وضعیت سعید علی حسینی هر روز پیچیده تر می شود.هنوز ابهامات زیادی در این مورد وجود دارد.

با انتشار فایل صوتی گفت‌وگوی تاماش آیان رئیس فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری با یک خبرگزاری ایرانی، زوایایی جدیدی از موضوع دوپینگ سعید علی حسینی در ارتباط با IWF و فدراسیون ایران بوجود آمد که بررسی آنها می‌تواند تاثیر زیادی بر این موضوع بحث برانگیز در روزهای اخیر و نحوه ارتباط مسوولان فدراسیون و ورزش ایران با این فدراسیون بین‌المللی درآینده داشته باشد.

یکشنبه در پی نامه‌های الکترونیکی و سوال‌های متعدد یکی دیگر از خبرگزاری ها از فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری در رابطه با مشکل به وجود آمده برای سعید علی حسینی و علت اعلام مثبت شدن آزمایش دوپینگ این پدیده وزنه‌برداری دنیا در گفت‌وگوی تاماش آیان، مسوول بخش حقوقی IWF به صورت رسمی از این گفت‌وگو اظهار بی‌اطلاعی کرد و تاکید کرد که پرونده سعید علی حسینی همچنان باز است و قرار است در خرداد ماه سال آینده به موضوع او رسیدگی شود.

پس از این ماجرا خبرگزاری ایرانی فایل صوتی تاماش آیان را منتشر کرد تا استنادی بر گفته‌های این مقام مسوول وزنه‌برداری دنیا داشته باشد که اعلام کرد دوپینگ علی حسینی مثبت است.

نکته‌ای که در اینجا مطرح است این است که فایل صوتی ارایه شده از سوی خبرگزاری ایرانی به طور حتم مربوط به تاماش آیان است، چرا که تمام کسانی که از نزدیک با این فرد برخورد داشته‌اند، صدای او را به خوبی می‌شناسند. در این گفت‌وگو نکات مهمی نهفته که استخراج و اشاره به آنها به آینده این موضوع کمک زیادی خواهد کرد. در ادامه به صورت مجزا به این موضوع خواهیم پرداخت.

1-‌ دوگانگی در رفتار مسئولان فدراسیون بین‌المللی

در تاریخ هفتم آبان ماه زمانی که تاماش آیان پس از اعلام مسوولان فدراسیون ایران در مورد مثبت شدن دوپینگ سعید علی حسینی تاکید می‌کند، هنوز موضوع دوپینگ این وزنه‌بردار جوان ایران به سرانجام نرسیده و در حدود دو هفته پس از آن در حالی که بارها از بیان پاسخ در مورد علت اعلام نام سعید علی حسینی به عنوان وزنه‌بردار دوپینگی طفره می‌رود، توسط یکی از مقام‌های مسوول فدراسیون بین‌المللی نسبت به انجام این گفت‌وگو اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

زمانی که ما این دوگانگی را در کنار بسیار از شایعاتی که در مورد مسوولان این فدراسیون وجود دارد، کنار هم قرار می‌دهیم، در خوشبینانه‌ترین حالت به این نکته می‌رسیم که نباید سرنوشت و آبرویمان را در دستان بیگانگانی قرار دهیم که به هیچ وجه دلشان برای ما نمی‌سوزد. این نخستین نکته‌ای است که از این دوگانگی باید آموخت و خودمان به فکر خود بوده و به جای تخریب یکدیگر، در پی حمایت از سرمایه‌های ملی‌مان باشیم. سرمایه‌هایی که می‌توانند در آینده باعث افتخار و آبروی ایران شوند.

 2- عمل خلاف قانون آیان

 به طور حتم چه مسوولان ایرانی و چه تاماش آیان زمانی که به نام سعید علی حسینی به عنوان یک ورزشکار دوپینگی اشاره می‌کنند، عمل خلاف موازین مبارزه با دوپینگ و خلاف قوانین آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (wada) انجام داده‌اند. چرا که بنا بر قوانین «اعلام نتایج دوپینگ ورزشکاران»، تا زمانی که پرونده یک ورزشکار به صورت کامل بسته نشده و رای نهایی در مورد تخلف و یا تبرئه ورزشکار اعلام نشده است، هیچ مقام مسئولی اجازه اعلام و فاش کردن نام ورزشکار را ندارد. این مورد یکی از مهمترین قوانین در زمینه اعلام نتایج دوپینگ ورزشکاران است.

 این موردی است که بخش حقوقی فدراسیون بین‌المللی بارها به آن تاکید داشته و بر آن پافشاری می‌کرده است. اما انجام عملی خلاف قانون از سوی فردی که خود رئیس فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری، عضو کمیته بین‌المللی و عضو آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ است، قابل تامل و بحث برانگیز است! چرا که تاماش آیان با سمت‌هایی که در اختیار دارد خود به این قانون اشراف کامل دارد.

 این سوال وجود دارد که تاماش آیان با استناد به کدام ماده قانونی نام سعید علی حسینی را به عنوان یک وزنه‌بردار دوپینگی اعلام کرده است؟ آیان از اعلام نام علی حسینی به عنوان یک ورزشکار دوپینگی چه سودی خواهد داشت؟ و نکته بسیار مهم اینکه وقتی او با صراحت از علی حسینی به عنوان ورزشکاری که دوپینگش مثبت شده یاد می‌کند، چرا تاکنون به صورت رسمی در وب‌سایت فدراسیون بین‌المللی این موضوع را اعلام نکرده و یا چرا حکم نهایی علی حسینی صادر نشده است؟ اگر دوپینگ سعید مثبت است پس چرا قرار است در خرداد ماه سال آینده به موضوع وی رسیدگی شود؟

 3- شبهه در موضوع کره جنوبی

 سعید علی حسینی در گفت‌وگو با رسانه‌ها بارها اعلام کرده که در رقابت‌های جهانی وزنه‌برداری در کره جنوبی فدراسیون بین‌المللی طی نامه‌ای کتبی از ایران خواسته که او در این رقابت‌ها وزنه نزند چرا که دوپینگ او مثبت شده و او اجازه شرکت در رقابت‌ها را ندارد. برای علت وزنه‌ نزدن علی حسینی حتی سناریویی هم با نام مصدوم شدن نوشته و اجرا شد. اما نکته‌ای که آیان به آن اشاره کرده در مورد همین نامه بوده است. او به صراحت اعلام کرده که هیچ نامه‌ای در کره برای وزنه ‌نزدن علی حسینی به رضازاده یا فدراسیون ایران نداده است. این موضوع نیز سوال‌های زیادی را در ذهن‌ها بوجود می‌آورد. سوال‌هایی که هنوز بی‌پاسخ مانده‌اند.

 

کد خبر 42995

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • اكبر IR ۰۴:۲۳ - ۱۳۸۸/۱۱/۲۳
    0
    باسلام بگوييد اقاي رضازاده اين مردي نيست اون بالا هم كسي هست