۱۷۴ دانشمند از ۲۸ کشور جهان دورهم جمع شده و در تحقیقاتی گسترده به این نتیجه رسیده‌اند که نیمی از سرطان‌ها به‌واسطه ترکیب مواد غیر سرطان‌زا شکل می‌گیرد.

سیناپرس نوشت:

دانشمندانی از کشورهای مختلف به دورهم جمع شده و برای نخستین بار تحقیقاتی گسترده را انجام داده‌اند تا جهان را از سرطان‌زا بودن ترکیب مواد شیمیایی غیر سرطان‌زا آگاه سازند. آن‌ها معتقدند که نیمی از سرطان‌ها به‌واسطه ترکیب مواد غیر سرطان‌زا شکل گرفته است.

نگرانی‌هایی که از دیرباز درباره سرطان‌زا بودن ترکیبات و افزودنی‌های شیمیایی روزمره وجود داشته باعث شد که برای اولین بار تیم تحقیقاتی متشکل از ۱۷۴ دانشمند از ۲۸ کشور به بررسی رابطه بین مخلوط‌های مواد شیمیایی و ایجاد سرطان در انسان‌ها بپردازند. این تیم تحقیقاتی به بررسی ۸۵ ماده شیمیایی پرداخت که تاکنون به‌عنوان مواد سرطان‌زا در نظر گرفته نمی‌شدند و درنهایت به این نتیجه رسید که وقتی این مواد شیمیایی با برخی مواد موجود در طبیعت مخلوط می‌شود می‌تواند برای انسان سرطان‌زا باشد.

دکتر حامد یسائی از دانشگاه برونل لندن که در این تحقیقات نقش عمده‌ای را ایفا کرده، دراین‌باره گفت: «این تحقیق حامی این نکته است که اجتماع و ترکیب مواد شیمیایی غیر مضر و غیر سرطان‌زا در بدن ما باعث ایجاد سرطان می‌شود. تحقیقات ما به‌سرعت باید بر روی مواد شیمیایی متمرکز شود که در هوای تنفسی، آب آشامیدنی با غذای مصرفی‌مان وجود دارد.»

پروفسور فرانسیس مارتین از دانشگاه لنکستر به بررسی چگونگی ترکیب شدن این مواد شیمیایی با متابولیسم بدن پرداخت. او دراین‌باره می‌گوید: «برخلاف رشد روزافزون سرطان در میان انسان‌ها، تحقیقات بسیار کمی درباره مواد سرطان‌زای موجود در محیط انجام شده است. محققان این تیم تحقیقاتی از سراسر دنیا گرد هم آمده‌اند تا به این موضوع نگاهی دوباره بیندازند.»

این محققان خواهان حمایت از تحقیقاتی شده‌اند که درباره سرطان‌زا بودن ترکیبات شیمیایی موجود در محیط در حال انجام است. پژوهش حاضر تخمین می‌زند که احتمالاً یک‌پنجم از سرطان‌های کنونی ناشی از این مواد ترکیبی است. جمعیت انسانی روزانه در معرض هزاران ماده شیمیایی قرار می‌گیرد و به این جهت است که باید تأثیرات این مواد در ایجاد سرطان سریعاً بررسی شده و در صورت نیاز راهکارهایی برای کاهش این مواد سرطان‌زا ارائه شود.

ویلیام گودسن، از مرکز تحقیقاتی کالیفرنیا نیز دراین‌باره بیان کرد: «ما هم‌اکنون در حال مشاهده و بررسی مواد شیمیایی اجتناب‌ناپذیر موجود در محیط و اثرات سرطان‌زای آن‌ها هستیم.»

5353

کد خبر 430573

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۳:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۷
  1 0
  این که این همه آدم جمع شدن برای این کار جالبه . بالاخره دو احتمال داریم یا مواد شیمیایی مستقیم سرطان ایجاد می کنند یا مواد طبیعی داخل بدن شیمیایی ساز می شن
 • بی نام A1 ۰۴:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۷
  2 0
  نام 4 تا ماده اشو می آوردید.
 • امیر A1 ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۷
  10 0
  تو شیمی دو تا ترکیب غیر سرطانزا با هم ترکیب می شوند و ترکیب سرطانزا می دهند مـثلا نیتروز اکسید حاصل از آلودگی هوا با دی اتانول آمین موجود در ترکیبات آرایشی بهداشتی ترکیب می شود و باعـث سرطان پوست می شود
 • بی نام A1 ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۷
  3 0
  یعنی دقیقا چیکار کنم
  • بی نام IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۸
   5 0
   فکر کنم چاره ای نیست..در هر صورت باید این بیماری رو گرفت..هر کاری می کنی یه عامل سرطان زا داره