تغییر مدیریت موزه ملی به اندازه ای ناگهانی بود که حتی رییس این موزه را هم شوکه کرد.

 

  فاطمه علی اصغر:تغییر مدیریت موزه ملی به اندازه ای ناگهانی بود که حتی رییس این موزه را هم شوکه کرد، محمد رضا مهراندیش آنقدر حیرت زده بود که در گفت و گویی با رسانه ها اعلام کرد: « درحالی‌که برای انجام کارهای روزمره و مکاتبه با گمرک با هدف بازگرداندن اشیای تاریخی ایران که در ترکیه هستند، درحال رفتن به موزه‌ ملی بودم، در تماسی با رییس دفترم متوجه شدم، طی ابلاغی به تاریخ روز گذشته خانم آزاده اردکانی به‌عنوان سرپرست موزه‌ ملی ایران انتخاب شده است.»

به دنبال انتشار این خبر کارشناسان میراث فرهنگی منتظر بودند که این سوال پاسخ داده شود؛ چرا آزاده اردکانی با تجربه کاری 5 ساله به عنوان رییس موزه ملی انتخاب  شده است؟ حمید بقایی اما به جای اینکه درباره چرایی انتخاب ناگهانی این مدیر صحبت کند، همه بحث ها را به سمت هیات امنایی شدن موزه ملی کشاند و گفت: «من در دوره‌ خودم تلاش می‌کنم، موزه‌ ملی درست و حسابی داشته باشیم.»

معاون رییس جمهور به دنبال بحث هایی که درباره تغییر مدیریت موزه ملی پیش آمد، در گفت و گویی رسانه ای همچنان بر درست بودن انتخاب خود پافشاری کرده و درباره‌ تغییر در مدیریت موزه‌ ملی ایران و حرکت به سوی هیأت امنایی کردن موزه‌های کشور برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موزه‌ها به‌دنبال تغییرات مدیریتی، مسائلی را عنوان کرد که برای خیلی ها تازگی داشت: « مدیریت موزه‌ ملی آن‌چه را که می‌خواستیم اجرا نکرد. من بارها تأکید کرده‌ام، موزه‌ ملی، موزه‌ باستان‌شناسی نیست، بلکه موزه‌ ملی، محل نگهداری اشیای فرهنگی، تاریخی، باستان‌شناسی، نسخ خطی، تابلوهای نقاشی، مردم‌شناسی و همه‌ی آثار و اشیای فرهنگی و تاریخی در همه‌ حوزه‌هاست. بنابراین نباید موزه‌ ملی را فقط به باستان‌شناسی منحصر کرد. »

راضی نبودن مسئولان از مدیریت دو ساله مهراندیش درحالی بود که انتخاب شدن این فرد به عنوان رییس موزه ملی در ابتدا واکنش های تندی از سوی دوستداران میراث فرهنگی به همراه داشت. فعالان میراث از همان ابتدا بر این انتخاب او به عنوان رییس موزه ملی اعلام نارضایتی کرده بودند زیرا به اعتقاد آنها مهر اندیش تخصصی در حوزه باستان شناسی نداشت. با این وجود مسئولان سازمان میراث فرهنگی همچنان اصرار کردند که نیازی به تخصص در این حوزه نیست و مدیریت قوی کافی است.

مهر اندیش که معتقد است اگر در این حوزه تخصص نداشته سابقه طولانی مدت در مدیریت فرهنگی بر خلاف آزاده اردکانی داشته است، از شرایط به وجود آمده برای موزه ملی اظهار نگرانی کرد.

او همچنین گفت: «من با عشق، ریاست موزه‌ ملی ایران را پذیرفتم و اکنون نیز با افتخار و سربلندی این مسؤولیت را ترک می‌کنم. تنها گلایه‌ای که دارم، از این اقدامات غافل‌گیرانه‌ای است که انجام می‌شوند. این اقدامات غافل‌گیرانه آفت بزرگی در تغییر و تحول مدیران فرهنگی‌اند و در شأن مجموعه‌ فرهنگی بزرگی مانند موزه‌ ملی ایران نیست که مدیریت آن به این شکل کنار گذاشته شود.»

به رغم گفته های مهراندیش در ساعات نخستین برکناری اش در تماس ها بعدی او از انجام هر گونه مصاحبه ای سر باز زد. هرچند که این مصاحبه قرار بود درباره برنامه های نیمه تمام او در موزه ملی باشد. مهراندیش در مکالمه ای کوتاه گفت که دیگر نمی‌خواهد در این باره صحبت کند: «اصلا انتخابی بوده که انجام شده و لزومی ندارد که دیگر درباره آن با رسانه ها صحبت کرد.»

او صحبت کردن درباره آزاده اردکانی و مدیریت او را از این پس هم بی دلیل عنوان کرد: «زمانی ما مدیر بودیم و تمام شد. حالا هیچ حرف دیگری در این حوزه ندارم.»

تماس با آزاده اردکانی برای در جریان قرار گرفتن از شرح ماجرای پیش آمده هم بی فایده بود. رییس جدید موزه ملی صحبت در این باره را منوط به اجازه رییس روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دانست.

اما حسن محسنی، رییس روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این اجازه را نداد : «هنوز برنامه های خانم اردکانی مشخص نشده و تودیع و معارفه او انجام نشده است. برای مصاحبه با او باید صبر کنید.»

با این وجود حمید بقایی از آزاده اردکانی، رییس جدید موزه‌ ملی ایران دفاع می کند: «او از تمام زوایا و مجموعه‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مطلع و با آن‌ها آشناست، او پنج‌سال است که در سازمان میراث فرهنگی مشغول فعالیت است و در موضوع‌های کاملا فرهنگی فعالیت کرده است»

جالب اینکه رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از برخی مصاحبه‌ها مبنی بر این‌که مدیر موزه‌ ملی باید تخصص مرتبط داشته باشد، اظهار تعجب کرد.

از سوی دیگر بقایی صحبت درباره موزه ملی را به هیات امنایی شدن آن کشاند: «ما معتقدیم، موزه‌ ملی باید شورای راهبردی شامل اعضایی متخصص در حوزه‌های مختلف داشته باشد تا از نظر راهبرد و اجرا در مسیر درست قرار گیرد.»

او همچنین با بیان این‌که موزه‌ ملی باید بیش‌ترین تعاملات را با کشورهای خارجی در حوزه‌های فرهنگی و تاریخی داشته باشد، تأکید کرد: «من در دوره‌ خودم تلاش می‌کنم، موزه‌ ملی درست و حسابی داشته باشیم.»

با این وجود دوستداران میراث فرهنگی همچنان نگران وضعیت موزه ملی هستند با وجود گنجینه ای غنی از میراث کهن ایران. محسنی اما معتقد است که به زودی این نگرانی ها تمام خواهد شد چراکه موزه ملی به صورت هیات امنایی مدیریت می شود. طرح هیات امنایی شدن، طرحی است که سال هاست مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وعده می دهند که به زودی اجرایی می شود اما تا کنون به هیچ نتیجه ای نرسیده است.

 

 

کد خبر 43070

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =