مردم، مخاطبان یا سرمایه گذاران در موسسات اعتباری، هر چه می خواهید صدایشان بزنید، آنها کامنتهای زیادی نوشته اند و گفته اند از دست موسساتی که پولشان را گرفته اند، حسابی ناراحتند. البته برخی هم دعا می کنند کارها روی غلتک بیفتد تا این موسسات، سرمایه آنها را پس دهند.

به نظر می رسد مردم عصبانی اند، بهتر است بگوییم سرمایه گذاران عصبانی اند. سرمایه گذارانی که سرمایه شان را در شرکتهای تعاونی اعتبار و شرکتهایی نیمه مضاربه ای گذاشته اند و حالا عوض اینکه سود دستشان را بگیرد، برگه های بی ارزش سهام گرفته است.

آنها بارها تجمع کرده اند و حتی این روزها، صدای تجمع کارمندان یکی از این مجموعه ها نیز به گوش می رسد که جلوی بانک مرکزی ایستاده اند و از دولت می خواهند، حق و حقوقشان را از صاحبان تعاونی اعتبار "میزان" بگیرند.
تجمع سپرده گذاران موسسه مالی میزان؛ موضوع تازه ای نیست. مسئله اینجاست چرا تاکنون این تجمعات به جایی ره نبرده است.
یکی از مخاطبان خبرآنلاین که خود را حسین معرفی کرده، پیشنهاد کرده صدا و سیما باید این تجمعات را پوشش تصویری دهد: چند ماه پیش تعدادی از اتباع خارجی که شاید 20 نفر می شدند در جلوی سفارت عربستان تجمع کردن که البته به حق بود .صدا سیما دو وسه روز در تمام بخشهای خبری نشان داد . چه اشکالی داره حال که برای مردم کشورمان مشکلی توسط چند دولت بوجود امده در مدت 15 سال حتی چند ثانیه صدا وسیما نشان دهد . صدا وسیما باید صدای مظلوم را برساند نه اینکه کار سیاسی انجام دهد .

ولی مسئله اینجاست که جز موسسه میزان، برخی از موسسات دیگر هم در پس دادن پول سرمایه گذاران یا خرید سهام آنها، با مشکل مواجه شده اند.

یک مخاطب در این باره شکایت کرده: موسسه مالی واعتباری پولمان راپس نمی دهد.

با وجودی که مدیران این موسسه گفته اند حاضرند پول مردم را پس بدهد و هم اکنون نیز این کار را می کنند، یک مخاطب که خود را "امید" خوانده، در این باره نوشته: موسسه بدرتوس البته نام موسسه که زیبنده موسسات دارای مجوز است در هر صورت از اسفند 93 این موسسه دارای مشکل مالی بوده و هست و به نظر نمیاد این مشکل درست بشود.شعبات این موسسه دلیل ارائه نکردن مطالبات مشتریانشان را میزان میدانند که بهانه ای بیش نیست و بانک مرکزی با کنار گیری از وظایف خود راه را برای این موسسات باز کرده که در جواب مشتریان بگویند هر کار میخواهید بکنید. نماینده بازرسی بانک مرکزی در برنامه زنده می گوید آرمان در حال گرفتن مجوز است ولی نمی گوید آرمان یعنی چند موسسه؟ آیا بدرتوس جزء موسسات ادغامی است یا به مانند "میزان" قارچی سر بر آورده؟ علی هذا مدارک و شواهدی مبنی بر عدم پرداخت مطالبات مردم موجود هست که در صورت نیاز ارائه میکنم افرادی از این دست بسیارند.

 

یک مخاطب دیگر هم از بانک مرکزی در این باره تقاضایی کرده: من از بانک مرکزی تقاضا دارم اگه میخوان بلایی که سره میزان آمد سر موسساتی مثل آرمان نیاد مجوزشونو صادر کنه چون واقعا در مشهد این موسسات به بحران خوردن و مردم دارن نابود میشن.

"حمید" هم نوشته حاضر است اسناد و مدارکش را به خبرآنلاین بدهد تا مسئله روشن شود: بسیار موضوع خوبي است من آماده هستم تمام مستندات خود را ارائه دهم به خبر آنلاین در صورتیکه با من تماس بگیره خبر آنلاین که همین موسسه بدر توس پول مرا گرفته و تمام سرمایه ما رو و پولي که نمیدهند میگویند برو هر کار دلت میخواهد بکن لطفا با من تماس بگیرید مستندات و نامه دادگاه هم به شما بدهم که ایشان در دادگاه گفته اولتان را نمی دانیم کی میتوانیم بدهیم لطفا دروغ به مردم نگویید شعبه بدر مشهد نمونه آن است.

احسان هم این حرف را تایید کرده: کاملا درست است الان ارمان شعبه طبرسی به هیچ وجه به مردم پول نمیده .روزی 50 هزار تومان پول میداد الان همونم نمیده .چند وقت پیشم یکی از مشتریها کارش به بیمارستان کشیده شد .آرمان الزهرا طبرسی اول مشهد.

یکی از مخاطبان هم که خود را "یک نیشابوری" نامیده توقف فعالیت این موسسه را گواهی کرده: در نیشابور هم شعبه بدر توس به بهانه نبود نقدینگی از دادن سپرده های مردم امتناع می کند و نیز شعبه فروشگاه روزانه فقط یک میلیون تومان به مشتریان خود می دهد .
هادی هم طبس نوشته: این که مشخصه دیگه تو شهر ما هم به هیچ کدوم از مشتریها پول نمیدن چند ماهه بحث چند روز نیست که تا کی دروغ میخواین بگین آرمانیها براتون متاسفم تو شهر طبس از هر کی سوال کنی میگه که خبر پولی از آرمان نیست

ولی چرا همه این مسایل و مصائب، گریبان کسانی را می گیرد که بیشتر در خراسان رضوی ساکنند؟ موسساتی مانند میزان، پدیده، آرمان، پردیسبان و سایر موسسات چرا از شهر مشهد، بهشت شرکت های بی نام و نشان ساخته اند؟

یکی از مخاطبان خبرآنلاین درباره اینکه چرا این بلاها سر مشهدی ها آمده، نوشته: عجب بلایی گریبان مردم رو گرفته. این شرکت ها ممکنه محل پولشویی مواد مخدر هم باشه.
دیگری هم این را تایید کرده: مشهد تبدیل به بزرگترین مرکز شرکت های غیر قانونی و کلاهبرداری و پول شویی مواد مخدر شده به طوری که بعضی قومیت های خاص از مناطق مرزی که قاعدتا نباید پولدار باشن طی این چند سال با پول های خیلی زیاد برای زندگی به مشهد هجوم آوردن به طوری که مثلا در خرید املاک قیمت های بالاتری هم پرداخت میکنن و بهترین ماشین ها رو هم سوار میشن و اقدام به خرید های چندین میلیلردی املاک میکنن. در حالی که هیچ سواد خاصی هم ندارن وقتی هم میپرسی چیکارن همشون میگن ما بازرگانیم ...اسم این قومیت خاص رو نمی گم ولی مشهدی ها میدونن.

رضا یکی از مخاطبان خبرآنلاین درباره اینکه شرکت پردیسبان چطور سرمایه گذارانش را سر کار گذاشته، نظر دیگری دارد: گویی برخی مسئولان هم باشرکت پردیسبان هم دست هستند. مسئو لین این شرکت ازادند وبه مردم می خندندیک کلمه حرف راست از این شرکت شنیده نمی شود ودادستان هم یک حکم قاطع وقطعی صادر نمی کند ما خواهان عدالت هستیم با صدور یک حکم قاطع برای این شرکت شاید مردم به حق خود برسندودیگر شرکتها هم عبرت بگیرند ویا فعالیت این شرکتها را ازاد نمایند ومسئو لین نظارت کنندخواهش می کنم این موضوع فراموش نشود چون صاحبان این شرکت صاحب نفوذوقدرت در همه جا هستند وبر اموال مردم سوار وحاضر به باز گرداندن اموال مردم نیستند با تشکر فراون از خبر انلاین


مهدی هم که انگار با عملکرد مدیران شرکت پدیده، از نزدیک آشناست، این نظر را داده: پدیده با دیگر شرکت هایی که نام بردید کاملا متفاوته و اتفاقا اسیر تقلید کورکورانه همین شرکت ها شده، در حالی که پدیده بخوبی تمامی مشارکت های مردمی رو به نحو احسن به سوی پیشبرد اهداف و اعتلای توسعه صنعت گردشگری بکار گرفته و نمونه بارز اقتصاد مقاومتی و همچنین نقش بسزایی در تولید شغل و کارآفرینی داشته بطوریکه توانسته ۳۰هزار شغل بصورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد نماید. جهت اطمینان نیز می توانید از پروژه بازدید بفرمایبن تا متوجه این عزم و اقتدار ملی بشوید، با تشکر.

مخاطب دیگری هم در کامنت خود دست به دعا برداشته که کار شرکت پدیده، بیش از این گره نخورد: مشکلات پدیده دقیقا از وقتی شروع شد که دادستان مشهد ورود پیدا کرد.و بخاطریک تخلف کوچک که الان کاملا رفع شده.همه جا اعلام کرد که پدیده کلاهبرداره.پولتون رو بیرون بکشید.و از اونجایی که پدیده همه پول ها رو صرف ساخت وساز میکنه باپرداخت وجوه مردمی که سهامشون رو فروختن مواجه شد جالب ترش اینجاست که آقای اژه ای اعلام کردن پدیده مشکلی نداره و میتونه به کارش ادامه بده. الان 15 روزه که ما سهامداران منتظریم پدیده ازحالت رکود خارج بشه ما همه سرمایمون رو سهام خریدیم. خواهشمندیم قیمت سهام رو اعلام کنید و بذارید پدیده به کارش ادامه بده تا بتونه پول مردم رو پرداخت کنه و این پروژه بزرگ ورشکست نشه.

یک مخاطب هم لطفش شامل حال خبرآنلاین شده و ما را متهم به "نخ گیری" در موضوعی کرده که دست کم 1 میلیون نفر با آن درگیرند: شما یا اشتباه متوجه شدید یا از جایی نخ می گیری! پدیده شاندیز اگر یک شاکی خصوصی داشت تاحالا کسانی که ادعای دفاع از حقوق مردم را داشتن تا حالا .....نه دوست عزیز پدیده مجمو عه ای بسیار سالم از هر لحاظ بود بخاطر بعضی خصومتهای گاها شخصی و...به بهانه جلو گیری از متضرر شدن مردم وارد شدن وباعث بیکار شدن هزاران خانواده وبدبخت شدن هزاران سهامدار و....شدن شما لااقل از خدا بترس وهر چیزی رابی منطق وبرای منفعت خود ننویس.

سیدمهدی هم در این بین، گفته که برخی از این شرکتها، نه ساخت و ساز کرده اند و نه پولی برایشان باقی مانده: جالبه قضیه میزان که یه جورایی مربوط به قوه قضاییه بوده چون تعاونی بازنشستگان دادگستری بوده البته الان از زیر بارش شونه خالی میکنن پردیسبان وتبرک به معنی واقعی کلمه فقط کاغذ میفروختن که پردیسبان تو تهران هم فعال بوده پدیده اگه سهام فروخته حداقل تا ساخت و ساز کرده و پولا رو دور ننداخته الان خیلی از کارگرها ومهندس ها که تو این پروژه بودن الان بیکار شدن.


اینطور که پیداست تا مدتها افکار عمومی، درگیر مسئله بازپرداخت بدهی این موسساتی می شود. موسساتی که مانند میزان که اعلام شده نزدیک به 750 میلیارد تومان به مردم بدهی دارند، ولی فقط 100 میلیارد تومان از این بدهی، در اختیار وارث این موسسه، یعنی بانک صادرات است و مردم برای گرفتن 650 میلیارد دیگر باید مدتها دست به دعا بردارند.

 


45231

 

کد خبر 427938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  2 12
  هرکی خربزه میخوره پاب لرزشم میشینه. خب اگه این مردم طمع میکنن و به خاطر دو سه درصد سود بیشتر پولشونو میبرن توی موسسات اعتباری سپرده میکنن که بارها اعلام میشه همشونغیر یکی دوتاش فاقد مجوزه، تقصیر خودشونه. میتونستن با خیال راحت پولشونو سپرده کنن تو یه بانک. با دو سه درصد سود کمتر ولی با طیب خاطر.
 • ....... IR ۰۵:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  7 0
  سلام من الان با ارمان شعبه پیروزی تماس گرفتمتحت نظر الزهرا همه زندگیم اونجاست.خیلی راحت گفت نداریم که بدیم. بدبخت شدیم رفت.
  • رضا A1 ۰۴:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۵
   4 12
   چرا خالی می بندی؟؟؟ من که رفتم پول هم گرفتم.
 • احمدی IR ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
  8 2
  سلام، من هم از اسفند گذشته دنبال پس گرفتن پولم از موسسه آرمانشعبه تربت حیدریه بوده ولی نتونستم. جالبه که این موسسه سپرده های 4 ماهش رو هم تبدیل به کوتاه مدت کرده که سود سپرده تقریبا نصف شده ولی کسی هم که نرخ سود جدید رو قبول نداره، نمیتونه پولش رو پس بگیره. به نظر شما این گرو کشی و دزدی نیست؟
  • رضا A1 ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
   3 7
   لعنت خدابه ادم دروغگو حتما از مشتریان میزان هستیی که قصد به همزدن جوموسسات راداری بنده ازمشتریان ارمان هستم وهرزمان که پول خواستم گرفتهام
 • بی نام IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۲
  3 0
  اينا وقتي سود ميكنن واسه خودشونه وقتي ضرر ميكنن واسه مشتريه
 • حمید A1 ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
  6 1
  با سلام من هر کی میگه پول منو دادن آن هم موسسه آرمان سوال دارم ؟چقدر داشتی ؟چقدر گرفتی؟ آقای یا خانم محترم نفرین نکن لطفا ما در مشهد هستیم همانطور که پول گرفتی بگو از کجا و چطور ما هم بریم پولمونو بگیریم ؟ ما میگوییم موسسه آرمان بدر توس پول ما رو نمیتونه بده و هر کجا حضرتعالی امر بفرمایید در مشهد خدمت شما برسم و پولمان را بگیریم شما لطفا به همین خبر آنلاین اطلاعات خودتو بده من با شما تماس بگیرم ما نه از اهالی میزان هستیم و نه قصر بر هم زدن چیزی داریم ما میگوییم من پولمو با طمع و با هر چه شما مینامید پولمو جایی گذاشتم که درش باز بوده و از یک جایی مجوز داشته شما قربونتون سوپر مارکت هم بدون یک مجور نمیتونی باز کنی.