یک موسسه حمایتی در نامه ای به رییس جمهور درخواست کرده است در برنامه ششم توسعه، به بیماری های روانی توجه بیشتری شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ موسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی سرای احسان در نامه ای به رییس جمهور درخواست کرده تا نسبت به حقوق بیماران روانی توجه شود. در نامه آنها آمده است که که بندی به برنامه ششم توسعه در حمایت از اینها افزوده شود. این در حالی است که در برنامه سوم به صراحت این بند در بخش سلامت و بهداشت مبنی بر حمایت از بیماران روانی مزمن وجود داشته است. اما در برنامه های چهارم و پنجم به این قشر از جامعه توجهی نشد. گفتنی است طبق آمار رسمی وزارت بهداشت در سال‌های اخیر آمار بیماران روانی مزمن 12 درصد افزایش داشته است.

متن این نامه به شرح زیر است؛ 

جناب آقای دکترحسن روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم
با اهداء سلام و آرزوی توفیق روز افزون برای جنابعالی و همکاران ارجمندتان در دولت تدبیر و امید به عرض می­رساند موسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی با هدف تکیه بر کرامت انسانی و هویت بخشی آحاد جامعه به منظور توانمندسازی آنان و توسعه و فرهنگ مشارکت و ایجاد احساس تعلق اجتماعی در سال 1377 به همت جمعی از خیرین و فعالان حوزه اجتماعی تشکیل گردید. این موسسه تا کنون بیش از 14000 نفر را تحت پوشش قرار داده و در حال حاضر عهده­دار نگهداری و درمان 478 نفر بیمار اعصاب و روان در سرای احسان است که به صورت شبانه روزی و رایگان نگهداری می­نماید. به جهت فعالیت 17 ساله موسسه در نگهداری و توانبخشی بیماران روانی مزمن، چند نکته در مورد این بیماران در سطح کشور و جامعه، خدمتتان تقدیم می­گردد:

آقای رئیس جمهور
بیش از دو سال از دوره ریاست جمهوری حضرتعالی می­گذرد بی­شک پیشرفت­هایی چشمگیری در سیاست خارجی و توفیقاتی در حوزه اقتصاد ایجاد شده است و در اجرای فصل سوم قانون اساسی که مشتمل بر حقوق ملت است در خصوص حقوق شهروندی دستورالعمل هایی صادر فرموده اید. اکنون مدیران دستگاه­های اجرایی برنامه های خود را برای تدوین قانون برنامه ششم توسعه ارائه تا توسط دولت محترم تقدیم مجلس شود.

آقای رئیس جمهور
متأسفانه در منشور حقوق شهروندی توجه­ای به حقوق بیماران روانی مزمن نگردیده و شرایط روز به روز برای این قشر از افراد جامعه و خانواده­های آن­ها سخت­تر می­شود. لذا درخواست داریم تا در برنامه ششم توسعه ، 
نیم نگاهی به حقوق فراموش شده این بیماران مبذول فرمایند. لطفاً از وزیران بهدشت و درمان و همچنین رفاه و تأمین اجتماعی خود سوال کنید چند درصد از افراد جامعه به بیماری روانی دچارند و آن عده­ای که در شرایط سخت این بیماری بسر می­برند از چه خدماتی بهره­مند 
می­شوند! فراموش نکنیم که آنها هم شهروند هستند و هم محروم و نیازمند ، و غیر از خدا کسی را ندارند.

آقای رئیس جمهور
سن ابتلا به این بیماری بین 15 تا 35 سالگی است، خانواده­‌ها اولین کسانی هستند که با علائم این بیماری روبرو 
می­‌شوند که ضرورت دارد به موقع به مراکز درمانی مراجعه نمایند و جلوی پیشرفت این بیماری را بگیرند، 
ولی نمی­توانند چون قانون سلامت روان هنوز در کشور به تصویب نرسیده و جایی ندارد و مراکز درمانی یا پذیرا نیستند و یا فقط برای بستری، حداکثر 56 روز در سال تحت پوشش بیمه ای قرار می دهند.

آقای رئیس جمهور
لطفاً دستور فرمائید تا مسئولان محترم، ابتدا این بیماران را به­عنوان شهروند در نظر بگیرند تا آنها هم بتوانند از حقوق شهروندی بهره­مند شوند.

آقای رئیس جمهور
در قانون سوم توسعه نیم نگاهی در بند پنجم ماده 192 به این قشر فراموش شده گردیده ولی کم کم، کمرنگ و فراموش شد. از دولت تدبیر و امید انتظار می رود تا در برنامه ششم به­طور جدی توجه به حقوق این قشر فراموش شده از اجتماع که متأسفانه اکثر آنها در اثر آسیب­های اجتماعی دچار این بیماری شده­اند، توجه گردد.

لذا ضمن تقدیر و تشکر از دولت تدبیر و امید، از جنابعالی و نمایندگان ارجمندتان دعوت می­گردد تا از 
سرای احسان (مرکز نگهداری بیماران روانی مزمن) بازدید نموده و با حضور خود ضمن ارشاد وتشویق همکاران سخت کوش ما ، بر اهمیت توجه به بیماران روانی مزمن که دارای حقوق شهروندی هستند، بیافزاید.

فرصت را مغتنم شمرده ، توفیقات روز افزون جنابعالی و همکاران ارجمندتان را از خداوند بزرگ 
مسئلت داریم.

مدیرعامل/ علیرضا طاهری

۴۷۴۷

کد خبر 426736

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • م IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۶
  1 0
  خیلی عالی
 • یک شهروند IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۶
  2 0
  امیدوارم که مسئولان به این مهم هم توجه کنند ولی اینقدر مشکلات هست که شاید اینها فراموش شده باشند