دارند روند قیمت مسکن صعودی نخواهد بود. 

موضوعی که آلبرت بغزیان، کارشناس و تحلیلگر بازار مسکن نیز به آن اعتقاد دارد:«به زودی خانه ارزان می شود.»

 او در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره تغییرات نرخ مسکن و اجاره‌بها در تابستان به این شکل توضیح داد: «در تابستان قیمت مسکن به دلیل افزایش تقاضای جابه‌جایی و می‌توان گفت افزایش عرضه و تقاضا سیکل‌های افزایشی را دارد و روند هر ساله خود را طی کرده و به نوعی قدرت چانه‌زنی صاحبخانه‌ها در این زمان بیشتر می‌شود.»

این اقتصاددان با اشاره به کاهش احتمال افزایش نرخ مسکن در سال‌جاری افزود: «در همین زمان همراه با بالا رفتن نرخ اجاره‌بها، قیمت مسکن هم افزایش می‌یابد که البته امسال ممکن است این اتفاق نیفتد. با بالا رفتن اجاره‌ها، قیمت مسکن هم بالا می‌رود، اما ممکن است امسال این موضوع صادق نبوده و قیمت مسکن تغییری نکند که علت آن، انتظار برای افزایش وام‌های مسکن است. همچنین کاهش نرخ‌های بهره تسهیلات تقاضای خرید را کم کرده و بیشتر به بخش اجاره فشار وارد کرده است.»

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: «متاسفانه در بخش اجاره صاحبخانه‌ها می‌خواهند سود سرمایه خود را از طریق اجاره تامین کنند، بنابراین از پول پیش خانه کم کرده و به اجاره‌ها اضافه کردند و برای مبارزه با این سیکل معیوب، هیچ راهی به جز دخالت دولت در این بخش وجود ندارد.»

بغزیان با طرح این موضوع که راه‌های علمی اثبات شده‌ای برای مدیریت این بحران در دنیا تعریف شده است، گفت: «راه‌های علمی تجربه شده در دنیا وجود دارد که چندین بار هم به دولت پیشنهاد دادع‌ایم، اما اراده‌ای برای ورود به این بخش از سوی دولت دیده نمی‌شود تا خانه‌های خالی را وارد چرخه اجاره کند و با افزایش عرضه، نرخ‌ها متعادل‌سازی شود و همین موضوع باعت انتقال فشار به بخش اجاره‌بها می‌شود.»

وی با بیان این‌که دولت باید در این بازار دخالت کند، گفت: یکی از راه‌ها در این بخش اجباری کردن قرارداد‌های رسمی و گرفتن مالیات است. البته در این میان، احتمال صوری بودن قراردادها مطرح می‌شود، اما در همین حالت هم می‌تواند مدرکی باشد برای محکوم کردن صاحبخانه. مستاجر‌ها هم در این میان باید تحمل داشته باشند؛ یا دولت در این بخش حمایت‌هایی بگذارد که منافع طرفینی حفظ شود و صاحبان املاک و آپارتمان‌ها مجبور به پذیرش این هزینه‌ها شوند.»

این کارشناس بازار مسکن درباره ورود نقدینگی به بازار مسکن در پی کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی گفت: «مبالغ مورد سرمایه‌گذاری معمولا کم است و پیشنهاد کارشناسان این است که سرمایه‌گذاران اجازه دهند پول‌ها همچنان در بانک‌ها بماند، زیرا بازار مسکن خواب پول و استهلاک خودش را دارد و ممکن است مدتی رشد نداشته باشد، اما سرمایه‌گذار در بانک سود خود را مرتب دریافت می‌کند.»

بغزیان درباره میزان سود افراد سرمایه‌گذار در بخش مسکن و تفاوت آن با سرمایه‌گذاران بانکی عنوان کرد: «سرمایه‌گذاری بانکی بهتر است؛ مگر این‌که فرد املاکی خریداری کند و اجاره دهد. 20 درصد افزایش قیمت مسکن در طول یک‌سال ممکن است رخ دهد، اما تا این خواب سرمایه به دست فرد برسد، ارزشش به همان اندازه سود بانکی خواهد بود. در صورتی که این سود سالانه است، اما سود بانکی ماهانه است.»

وی با اظهار این‌که چنین نظری ممکن است خط دادن برای ورود سرمایه‌ها به بازار مسکن تلقی شود، عنوان کرد: «همین که ما بگوییم این اتفاق خواهد افتاد، خط می‌دهیم به موضوع و کسانی که پول‌هایشان در بانک است، به فکر می‌افتند پول‌هایشان را به بخش مسکن ببرند. مسکن کالایی است که سریع تولید می‌شود و طی یک‌سال آماده فروش می‌شود و واریز شدن سرمایه‌ها به این بخش تا حدودی به بازار مسکن رونق می‌دهد؛ البته اینجا دخالت دولت برای کنترل این درآمد‌ها نیاز است و باید مالیات این املاک دریافت شود.»

بغزیان با بیان این‌که کاهش نرخ سود بانکی بر بازار مسکن تاثیرات قطعی خواهد داشت، متذکر شد: این کاهش نرخ بر قیمت تاثیر می‌گذارد و فعلا نرخ را در فایل‌ها بالا برده است، ولی در حالت واقعی قدرت خرید برای همین نرخ فعلی هم وجود ندارد؛ چه برسد به اینکه افزایشی هم پیدا کند، دیگر افزایش نرخ وام هم کمکی نمی‌کند.»

این کارشناس اقتصادی درباره نحوه نظام‌مند کردن تغییرات نرخ مسکن گفت: «در دنیا قیمت فروشی که الان وجود دارد، با قیمت خرید قبلی و سود ایجاد شده طی قولنامه‌ای مشخص است. یک‌سوم این بخش باید به صورت مالیات از فروشنده گرفته شود و در این زمینه فروشنده ترجیح می‌دهد قیمت کمتری داشته باشد؛ مگر این‌که مبایعه‌نامه‌های صوری تنظیم شود که به ضرر فروشنده است و فقط نظام مالیاتی و نظارتی می‌تواند این بازار را سامان دهد.»

بغزیان درباره حقیقی بودن نرخ‌ها پس از کاهش سود بهره‌های بانکی افزود: «در حال حاضر رشد قیمت‌ها حبابی نیست و افزایش نسبی تولید شده به خاطر افزایش هزینه‌های تولید است و سوداگری و رشدی وجود ندارد که نشان می‌دهد نرخ حبابی ایجاد نشده است. البته انتظار تورم حاصل از کاهش نرخ بانکی و وارد شدن سرمایه‌ها به این بخش در قسمتی که مسکن به عنوان کالای احتکاری برای تغییر در نرخ بازار احتکار می‌شود، وجود دارد.»

22539

کد خبر 414552

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • امیراسد A1 ۰۳:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
  8 0
  ما که نفهمیدیم این آقا چی گفته... اگه کسی فهمیده ما رو هم روشن کنه.... فقط ما اینو می فهمیم که تا قیمتهای نجومی فعلی به جیب مردم نزدیک نشه، هیچ اتفاقی نمیوفته، حالا خواه پول سپرده گذارا بیاد، نیاد ،از خارج سرمایه گذار وارد کنند، نکنند، تاثیری نداره. چون نمیشه بصورت واقعی جیب مردم رو به قیمتا نزدیک کرد، پس باید قیمتا رو به جیب مردم نزدیک کرد. مقاومت سودجوها هم فایده نداره
 • بی نام IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
  3 1
  کاش دولت یک سرمایه گذاری بکند مثل خیلی از کشورهای اروپایی که مسکن به دو یا سه شرکت تعلق دارد و صاحبخانه ها در واقع همان شرکتها هستند و مردم هم تا هر چند سال بخوئاهند در آنجا می نشینند و 2 سال یکبار هم مبلغی جزیی به اجاره اضافه می کنند که همه بتوانند از مزایای داشتن مسکن استفاده کنند متاسفانه درکشورما با سرمایه دارها مثل صاحبخانه ها برخوردجدی نمیشودوهرکاری میخواهند میکنند چراقراردادها را اجباری2ساله نمیبندندواگر کسی خواست بلند شود یا صاحبخانه ناراحت بود هریک از طرفین پول بنگاه و یکماه اجاره را بپردازد و هر دوسال اجاره ها اضافه شود نه سرسال که صاحبخانه ها همه کمبودشون رو از مستاجر بیچاره میخوان دربیارنوکسی هم جلودارون نیست بنگاه ها هم به نفع جیب خو.دشون اجاره ها را بالا میبرند.متاسفانه فقط همه