در هفته قوه قضاییه و بمنظور تبیین عملکرد دادسرای قزوین نشست خبری دادستان عمومی و انقلاب قزوین با اصحاب رسانه برگزاری شد.

به گزارش خبرآنلاین استان قزوین:حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های گروهی استان که در محل دادستانی قزوین برگزار شد با گرامیداشت یاد شهید بهشتی و ۷۲ تن از شهدای قوه قضائیه اظهارداشت: قانون آئین دادرسی کیفری جدید که در سال ۹۲ به تصویب رسیده و مقارن با هفته قوه قضائیه لازم اجراست دارای نوآوری و ویژگی های خاصی است.

کارنامه قزوین در برخورد با جرائم خشن درخشان است

دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: کاهش ۱۴ درصدی انواع سرقت، ۳۶ درصدی تجاوز به عنف، ۵۳ درصدی قتل در کنار رشد ۶۰ درصدی کشفیات مواد مخدر و ۵۴ درصدی مشروبات الکلی کارنامه درخشان قضایی در قزوین است.

 

وی اضافه کرد: با برون سپاری برخی امور و فعال کردن دفاتر پیشخوان دولت و نیز الکترونیکی کردن امور تلاش کرده ایم ارتباط حضوری مردم کمتر شود و با پیشگیری و فرهنگ سازی حجم پرونده ها را کم کنیم تا قضات با آرامش بیشتری در این زمینه وارد کار شوند.

 

صادقی یادآورشد: تخلف در سطخ دستگاه قضایی استان قزوین نسبت به سایر مناطق در حد بسیار کم است و به دلیل استفاده از نیروهای با تجربه و متعهد خوشبختانه سلامت قضا از وضعیت مطلوبی در استان برخوردار است.

 

میانگین رسیدگی به پرونده در دادسرا ۲۴ روز کاهش یافت

 

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در ادامه با اشاره به زمان رسیدگی به پرونده ها در دادسرا گفت: اطاله دادرسی هم مراجعه کننده و هم قضات را اذیت می کند و اگر گاهی شاهد برخورد تند برخی قضات هستیم ناشی از پیچیدگی های پرونده و تعدد آنهاست که اگر بتوانیم با پیشگری و استفاده از سیستم های نوین مراجعات را کمتر کنیم بخشی از این نگرانی ها کاهش می یابد.

 

وی تصریح کرد: در خصوص نظارت بر رفتار قضات مراجع متعددی داریم اما در مجموع میزان نارضایتی از رفتار قضات در حداقل ممکن است.

 

این قاضی اظهارداشت: برخی پرونده ها نیازمند رسیدگی در زمان طولانی تری برای کشف حقیقت است اما با اقدامات انجام شده زمان رسیدگی در دادسرا از ۶۴ روز به ۴۸ روز کاهش یافته که ارزشمند است.

 

 

قزوین پیشرو در جمع آوری قلیان

 

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پاسخ به سوالی در خصوص تداوم برخورد با قلیان در استان گفت: برخورد جدی و قاطع با عرضه قلیان در استان با همراهی رسانه ها بخوبی اجرا و موجب شد سایر استانها نیز این طرح را اجرا کنند و از اعمال قانون در این زمینه راضی هستیمو این کار را با جدیت ادامه خواهیم داد.

 

وی اضافه کرد: دادستانی وظیفه احقاق حق عموم را بر عهده دارد و هر جا این حق ضایع شود با قاطعیت وارد کار می شویم و با مدیران سهل انگار نیز مبارزه جدی می کنیم تا حقوق شهروندی صیانت شود.

 

کاهش جرائم در استان قزوین

 

دادستان قزوین تصریح کرد: در یک سال گذشته با کاهش جرائم مختلف در سرقت ۱۴ درصد، سرقت به عنف ۳۵ درصد و سرقت تحت پوشش ۲۰ درصد کاهش داشتیم.

 

وی بیان کرد: همچنین تجاوز به عنف ۳۶ درصد، قتل ۵۳ درصد کاهش و میزان کشفیات در حوزه مواد مخدر ۶۰ درصد و مشروبات الکلی ۵۴ درصد رشد داشت که بیانگر بالا رفتن ضریب امنیتی و سلامت استان است.

 

این مسئول یادآورشد: با کشف حدود ۹۰ درصدی مواد مخدر در استان شاهد نا امن شدن فضای استان برای متخلفان و قاچاقچیان هستیم که در این راستا اخیرا یک محموله ۴۰ هزار لیتری مشروبات الکلی خارجی کشف شد که بیش از یک میلیارد تومان ارزش داشت که این قاطعیت و جدیت دستگاه قضایی ادامه خواهد داشت.

 

دادستان قزوین اظهارداشت: دشمن حوزه فرهنگ و اقتصاد را نشانه گرفته و توزیع مشروبات الکلی رایگان بیانگر برنامه ریزی دشمن برای آسیب رساندن به باورها و اعتقادات دینی است که در این زمینه باید هوشیار باشیم.

 

مدیران متخلف حاشیه امن ندارند/ برخورد با پدیده زمین خواری

 

صادقی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص جدیت دادستانی در مبارزه با زمین خواری و مدیران متخلف اظهارداشت: در چند حادثه ای که در زمینه افکن چاه و مسکن مهر در استان رخ داد نشان دادیم در گرفتن حق مردم مسامحه نمی کنیم و هیچ مدیری حریم امن ندارد.

 

وی اضافه کرد: در مبارزه با ساخت بناهای غیرمجاز و تغییر کاربری اراضی کشاورزی و تجاوز به منابع طبیعی جدی هستیم و تاکنون در سنوات گذشته ۱۱۰ مورد اجرای حکم در کاربری های غیر مجاز صادر شده است.

 

دادستان قزوین گفت: در سال گذشته ۶۰۰ هکتار زمین که توسط افراد سودجود مورد تعرض قرار گرفته بود به سود دولت بازگردانده شد و در این زمینه در زمره استانهای موفق هستیم.

 

صادقی نیارکی اظهارداشت: برخورد دستگاه قضایی با پدیده زمین خواری و تجاوز به منافع عمومی قاطع و جدی است و با اقدامات پیشگرانه تلاش می کنیم از حقوق بیت المال صیانت کنیم که با تشکیل شورای حفظ حقوق بیت المال در زمین خواری دارای بحران و یا مشکل خاصی در استان نیستیم.

 

وی در مورد مقابله با فضای سایبری نیز اظهارداشت: بزودی یک گروه در دادسرا شکل خواهد گرفت تا فعالیت شبکه های اجتماعی غیرمجاز و متخلف رصد و شناسایی شود تا بتوانیم با پیامدهای مخرب برخی شبکه ها مقابله کنیم.

 

دادستان گفت: ابزار مقابله با فضای سایبری و شناسایی افراد متخلف را داریم و کسی فکر نکند در خارج از مرزها می تواند چارچوب های اخلاقی جامعه را بر هم زده و نا امنی اخلاقی ایجاد کند.

 

وی در خصوص مبارزه با روزه خواری هم گفت: از کسانی که به هر دلیل قادر به انجام فریضه دینی روزه نیستند درخواست می کنیم با احترام به قوانین شرعی از روزه خواری در ملاء عام خوداری کنند و از سایر مردم بویژه رسانه ها هم انتظار داریم با فرهنگ سازی حرمت این ماه را نگهدارند.

 

دادستان تصریح کرد: از آنجا که برخی متخلفان معمولا در فضای تاریک راحت تر جرمی را مرتکب می شوند متاسفانه برخی فضاهای عمومی به دلیل تاریکی محل ارتکاب جرم شده که از مسئولان ذیربط خواسته ایم در این زمینه اقدام کنند.

 

وی گفت: شبهای قزوین تاریک است ونور کافی ندارد و خلاء نوری در پارکها زمینه جرم را فراهم می کند که باید در اسرع وقت اقدامی در این زمینه صورت گیرد.

 

نامزد مجلس نیستم

 

دادستان قزوین در خصوص احتمال نامزدی برای مجلس هم گفت: امروز آخرین فرصت بود و اینجانب در گذشته هم اعلام کردم که هیچ تمایلی برای ورود به مجلس ندارم زیرا هنوز فرصت خدمت گذاری در دستگاه قضایی وجود دارد لذا وارد عرصه دیگر نخواهم شد اما امیدواریم علاقمندان این حوزه با رعایت قوانین و اخلاق برای خدمت به مردم وارد صحنه شوند.

 

وی گفت: با جدیت بر فعالیت نامزدهای این دوره از انتخابات نظارت خواهیم کرد و تبلیغات زودهنگام داوطلبان را مورد رصد قرار خواهیم داد

 

کد خبر 430263

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =