در دادگاه احمد توکلی چه گذشت؟ / توکلی: از تمامی اتهامات تبرئه خواهم شد

صبح امروز یکشنبه، دومین جلسه رسیدگی به پرونده احمد توکلی، مدیر مسئول سایت الف در سالن اجتماعات امام خمینی(ره) دادگاه مطبوعات برگزار شد.

به گزارش الف از خبرگزاری ها احمد توکلی را برخی نمایندگان مجلس از جمله جعفرزاده ایمن‌آبادی، نادران،تاجگردون، امیرآبادی، نجابت، مقیمی، تابش، سقایی، فولادگر، دهدشتی، محجوب و قاضی‌زاده و همچنین حسین فدایی همراهی می کردند. صادق زیباکلام نیز در بین حاضرین دیده می شد.

در این پرونده شاکیان عبارت بودند از دادستان تهران، علی‌اکبر جوانفکر، اسفندیار رحیم‌مشائی، محمدرضا رحیمی، خرم‌آبادی رئیس کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و معاون قضایی دادستان کل کشور، حمید بقایی، سعید مرتضوی و صالحی‌امیری که پس از قرائت قرآن و آغاز دادگاه در شعبه ۷۸ به ریاست قاضی جلالی اعلام شد که علی‌اکبر جوانفکر طی لایحه ای رضایت خود را اعلام کرده است.

ابتدا نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت تا بخشی از کیفرخواست را قرائت کند که در آن فعالیت علیه نظام، توهین به نمایندگان مجلس، توهین به رئیس جمهور وقت، توهین به قضات و رئیس قوه قضائیه و نشر مطالب خلاف واقع عنوان شد و نخستین شاکی صالحی‌امیری بعد از اظهارات نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت: ادعاهایی که در سایت الف علیه من اعلام شده، صحیح نیست و سوابق علمی من گواهی می دهد که تمام کارهایم را بر اساس قانون انجام داده ام و هیچگونه سوءاستفاده مالی هم در دوران مسئولیت پژوهشی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام داشته ام، انجام نداده ام.

قاضی دادگاه از حضار و خبرنگاران خواست هیچ یک از مطالب دادگاه رسانه ای نشود، اما کلیات جلسه دادگاه در این گزارش اعلام می شود.

بعد از اظهارات صالحی‌امیری، احمد توکلی از اظهارات خود در سایت الف دفاع کرد و انتشارات مطالب را قانونی دانست.

بعد نوبت به وکیل مشائی و بقایی رسید که حسینی به‌ عنوان وکیل مدافع این دو شاکی اعلام کرد که موکلانش از شکایت صرفنظر کرده اند.

در ادامه دادگاه، جعفری وکیل سعید مرتضوی صحبت کرد و بعد از آن قاضی از توکلی خواست در مورد اتهامات از خود دفاع کند.

توکلی در دفاع از خود با استفاده از بندها و مواد قانونی مطالب منتشر شده در سایت الف را قانونی عنوان کرد که در پاسخ به اظهارات توکلی، نماینده دادستان این اظهارات را رد کرده و بر کیفرخواست پافشاری کرد.

جلسه دادگاه ساعت ۱۳:۰۰ به پایان رسید. احمد توکلی پس از پایان نخستین جلسه رسیدگی به اتهاماتش به عنوان مدیر سایت «الف» با حضور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: خدا را شکر می‌کنم که این دادگاه با حضور اعضای هیأت منصفه مطبوعات و هیأت قضایی برگزار شد و به نصف دفاعیات هم در این دادگاه توجه کردند، البته گفته‌های زیادی باقی مانده که در جلسه سوم خرداد آنها را بازگو خواهم کرد.

وی ادامه داد: در این پرونده سه شاکی اعلام رضایت کردند و عمده شکایت از سوی دادستان تهران به دلیل انتشار کامنت‌های مردم در سایت الف است که آن را تبلیغ علیه نظام دانستند.

مدیر سایت «الف» در خصوص اخذ رضایت از صالحی‌امیری دیگر شاکی این پرونده گفت:‌ آقای صالحی امیری برداشتی اشتباه از بندی از نامه من داشتند که گفتم نیمی از مبلغ را مرکز تحقیقات گرفته است و ایشان تصور کردند که من می‌گویم نیمی از قرارداد را وی دریافت کرده است، در حالی که در نامه من جمله به صراحت بیان شده که مرکز برای تحقیق نیمی از مبلغ قراردادها را خود گرفته و نیمی دیگر را به محقق یا پژوهشگر می‌دهد.

وی در پاسخ به این سؤال که به چه دلیلی کامنت‌ها را منتشر کردید؟ گفت: اگر می‌خواهیم آزادی مردم را تأمین کنیم باید اجازه دهیم که اظهارنظر کنند، البته اظهار نظرها همیشه درست نیست، اما اگر آزادی مطبوعات نباشد فسادها پنهان باقی می‌ماند و چون دمل‌های چرکین سرباز می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره‌ پیش بینی خود نسبت به اظهارنظر اعضای هیأت منصفه مطبوعات و رأی دادگاه گفت: از تمامی اتهامات تبرئه خواهم شد زیرا کار خلافی انجام نداده‌ام.

توکلی تصریح کرد: من فقط عنوان به نماینده مجلس به نظرات مردم احترام می‌گذارم. اگر می‌خواهیم کشور را اداره کنیم حتما باید آزادی را قدر بدانیم و آزادی مطبوعات را تقویت کنیم و اجازه دهیم رسانه‌ها حرف بیشتری بزنند و مسئولین در معرض اظهار نظر مردم قرار گیرند.

مدیر سایت «الف» در پاسخ به این سؤال که نظرتان درباره حضور نمایندگان مجلس در این جلسه دادگاه چیست؟ اظهار کرد: آنها نیز مانند مردم می‌دانند که من علیه نظام اقدامی انجام نمی‌دهم.

وی در رابطه با اعلام رضایت بقایی، مشایی و جوانفکر گفت: جوانفکر من را به دادگاه عدل الهی سپرده است. مشایی و بقایی نیز به علت طولانی شدن زمان رسیدگی و اینکه گفتند امیدی نداریم، رضایت دادند.

29213

 

 

 

کد خبر 417314

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =