پیدا شدن ماده ای شبیه کریستال در ریه غرب تهرانی ها/ کارخانه پشم سنگ را تعطیل کنید

انتشار خبری مبنی بر آلاینده بودن یک کارخانه در غرب تهران، واکنش های زیادی را در پی داشت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مشکل ایجاد آلودگی کارخانه پشم سنگ در شهرک استقلال، منطقه 21 را یکی از مخاطبان سرویس مشکلات مردم با خبرآنلاین در میان گذاشته بود که در همین راستا، گفتگویی با رییس اداره حفاظت از محیط زیست تهران انجام شد.


این مقام مسئول آلایندگی کارخانه پشم سنگ را تایید کرد و گفت که به آن ها اخطاریه داده شده است.


اما انتشار این خبر، واکنش های جالبی به دنبال داشت. بهرامی، که خود را یکی از پرسنل کارخانه پشم سنگ معرفی می کند در کامنتی می نویسد: بنده از پرسنل کارخانه پشم سنگ هستم ، بنا به آزمایشهای پزشکی و مستندات موجود علی رغم ساعت کار طولانی " 12 ساعت " پشم سنگ و ذرات آن تاثیری روی سلامتی ما نداشته ، ضمن اینکه این سازمان مبالغ کلانی بابت نصب فیلترهای تصفیه هزینه کرده.


او به این نکته اشاره کرده که نزدیک به 500 خانواده به صورت مستقیم و غیر مستقیم از این سازمان تامین هزینه می کنند و از پلمپ کارخانه ابراز نگرانی کرده است.


فرد دیگری در جواب این پرسنل کارخانه نوشته که نمی شود چشم را به روی حقایق بست و در تست ریه چندین نفر ماده ای به شکل کریستال وجود دارد. او می نویسد: ذرات کریستال مانند معلق موجود در هوا در هنگام تولید گواه این موضوع است. من نمیدونم این چه فیلتریه که اینقدر بد عمل میکنه و دیگران هنگام کار کردن این کارخانه سردرد،حالت تهوع و تنگی نفس دارند علی الخصوص در شب که دود خارج شده انواع بوها را شامل میشود.ما نمیگیم بیکار شن دوستان. برن یه جایی دور از شهر.500 نفر بهتره تا اینکه 100 برابر یا بیشتر با مشکل مواجه شن.


 یکی دیگر از کاربران در توضیح مشکلاتی که این کارخانه برایش پیش آورده نوشته: با سلام بنده در یکی از کارخانجات اطراف پشم سنگ مشغول به کار هستم. متاسفانه وقتی این کارخانه مشغول به کار است هوا فوق العاده آلوده و غیر قابل تحمل می باشد.

گاهی اوقات آلودگی به قدری می باشد که انگار هوا مه آلود است. اگر ما حق نفس کشیدن داریم مسئولین بدانند که نفس کشیدن برای ما سخت شده. گاهی اوقات تا چند روز مداوم سرفه می کنیم.حتی حضور در این آلودگی باعث قرمز شدن چشمها می شود. وقتی می خواهیم به منزل باز گردیم، شیشه ها خودرو کلا سفید بوده و پر از گرده های کریستالی خارج شده از دودکش کارخانه پشم سنگ می باشد که اگر از برف پاکن استفاده کنیم باعث خط و خش افتادن روی شیشه می شود . مگر میشود چنین غبار خطرناک و کشنده ای بر روی ریه ما تاثیر نداشته باشد. لطفاً به داد ما برسید. دیگه ریه واسمون نمونده .


یکی دیگر از معترضین، به سخنان رییس سازمان حفاظت از محیط زیست تهران انتقاد می کند و می نویسد:


• منظور رییس محترم محیط زیست رو متوجه نمیشم.یعنی چی که اطراف این کارخانه ساختمان مسکونی نیست؟ اطراف از نظر ایشان کجاست؟ شهرک استقلال،شهرک فجر،شهرک فاطمه زهرا،شهرک دانشگاه و کمی با فاصله شهرک ها و مناطق دیگر غرب تهران جزو تهران نیستند؟ اردیبهشت ماه 2 کارشناس محیط زیست برای سرزدن به کارخانه ها آمده بودن و به کارخانه ما که نزدیک این کارخانه هست آمدند.این دو عزیز بعد از گذشت 15 دقیقه خود عنوان کردند که دیگر در حیاط کارخانه نمیتوانند نفس بکشند و خواهش کردند که ما آنها را به بخش اداری کارخانه منتقل کنیم.شب ها از اگزوزهای این کارخانه آتش بیرون میزند که به راحتی قابل رویت است.

اکثر معترضین از کسانی هستند که منزل و یا محل کارشان اطراف کارخانه پشم سنگ قرار دارد و آلودگی مشکلاتی را برای آن ها و خانواده هایشان پدید آورده. آن ها از مشکلات جسمی که برایشان در این مدت به وجود آمده این طور می گویند:


• واقعا کار کردن کنار این کارخانه تمام پرسنل رو به ستوه آورده لطفا مسئولین اقدامی جهت انتقال این کارخانه به مکانی دور از شهر نمایند.


• لطفا این کارخانه را پلمپ یا جابه جا کنید دیگه حتی نمیتونیم راحت نفس بکشیم.


• خسته نباشید..من دریکی ازشرکت های نزدیک کارخانه پشم سنگ مشغول بکارم ،دودشیمیایی و گردوغبار وذرات پشم سنگ درهوا باعث بوجود اومدن مشکلات تنفسی شده لطفا مسئولین اقدامی جهت انتقال این کارخانه به مکانی دور از شهرنمایند.

 

• با سلام آلایندگی این کارخانه به حدی است که بعد از تنفس دود حاصل از پشم سنگ تا چند روز عوارضی مثل سرفه و سوزش چشم ایجاد میشود. از مسولان خواهشمندم پیگیر راه حلی برای این مشکل باشند. با تشکر


• سلام.محل کار من در نزدیکی این کارخانه می باشد، آلودگی ایجاد شده توسط کارخانه پشم سنگ ایران به قدری زیاد می باشد که نفس کشیدن را برای ما سخت و در بعضی مواقع غیر ممکن کرده است.مسئولین محترم به داد ما برسید.آزبست ایجاد شده از این کارخانه آثار سوء و هولناکی دارد.


• با سلام من حوالی این کارخانه کار میکنم دود این کارخانه واقعا غیر قابل تحمل است و تقا ضای رسیدگی از مسولان محترم را خواهشمندم با تشکر


• با سلام و خسته نباشید،من در یکی از شرکت های نزدیک پشم سنگ مشغول کار هستم و دود شیمیایی کارخانه باعث ایجاد مشکلات تنفسی شده و از مسولین خواهشمندم که رسیدگی کنند ،،باتشکر


• من یکی ازساکنین شهرک استقلال هستم این کارخانه اسایشوازما گرفته بچه ی من شبها ازسرفه خابش نمیبره ازتون خواهش میکنم جلوی کار کردن این شرکتو بگیرید.


• دودزا بودن تولید شرکت پشم سنک باعث بروز مشکلات تنفسی در شرکتهای مجاور برای پرسنل گردیده. همینطور اینحانب بعلت داشتن بیماری آسم دچار سرفه های شدید شده ام.. لذا از شما خواهشمند است رسیدگی فرمایید..


• نزدیک به ۲ هفته من کارخانه‌ای جنب کارخانه پشم سنگ ایران مشغول به کار هستم ولی متاسفانه در این مدت دچار علائم نارسائی تنفسی و کاهش دید در محوطه باز و خیابان مشرف به کارخانه مذکور شده ام. خواهشمند است رسیدگی کنید، من برای مدت کمی اینجا کار میکنم و میروم خدا به کسانی که مدام اینجا کار و زندگی میکنند رحم کنه...


• سلام واقعا اگر كسى يك ساعت اينجا باشه ميتونه بفهمه ما چى ميكشيم ، آلودگى در حدى است كه نفس نميشود كشيد ، روى ماشينها لايه اى از گرد و غبار و ذرات ديده ميشود ، اگر شب در نور به سمت اين كارخانه نگاه كنيد ذراتى شبيه شيشه و درخشان كاملا قابل روئت است ، تو رو خدا يه فكرى بكنيد ، ما نميتونيم محل كارمون رو عوض كنيم ولى چه گناهى كرديم كه كارخانه ما كنار اين كارخانه بسيار آلاينده قرار گرفته.


• این کارخانه در هنگام فعالیت به دلیل آلودگی زیاد مشکلات عمده ای را برای من همکارانم به وجود آورده دود حاصل شده از این کارخانه باعث "تنگی نفس ،سوزش چشم، سردرد، تهوع و ... میشود لطفا مسئولین جهت پلمپ و انتقال آن به مکانی خارج از شهر اقدام نمایند.


• عاجزانه خواهشمندیم پیگیر جابه جایی این کارخانه باشید واقعا آلودگی سمی این کارخانه برای تمام شهروندان مضر هست

معترضان به آلاینده بودن کارخانه پشم سنگ از سردرد، تنگی نفس، تهوع و سوزش چشم شکایت می کنند و از مسئولین محیط زیست می خواهند که این کارخانه را به بیرون شهر منتقل کند تا شاهد یک فاجعه زیست محیطی در آینده ای نزدیک نباشیم.

 

17304

 

کد خبر 420488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  50 2
  مشکل منطقه 21 تهران پیچیده است همجواری بافت مسکونی با کارخانجات صنعتی بزرگ مشکلات زیادی ایجاد کرده برامون
  • کاوه A1 ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
   57 1
   موضوع کارخانه پشم سنگ جدا از همه‌ی مشکلات این منطقه است. واقعا کشنده و نفس گیره آلایندگیش مشهوده مواد شیمیایی مهلک رو در کوره حرارت میدن و از اگزوزها تا شعشاع چند کیلومتری پخش میکنن. همچین کارخانه‌ای باید لااقل ۵۰ کیلومتر از شهرها و حتی شهرکهای صنعتی فاصله داشته باشه و با فیلترهای واقعی و استاندارد کار کنه. بودن این کارخانه در اینجا غیر قانونیه فکر کنم مالکان پشم سنگ تا حالا خوب راه دور زدن قانون رو بلد بودن
 • بی نام A1 ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  49 0
  بجای این همه صغرا کبری گزارش محیط زیست رو در این مورد منتشر می کردید ؟ اینشالا جزو اسناد محرمانه که نیست؟
  • رسول A1 ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
   48 0
   خانم عزیز گزارش محیط زیستو اینجا بخونید: http://khabaronline.ir/detail/418183/society/problems
  • بخشی A1 ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
   55 1
   بنده مهندس شیمی فرآیند هستم. پشم سنگ جهت عایق کردن استفاده میشه و از حرارت دادن مواد شیمیایی و به نوعی حلاجی و ترکیب انها تهیه میشه بسیار سمی بوده در کوتاه مدت مشکلات حاد تنفسی، قلبی و رویوی ایجاد میکنه و بعدا میشه سرطان ریه و پوست
 • سعيد A1 ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  54 1
  سلام چقدر خوشحال شدم كه يك سايت خبرى بلاخره به اين مسئله مهم پرداخت ، كامنتها خود گوياى مطلب است و بنده درخواست دارم كه كسى براى تهيه گزارش به اين مكان مراجعه كند ، اين كارخانه روزهاى خاصى در هفته به صورت ٢٤ ساعته كار ميكند. دوستان محيط زيست هم دو سال همين صحبت هاى تكرارى را انجام ميدهند ، اميدوارم پيگيرى اين مسئله به بن بست ختم نشه ، بىچاره كودكان معصومى كه در كوچه هاى اطراف كودكى ميكنند و ندانسته براى آينده خود بيمارى هديه ميبرند ، بيمارى كه از دود بسيار آلودهى كارخانه پشم سنگ يا از سالن رنگ پارس خودرو و چندين كارخانه آلوده ديگر بيرون مى آيد و انگار براى مسئولين اصلا اهميتى ندارد و در اولويت هايشان نيست .
 • حیدری RO ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  51 2
  سلام و تشکر از پیگیری شما به نظر میرسد مسئله پیچیده تر از این است که به دست محیط زیست حل شود یا محیط زیست قدرت لازم را ندارد ، با توجه به کامنتها معلوم است که وضع چگونه است با اینحال خواهشمند در مورد این مسئله را با مسئول دیگری بجز محیط زیست مصاحبه کنید ، وضع ما اینجا خوب نیست و با این وعده های سر خرمن چیزی درست نمیشود.
 • شهروند A1 ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  49 2
  کارخانه ای زیان آور برای زندگی مردم.تعطیلی این واحد صنعتی بهترین راه حل ممکن.به نظرم خبر با خانم ابتکار مصاحبه انجام بده خیلی بهتره.ممنون از خبر آنلاین
 • مجيد EU ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  49 2
  سلام دود اين كارخانه بسيار بد بو است ما سربازانى كه در كنار اين كارخانه پست ميدهيم مجبوريم ولى واقعا ديكه نميتونيم تحمل كنيم مسيولين براى ما كارى كنيد تو را به خدا
 • حمید EU ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  49 1
  سلام خوشبختانه من از پیمانکاران یکی از تولیدیهای اطراف پشم سنگم و ماهی دو بار انجا میروم ولی همان ماهی دو بار میبینم که وضع به چه وخامتی است من واقعا دلم برای دوستان و کارگرانی که برای این مملکت زحمت میکشند میسوزه و خوشحال شدم یکی پیگیر شده البته دلم به حال هوای تهران نیز میسوزه تو رو به مقدسات قسم پیگیری کنید اوشاع اونجا وقتی پشم سنگ کار میکنه وخیمه
 • آرشی A1 ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  50 2
  شب ها دود این کارخونه فاجعست.آخه ما چه گناهی کردیم که اینجا کار میکنیم و به مرور زمان باید انواعدو اقساموبیماری ها رو بگیریم
 • بی نام IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  47 1
  با سلام مردمی که نزدیکه این کارخانه زندگی می کنند به جای هوا دود این کارخانه را تنفس می کنند
 • بی نام IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  49 1
  سلام حتما باید یه مشکلی جدی واسه مردم این منظقه پیش بیاد که مسولین به فکر چاره بیفتند
 • ح ش A1 ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  54 1
  حتما باید فاجعه بشه تا بفکر بیفتید حداقل کارشناسان خبره بفرستید تا در صورت صحت درب اینگونه کارخانه ها را مهر و موم کنند
 • عادل سالاری A1 ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
  47 1
  از دو عزیز بی نام خواهش میکنیم روراست باشن و بگن با مردم هستن یا با پشم سنگ؟شفاف بنویسن تا جواب بگیرن.این دو پهلو نظر دادن بعضی ها رو به شک انداخته.این مثبت هایی که به نظر این دو بی نام دادن مردم گمانشون هست که آنها از دود پشم سنگ ناراضی هستند.اما صغری کبری و اینکه مشکل منطقه 21 پیچیده است یعنی دو پهلو نظر دادن.راجب پشم سنگ نظر بدین
 • امیری A1 ۰۳:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۸
  50 2
  بنا به آزمایشهای پزشکی و مستندات موجود علی رغم ساعت کار طولانی " 12 ساعت " پشم سنگ و ذرات آن تاثیری روی سلامتی ما نداشته؟؟؟؟؟؟؟ بهرامی عزیز بحث دو دو تا چهارتاست.شما یه جایی که ذرات آلاینده داره ساکن بمون بعد میبینی کلی ذرات آلاینده در کنارت روی زمین یا هر چیز دیگری میشینه.به نظر تو این ذرات درون ریه ها نمیره؟یعنی منطق تو و مدیرانت اینه که این ذرات برای انسان مضر نیست؟؟؟؟؟به چه قیمتی این حرفو میزنی؟؟اهر چند که موضع کارکنان پشم سنگ مشخصه ولی بنده خداها نمیتونن چیزی بگن.
 • بی نام A1 ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۸
  38 24
  اگه تهران بده بیایید شهرستان
 • مهدی A1 ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۸
  46 1
  سلام تورو خدا رسیدگی کنید خیلی داره مارو عضیت میکنه
 • خانى A1 ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۸
  36 1
  قطعاً پيشگيرى هميشه بهتر از درمانه.مسئولين عزيز خواهشمنديم تا بيماريهاى خطرناك ظهور نكرده تدبيرى بيانديشيد
 • بی نام A1 ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۹
  37 1
  با تعطیل کردن کارخانه پشم سنگ کاملا موافق هستم
 • ح.ص A1 ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۹
  11 1
  روزی که دود این کارخونه زیاده من دیدم کارمندا و کارگرا دستشون رو روی بینیشون قرار دادن و هرکس به یه سمتی فرار میکنه.
 • .......... IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۹
  1 5
  تهرانو دوس دارم حتی با دودش.
 • مهدی A1 ۰۶:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
  5 0
  آره ما هم تهرانو دوست داریم با دودش.اما نه دود سرطان آور.آره بابام جان
 • عابدين IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۸
  2 3
  پشم سنگ عايق حرارتي است كه اگر يك سوم ساختمانهاي ايران با پشم سنگ عايق شوند از هر سه نيروگاه يكي را به چرخه ذخيره مي بريم و در مصرف انرژي و آلودگي هوا جلوگيري مي كنيم . بعلاوه اين كه طبق مستندات بهداشت جهاني عايق پشم سنگ سرطان زا نيست . آيا انصاف است پانصد نفر بيكار شوند ؟