اقتصادنیوز نوشت:

عضو شورای ملی زعفران، اظهار کرد: دلالانی هستند که عزم کرده اند زعفران ایران را به نفع یونان و اسپانیا سرنگون کنند.
علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران درباره افزایش قیمت در بازار زعفران اظهار کرد: این افزایش قیمت زعفران در حدی نیست که بازار کشش آن را داشته باشد و این افزایش قیمت که گاه تا 40 درصد اتفاق افتاده، حاصل دلال‌بازی عده‌ای است که زعفران را مردم را گرفته و جمع می‌کنند و جو کاذب ایجاد می‌کنند.

او با بیان اینکه اکنون به اندازه کافی زعفران در کشور موجود است، بیان کرد: ‌سال 92 حدود 300 تن و سال 93 حدود 200 تن در کشور تولید زعفران انجام شد. این در حالی است که سال 93 فقط 140 تن صادرات انجام دادیم و در واقع علاوه بر مصرف و صاردات زعفران مازاد زعفران نیز در کشور داشته‌ایم.

عضو شورای ملی زعفران بیان کرد:‌از آبان ماه سال جاری برداشت محصول جدید نیز انجام می‌شود و ما پیش‌بینی می‌کنیم که امسال نیز با توجه به بارندگی‌های پایان سال 93 ، افزایش تولید زعفران را در سال 94 شاهد باشیم؛ به طوری که حداقل به تولید زعفران در سال 92 برسیم.

او اضافه کرد:‌ تولید زعفران در ایران، 20 درصد نیاز به زعفران در دنیا و بیش از میران مصرف و صادرات خود در کشور است. بنابراین ما در زمینه زعفران قدرتمندیم و همواره کشورهای دیگر قادر به رقابت به ما نبوده‌اند، چون زعفران ما فراوان و با قیمت پایین‌تر در بازار عرضه می‌شد.

حسینی گفت: ولی جو به وجود آمده نشان می‌دهد که عده‌ای عزم دارند صنعت زعفران ایران را به نفع یونان و اسپانیا سرنگون کنند و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند ما باید با صادرات زعفران خداحافظی کنیم و خریداران ما به سمت خرید از بازارهای دیگر دنیا خواهند رفت.
3939

کد خبر 424177

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =