سعید علی حسینی

حرفهای بهمن زارع مربی تیم ملی وزنه برداری سبب شد تا سعید علی حسینی ، یکبار دیگر در مقام دفاع از خود برآید و این بار در گفت و گو با خبرآنلاین از اتفاقات تلخ وزنه برداری ایران پرده بر دارد.

حقیقت دارد که به دوپینگت اعتراف کرده ای؟
من حرف های بهمن زارع را خودم نخوانده بودم چون در اهواز هستم اما شنیده ام که ایشان در یکی از خبرگزاری ها گفته که سعید خودش آمده و اعتراف کرده که دوپینگ کرده است. این حرف ها اما کذب محض است. حتی پدرم صبح به فدراسیون رفته و آنجا هم حسین رضازاده و هم بهمن زارع این گفته های شان را تکذیب کردند و مدعی شدند خبرنگار خانم آن خبرگزاری ، این حرفها را از خودش نوشته است.
مگر می شود کسی چنین مصاحبه ای را از خودش بنویسد؟
 من ماندم. اگر اعتراف کردم ، پس چرا کارهایم را پیگیری می کنند. اگر دوپینگی بودم که محرومیت حقم بود. من کجا اعتراف کردم؟ ایشان گفته رته ام از وزارت بهداشت پودر های مکمل غیر مجاز خریده ام. اگر این طور هم باشد چرا وزارت بهداشت به داروخانه ها اجازه می دهد که مکمل های غیر مجاز بفروشند؟ یعنی همه داروهای دیگر مان هم بدون مجوز و غیر مجاز هستند؟ تازه من هیچ وقت نه مکملی خریدم و نه جای رفته ام که در این باره اعترافی کرده باشم. خیلی جالب است که یکباره آقای زارع سکوت شکسته اند و درباره وزنه برداری مصاحبه می کنند!

نکته جالب این است که همه شما از یک دارو استفاده کرده اید!
 دستت درد نکند ، به نکته خیلی خوبی اشاره کردی. در کدام داروخانه  متان می فروشد که ما همه رفته ایم و از این نوع مکمل غیر مجاز خریده ایم و بی اجازه مربیان مان استفاده کرده ایم؟ شما بروید و بپرسید ، اگر یکی از آنها «متان» داشت باز می شود گفت که ما بی اجازه این کار را کرده ایم.

یعنی همچنان همه شما می گویید مقصر این اتفاقات ، کادرفنی تیم ملی است؟
 درباره رشید گفتند رشید خودش می دانست مشکل دارد ، اردو را ول کرد و دو روز رفت خانه. شما که می دانستید او مشکل دارد ، چرا حمایتش کردید؟ چرا ورزشکاری که می گویید همه می دانستید نمونه اش ممکن است مشکل دار شود را به چه دلیل به مسابقات اعزام کردید تا بیچاره با این محرومیت بلند مدت مواجه شود؟ این که دیگر عذر بزرگتری است که دانسته یک ورزشکار را با خود بردید مسابقات. حالا که مشکل برایش پیش آمده ، می خواهید همه کاسه کوزه ها را سر او بشکنید. اگر یک ورزشکار را می دانید مشکل دارد ، چرا او را می فرستید به مسابقات تا هم خودش محروم شود و هم اینکه برای کشور جریمه در نظر بگیرند.

برنامه غذایی و دارویی شما زیر نظر پزشک تغذیه بود؟
 ما در تیم ملی وزنه برداری ، پزشک تغذیه نداشتیم. همه برنامه ها را حسین رضازاده و بهمن زارع انجام می دادند. همین موضوع که در اردوها به بازیکنان آمپول تجویز می کردند هم بدون مجوز بوده است. آقای رضازاده که در اردو به بچه ها آمپول تجویز می کردند ، جدیدا دکتر شده اند که آمپول تزریق می کردند؟ آقای زارع چطور؟

به شما هم آمپول تزریق می شد؟
 ما نمی خواستیم که آمپول بزنیم ، آنها به اصرار به ما آمپول تزریق می کردند. 8 ماه قبل نامه زدم و رسما گفتم که می ترسم به اردو بیایم و می خواهم تنها تمرین کنم اما به خاطر همان درخواست می خواستند مرا از تیم ملی محروم کنند. حالا اگر در اردو آمپول ها را نمی زدم چه بلایی سرم می آوردند. آنها اصرار داشتند که این آمپول ها هیچ مشکلی ندارند . این حرف را تک تک بچه ها تائید می کنند. حسن رضازاده می گفت من وزنه برداری  را زیر نظر ایوانف یاد گرفته ام . او اصرار داشت هر کاری را که ایوانف انجام می داده من هم انجام می دهم. پس باید مطمئن باشیم که درباره این مواد و دارو ها هم  از ایوانف یاد گرفته است. ولی حالا که کارش به مشکل خورده است  می خواهد گناه را به گردن ما بیاندازد.

این حرفها ممکن است برایت گران تمام شود.
مهم برایم این است که مردم بدانند دست های پشت پرده چه می کنند. من الان نمی دانم سرانجام کارم چه می شود. مهم این است که مردم می بینند چه اتفاقاتی رخ می دهد . الان هم که توپ را انداخته اند به زمین ما 5 نفر و خودشان فرار کرده اند تا برای پست و مقام شان اتفاقی نیفتد. اگر ما 5 نفر دوپینگی شدبم آقای رضازاده که مدیر تیم های ملی بوده هم مقصر است و باید محروم شود نه اینکه مقامش ارتقا پیدا کند.

دقیقا چه زمانی تست دادی؟
 ما دوم آبان تست دادیم ، 28 آبان اعزام شدم به کره جنوبی . 15 تا 20 روز طول  می کشد تا جواب آزمایش ها از آزمایشگاه کلن اعلام شود طبق برگه ای که به من داده اند 17 آبان فدراسیون جهانی جواب آزمایش مرا داشتند . اگر دوپینگی بودم چرا گذاشتند با تیم به مسابقات جهانی بروم ؟ افشین ریاحی یک هفته قبل از مسابقات در کره جنوبی بوده است ، اگر من مشکل داشتم ، چرا همان موقع برگه ام را به او تحویل نداده اند . 17 آبان آزمایشگاه به آنها جواب داده و این خبر 2 آذر به من اعلام شده است. چطور می شود 2 آذر تا 7 آذر من آنجا تمرین می کردم و مرا از محل مسابقات اخراج نکردند؟ من آنجا وزنه های 200 یکضرب و 240 دوضرب را در تمرینات زدم که مثل توپ صدا کرد. خود آیان و نماینده های فدراسیونش این را فهمیدند . با این شرایط چرا آنها نیامدند بگویند این ورزشکار حق تمرین در سالن اصلی را ندارد. ورزشکاری که نمونه اولش مثبت باشد از همه فعالیت های ورزشی تا اطلاع ثانوی محروم می شود.


پس تو اصرار داری که آن زمان هیچ مشکلی نداشته ای؟
معلوم است . من خودم هم نمی دانم چطور مرا محروم کردند. اصلا اگر مشکل داشتم و این ها زودتر می دانستند چرا اسم من در کنگره مسابقات بود؟ چرا مرا در استارت لیست بازی ها گذاشته بودند؟ آنها که از نزدیک یک ماه قبل می دانستند نمونه دوپینگ من مثبت در آمده است. این ها اسنادش هم هست. اگر بخواهید می توانم این ها را نشان تان بدهم. بگذار من درباره تست دوم هم توضیح بدهم ، زمانی که نمونه اول یک نفر مثبت اعلام می شود ، ورزشکار شخصا می رود به این تست اعتراض می کند ، 300 دلار می پردازد و پیش روی خودش نمونه دوم را باز می کنند و به آزمایشگاه می فرستند. درباره من کی این کارها را کردند؟ من کجا این کارها را کردم؟ چرا آقای رضازاده خودش پا شده رفته آنجا؟ آقای رضازاده که می گوید تقصیر با خود ورزشکار است. اگر من مقصرم که خودم باید اعتراض می کردم. پس چرا شما راه افتاده اید و به جای من رفته اید آنجا ؟

یعنی رضازاده رفته بود تا مشکل تو را حل کند؟
نه ، آنها رفته بودند که فدراسیون را از تعلیق نجات دهند که آخرش هم فقط سفرش شان حاصلش شد جریمه 500 هزار دلاری که باید پول بیت المال پرداخت شود. آقای رضازاده گفتند رفته ام پیش آیان و برای درست شدن کار سعید گریه کرده ام. من تعجب می کنم ، مگر آیان بچه است که با گریه حسین آقا دلش برای من به رحم بیاید و مرا ببخشد. مشکل من ابهاماتی است که درباره نمونه ام وجود دارد. باید درباره آن حرف می زدند و اسناد ما را می بردند. آیان برای تمام جهان تصمیم می گیرد. او وقتی برای مشکل من 5 ماه وقت داده ، همین طور الکی نیست. فردا ورزشکاران دیگر هم مدعی می شوند و فرصت می خواهند تا از خودشان دفاع کنند . حتما پرونده من مشکوک بوده است که او این پروسه را رسما اعلام نکرده است.

ممکن است نمونه ات عوض شده باشد؟
اگر نمونه من بوده چرا این قدر دیر جوابش را اعلام کرده اند؟ وقتی با چشمان خودم دیدم که در حضور نمایندگان فدراسیون جهانی ، بچه هایی که مشکل دارند ، خودشان آزمایش نمی دهند و کسی دیگر جای شان آزمایش می دهد  حق دارم شک کنم. اگر خودم می دانستم که مشکل دارم نمی توانستم بروم التماس کنم که تست ندهم و کسی دیگر جایم تست بدهد. من که می دانستم این بار اگر محروم شوم تا ابد محروم می شوم.

یعنی این امکان وجود دارد که کس دیگری جای نفر اصلی آزمایش دهد؟
بله . البته وقتی ازرس های وادا می آیند این اتفاق نمی افتد چون آنها همه چیز را کنترل می کنند ، با لپ تاپ شان می آیند و عکس ها را با افراد تطبیق می دهند. خیلی سخت است که تقلب کنی اما در مورد بازرسان فدراسیون جهانی ، شرایط فرق دارد و هر کاری می شود کرد. این سری هم بازرسان فدراسیون جهانی بودند و حتی بعضی از بچه ها چون مشکل داشتند کسان دیگری جای شان آزمایش دادند. یعنی من این کار را نمی توانستم بکنم؟ من چون به خودم اطمینان داشتم ، رفتم آزمایش دادم. حالا دیگر نمی دانم بعدش آقایان چه کار کرده اند که این طوری شده است. من حاضرم برای دفاع از خودم حتی آزمایش D.N.A هم بدهم.

  

چطور شد که از آقای افشارزاده خواستی تا پیگیر کارت شود؟
 
آقای افشارزاده همیشه به ما لطف داشته اند. من ایشان را دیدم و از او خواستم تا از حقم دفاع کند. من 8 ماه قبل به ایشان نامه نوشته بودم و گفتم که امنیت ندارم که در اردوهای تیم ملی شرکت کنم اما ایشان اصرار کرد که بیایم و نمی گذارد برایم مشکلی بسازند. حالا که این اتفاق افتاده ، به او گفتم مگر قول نداده بودید که تنهایم نگذارید؟ پس چرا همان اتفاقی که ترسش را داشتم ، افتاد؟
از دکتر شریف هم خواهش کردم و ایشان قرار شد دنبال بررسی شرایط من بروند تا ببینند چه اتفاقی افتاده است.

فکر می کنی آینده چه می شود؟
همه آنهایی که مرا می شناسند ، می دانند که من به راحتی می توانم نفر اول المپیک  لندن باشم. هم اینکه مدال بگیرم و هم اینکه رکوردها را بشکنم. ولی فعلا باید این مشکلم حل شود. من دنبال گرفتن حقم هستم. شاید اصلا این کارم هم درست نشود چون کسی پیگیر کارمان نیست. انگار دوست دارند که ما نابود شویم. مربی تیم ملی می آید می گوید امید ناییج تجارت پودر های نیروزا می کرده است ، رشید اردو را از ترس ترک کرده بود و سعید آمده به دوپینگش اعتراف کرده است. کارهایی که هیچ یک از ما روح مان هم از آنها خبر ندارد. درحالی امید را متهم می کنند که آقایی که الان مسولیت بزرگس در فدراسیون دارند را سال 1384 پلیس بلغارستان در فرودگاه به دلیل همراه داشتن کلی آمپول نیروزا بازداشت کرده بود و همه بچه ها می توانند در این باره شهادت بدهند. اگر رشید مشکل داشت چرا او را به بازی های آسیایی فرستادید؟ یا من و امید نائیج؟

مردمی که تو را در خیابان می بینند چه چیزی می گویند؟
همه مردم می گویند در حق تو نامردی کردند و می خواهند قربانی ات کنند.

تو قبل از بازی ها در تمرینات رکورد حسین رضازاده را شکسته بودی؟
من در یک ضرب 215 را مهار کردم که بالاتر از رکورد جهانی است. حتی در برنامه رخصت آمدند از ما فیلمبرداری کردند و هم من و هم اصغر ابراهیمی این رکورد را اعلام کردیم اما آقای رضازاده در برنامه رخصت گفتند سعید این رکورد را نشکسته است و او در یک ضرب 210 کیلو را بالای سر برده است. من د آن رکورد گیری در دو ضرب هم 255 را زدم و 260 را هم روی شانه کشیدم که نشان از آمادگی ام داشت.

پس چرا وقتی رضازاده گفت این رکورد را نزدی  ، تو هم پذیرفتی؟
من هیچ وقت نگفتم این وزنه را نزده ام اما برای اینکه جو اردو به هم نریزد وقتی ایشان در یک برنامه تلویزیونی حقیقت را کتمان کرد ، به ناچار سکوت کردم تا شرایط و روابط مان بدتر نشود چون می خواستم در بازی های جهانی رکوردها را بزنم.

رشید شریفی این سوال را مطرح کرده بود که چرا فقط این اتفاقات برای سنگین وزن ها می افتد!
اتفاقا این برای من هم جای سوال دارد. محسن داوودی در نوجوانان ، رکوردهایش حتی از من هم بهتر بود اما ناگهان گفتند متان مصرف کرده . رشید هم که به آن شکل حذف شد. رشید داشت به سرعت رکوردهایش را افزایش می داد و به یک سنگین وزن خیلی خوب تبدیل شده بود. بعد هم که نوبت من شد. امیدوارم همین روزها مشکلی برای بهداد سلیمی رخ ندهد. از مسولان می خواهم حداقل مراقب او باشند تا به درد ما دچار نشود.

کد خبر 42730

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • صدرا IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۹
  1 0
  برای تمام ورزشکارای ایرانی متاسفم.. با تمام مشکلات مالی،محل تمرین،عدم حمایت از هر نظر...تمرین میکنیم،یعد از چندین سال که با نا داوری ها و کم لطفی های آقایون به تیم ملی میرسیم باهامون همچین رفتاری میشه... کم نیستن افرادی مثل سید که این بلاهارو سرشون آوردن! امیدوارم باعث و بانی این اتفاقات تو ورزش کشورمون بتونه در آینده جوابگوی ورزشکارا باشه...
 • بدون نام IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۹
  1 0
  بیچاره حسینی
 • بدون نام KW ۱۱:۵۶ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۹
  1 0
  سید برو خارج و اونجا وزنه بزن و حقت را از رضازاده بگیر. چکنم چکنم نکن.
 • علی IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۹
  1 0
  فکر میکنم بااین کارها استاندار اردبیل هم بشه معلوم نیست با این بلاها که سر علی حسینی اورد.
 • بدون نام IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۹
  1 0
  عزیزم برو تبعه یک کشور دیگر بشو و برای ایران افتخار آفرینی بکن ،مطمئن باش همه ایرانی ها بهت افتخار میکند چون همه میدونند در این مملکت چه میگذرد، تو هنوز جوونی و حتی محروم هم بشی باز هم فرصت زیادی داری پس ناامید نشو،به امید اینکه حق به حق دار برسه یا علی
 • daniiii IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۹
  0 0
  دلم خیلی برای علی حسینی سوخت چه مظلومانه صحنه رو ترک کرد از وقتی که علی حسینی افشاگری میکنه رضازاده هیچ حرفی برای گفتن نداره پس حتما حرفاش درسته که رضازاده از خودش دفاع نمیکه
 • daniiii IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۹
  1 0
  دلم خیلی برای علی حسینی سوخت چه مظلومانه صحنه رو ترک کرد از وقتی که علی حسینی افشاگری میکنه رضازاده هیچ حرفی برای گفتن نداره پس حتما حرفاش درسته که رضازاده از خودش دفاع نمیکه
 • محمد IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۸۸/۱۱/۲۰
  1 0
  عجب صبري خدا دارد عجب صبري خدا دارد عجب صبري خدا دارد...
 • af IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۸۸/۱۲/۰۲
  1 0
  سلام ببخشید از کسی که یه روز موتور میگیره رودستش برای پول و روز دیگه روغن ماشین بغل میکنه چه انتظاری دارید؟ احتمال بسیار زیاد تمام رکوردهای خودش هم دوپینگی بوده این رضازاده درغگو
 • af IR ۲۱:۲۰ - ۱۳۸۸/۱۲/۰۲
  0 0
  آقا ببخششید چرا هر چیشو که دوست دارید میزارید شما هم رفتین تو کار سانسور
 • علي IR ۰۴:۵۷ - ۱۳۸۸/۱۲/۰۵
  0 0
  آقاي جهان پهلوان رضازاده!!!! آخرتي هم وجود دارد.
 • چنگيز IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۸۸/۱۲/۰۶
  0 0
  رضا زاده عزيز همش 4 ماه از تاريخ مصرفت مونده
 • بدون نام IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۸۸/۱۲/۰۶
  1 0
  دمت گرم سعيد
 • بدون نام IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۳
  0 0
  سعید جان اگه تو هم در مراسم تحلیف رییس جمهور شرکت میکردی الان جای آقايان بودی
 • بدون نام IR ۰۷:۱۷ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۳
  1 0
  مقصر خودتی سعید جان که .....بلد نیستی سعید جان اگه تو هم در مراسم تحلیف رییس جمهور شرکت میکردی الان توي بورس بودی
 • يك نفر IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۵
  0 0
  اگه اين حرفها درست باشد ما به خاطر احساس غرورهايي كه از ركوردشكني هاي رضازاده داشتيم متاسفيم. اگر اين حرفها درست باشد...
 • علی IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۵
  0 0
  واقعا تاسف میخورم برای شاد شدن برای مدالهای رضا زاده ..خدایا
 • مجید IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
  1 0
  آقای رضازاده!از نظر من حسینی رکورد تو رو راحت زده و خواهد زد (این مساله شخصی)اماجواب ملت ایران رو چی میدی؟من از نزدیک شاهد بودم که بخاطر دریافت جایزه سکه چکارها که نکردی و کجاها که نرفتی.
 • وزنه IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۷
  0 1
  چرا بعضي از ماعاشق افشاگري هستيم؟! چرا هر كي بگه افشاگري كردم در بست همه ي حرفاشو قبول مي كنيم؟! آقاي حسيني چپ بنشين راست بگو بي اجازه چي خوردي؟! اينقدر هم حرف مردم را باور نكن چون حرف باد هواست و ماه هرگز زير ابر پنهان نمي ماند.