۰ نفر
۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۸

مشرق نیوز نوشت:

شهید محمود شهبازی دستجردی در سال ۱۳۳۷ در اصفهان به دنیا آمد و 24 سال بعد در سال ۱۳۶۱ و در جاده اهواز به خرمشهر در حالی که جانشین فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله بود، به شهادت رسید.
او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در اصفهان به پایان برد و در سال ۱۳۵۶ جهت ادامه تحصیل در مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت به تهران رفت.

در دوران انقلاب ۱۳۵۷ ایران از فعالین مبارز بود و به توزیع اعلامیه‌های حضرت امام خمینی و شرکت در مبارزات خیابانی می‌پرداخت. در همین دوران از طریق شهید محمد بروجردی با گروه توحیدی صف آشنا شد. در جریان مراجعت حضرت امام به ایران به عضویت کمیته حفاظت برگزیده شد و مسئولیت حراست فیزیکی از رهبر کبیر انقلاب در بهشت زهرا در را به عهده گرفت.

پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷ به عضویت سپاه درآمد و ضمن تحصیل در دانشگاه، در دفتر هماهنگی ستاد کل سپاه فعالیت کرد.

با شروع جنگ همراه شهید محسن وزوایی، به جبهه چپ سر پل ذهاب رفت و تا اواخر بهمن ۵۹ هدایت اطلاعاتی امور آن جبهه را به عهده داشت. در اسفند سال ۱۳۵۹ به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همدان منصوب گردید و تا قبل از تشکیل تیپ ۲۷ با همین مسؤولیت در نبردهای جبهه غرب همچون بازی‌دراز ۲ و۳ و مطلع فجر حضور داشت. وی در دی ماه ۱۳۶۰ به همراه چند تن از پاسداران سپاه استان همدان به جنوب هجرت کرد و از بدو تشکیل تیپ ۲۷ محمد رسول الله(ص) در سمت قائم مقام فرماندهی تیپ منصوب شد. وی در سمت قائم مقام فرماندهی لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص) در عملیات فتح‌المبین شرکت نمود و در همین سمت در عملیات بیت‌المقدس اندکی پیش از آزادسازی خرمشهر به شهادت رسید.

سردار جاویدان‌اثر، حاج احمد متوسلیان درباره وی می گوید: ...برادرمان مهندس محمود شهبازی، دانشجوی دانشگاه علم وصنعت بود و رشته صنایع می خواند. در آن ایام ایشان مسئول سپاه همدان بود و فرماندهی جبهه قراویز در منطقه عملیاتی سر پل ذهاب را بر عهده داشت. می توانم به جرأت بگویم که ایشان از اول جنگ در تمام نبردهایی که علیه ارتش عراق در جبهه غرب انجام می گرفت؛ شرکت داشت. به جای اینکه توی سپاه استان بنشیند و پشت میزهای آنچنانی خودش را گم کند چنان که متأسفانه بعضی ها خودشان را گم کردند، همیشه در جبهه بود و در حال جنگ.

2929

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 419062

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =