ایران، کمانچه را در یونسکو ثبت می کند نه هیچ کشور دیگری

هیچ کشوری جز ایران پرونده ثبت جهانی کمانچه را به یونسکو ارسال نکرده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، معاونت میراث فرهنگی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد تاکنون کشور دیگری به تدوین یا ارسال پرونده‌ای با موضوع ثبت ساز کمانچه در فهرست جهانی میراث فرهنگی ناملموس مبادرت نورزیده و کشور جمهوری اسلامی ایران در این خصوص در جهان پیشگام است.

در اطلاعیه معاونت میراث فرهنگی آمده است:

"اخیراً اخباری مبنی بر اینکه کشورهای دیگر ساز کمانچه را برای ثبت در فهرست میراث فرهنگی ناملموس به یونسکو پیشنهاد کرده و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در انجام این مهم تعلل کرده منتشر شده است.

ضمن تشکر از جامعه فرهنگی ایران و حساسیت‌های به موقع و به منظور تنویر افکار عمومی و پاسخ به دغدغه‌های مشفقانه اعلام می‌دارد ، پروندۀ «کمانچه: هنر ساختن و نواختن یک ساز آرشه‌ای فولکلوریک» سال گذشته به درخواست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و توسط خانۀ موسیقی ایران، به مدیریت جناب آقای دکتر داریوش پیرنیاکان تدوین شد.

این پرونده در موعد مقرر به یونسکو ارسال و توسط آن مرجع اعلام وصول شد و تا کنون کشور دیگری به تدوین یا ارسال پرونده‌ای با موضوع کمانچه مبادرت نورزیده و کشور جمهوری اسلامی ایران در ثبت این میراث فرهنگی ناملموس ارزشمند در جهان پیشگام خواهد بود.

خبر ارسال پرونده و دریافت آن توسط یونسکو در اوایل فروردین ماه سال جاری در خبرگزاری کشور به سمع و نظر مردم شریف ایران رسید.

طی دو سال گذشته علی رغم محدودیت سهمیه جهانی کشورها، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تغییر نگاه و رویکرد نسبت به روند ثبت جهانی ناملموس و با تلاش بی وقفه و سازماندهی مناسب توسط کارشناسان مربوطه، پرونده های مشترک و در خطر را در اولویت قرار داده و در این ارتباط پرونده های ثبت ناملموس فن آوری سنتی ساخت بادگیر وکمانچه همچنین پرونده مشترک مهارت پخت لواش و فرهنگ آن را به اتفاق چهار کشور منطقه، تهیه و تدوین نموده و به موقع به یونسکو ارسال و تحویل شده است که به ترتیب زمانی در نوبت ارزیابی قرار خواهد گرفت. "

47232

کد خبر 429487

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  5 0
  ایران کمانچه را ثبت می کند ولی به کمانچه نوازش کیهان کلهر اجازه برگزاری کنسرت نمی دهد
 • حسینی از اردبیل A1 ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  7 2
  شک نکنید کمانچه یک ساز آذربایجانی است.
 • پوریا IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  3 0
  جهانی ترین هنرمند ایران که نوازنده کمانچه هم هست اجازه برگزاری کنسرت تازه از نوع بی کلام رو تو مملکت خودش نداره.حالا ثبتش هم کردین.تهش چی میشه؟
 • میرها IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  1 6
  کمانچه مال لرستان است وهم اکنون نیز کمانچه های دست ساز با و دم اسب استخوان ومصالح دیگردراین منطقه رواج داره درکتیبه ها هم امده دربهتریبه طوهای تازه استقلال یافته تقسیم می
 • رضا IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  1 0
  خوب شد شما میتونید عکس ساز را نشون بدید.
 • بی نام UA ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  8 3
  فکر میکنم آذربایجان ثبتش میکنه
 • سپیده IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  6 0
  شک نکنید که کمانچه مال اذربایجانیهاست.بهترین سازندگان و هم نوازندگانش هم اذربایجانی هستن و کمانچه اصلا با موسیقی اذربایجانی عجین شده.شما دست از فرهنگ دزدی بردارید