۰ نفر
۲۰ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۴:۱۲

به دلیل عدم آشنایی با علم نور پردازی و فقدان متخصصان در این زمینه مسئولان سازمان زیبا سازی شهرداری تهران بدون توجه به میزان لطمه به محیط زیست تهران با نور پردازی های مختلف سبب شده اند آلودگی نور به مرحله هشدار برسد.

حسین صرافی: آلودگی نور هم مانند دیگر آلودگی های زیست محیطی تهران به مرحله هشدار رسیده است.

در حالی که مسئولین شهری تهران سخت دل مشغول حل معضل آلودگی هوای پایتخت هستند، آلودگی نور هم بر مشکلات محیط زیستی این شهر افزوده شده است.

در حالی که آلودگی نور به دلیل معضلات فراوان اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی که به همراه دارد، مورد توجه مسئولین پایتخت های مختلف جهان قرار گرفته، اما مسئولین شهری تهران کمتر در این زمینه فعال بوده اند و جز مواردی خاص، تلاش رسمی برای مهار این آلودگی به کار گرفته نشده است.

آلودگی نور؛ چرا؟

متخصصان معتقدند هر گاه با نور مصنوعی رفتار نادرست و غیر استاندارد صورت گیرد آلودگی نوری پدید می آید.

ما به نور لامپ‌ها به اندازه ای نیاز داریم که با زاویه تابش مناسب زیر پایمان را روشن کنند نه فضای بالای سرمان را. اما به دلیل عدم آشنایی با علم نور پردازی و فقدان متخصصان در این زمینه مسئولان سازمان زیبا سازی شهرداری تهران بدون توجه به آلوده شدن فضای پایتخت و میزان لطمه به محیط زیست انسانی، گیاهی و جانوری تهران یا نصب انواع لامپ ها و نور پردازی های لیزری سبب شده اند آلودگی نور به مرحله هشدار برسد.

هادی حیدرزاده، مشاور محیط زیست شهرداری تهران، با تاکید بر اینکه نور پردازی یک علم است و نباید آن را سلیقه ای اجرا کرد می گوید:" متاسفانه در زمینه نور پردازی صاحب نظر آکادمیک نداریم، چرا که بحث نورپردازی و اجرای آن در مناظر شهری یک علم است."

او اضافه می کند:" به همین دلیل تمام نور پردازی هایی که در تهران شاهد آن هستیم ماحصل سلیقه ای عمل کردن مدیران اجرایی در این زمینه است."

حیدر زاده یادآور می شود:" نبود روشنایی مناسب در برخی معابر و نقاط شهر مشکلات بسیاری در زمینه بروز ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی ایجاد کرده است."

مشاور محیط زیست شهرداری می افزاید:" نقاطی در شهر به عنوان مناطق بی دفاع شهری شناسایی شده است که عمده مسئله آنها به نور و روشنایی معابر هایشان بر می گردد."

دکتر حجت الله ملاصالحی، مدیر عامل سازمان زیبا سازی شهرداری تهران نیز می گوید:" با توجه به نبود فارغ التحصیلانی در زمینه نور پردازی و آشنا با این مقوله قرار است در رشته های مرتبط با این موضوع دروسی در این زمینه گنجانده شود و یا مثل سایر رشته ها در این زمینه روی فارغ التحصیلان در این زمینه سرمایه گذاری شود."

او تصریح می کند:" با مسوولان وزارت نیرو در زمینه سرمایه گذاری و بحث آلودگی نوری وارد مذاکره شده ایم و جلسات مکرری را برگزار کردیم. آنها اذعان دارند که حتی توان عوض کردن لامپ های سوخته را هم ندارند چه برسد که به تکنولوژی نور فکر کنند."

آلودگی نوری و اقتصاد

بر اساس گزارشی که در پایگاه مبارزه با آلودگی نوری ایران منتشر شده است و طبق آمار ارائه شده در سایت وزارت نیرو در سال 1387، 4 میلیارد و 305‌ میلیون Kwh مقدار برقی است که وزارت نیرو برای روشنایی معابر به فروش می‌رساند.

پوریا ناظمی، پژوهشگر نجوم می گوید:" این برق صرف روشن کردن معابر با کمک چراغ‌هایی می‌شود که فاقد استانداردهای لازم کنترل آلودگی نوری هستند. در چنین روشنایی‌هایی حدود 30 تا 40 درصد انرژی بدون هیچ استفاده‌ای هدر می‌رود."

او می افزاید:" اگر حداقل اتلاف انرژی در این مورد ( یعنی 30 درصد )‌ را در نظر بگیریم و از چراغ‌هایی که برای زیبایی، محیط را روشن کرده یا چراغ‌هایی که در بدنه پایه‌ها نصب می‌شود، صرف‌نظر کنیم متوجه می‌شویم که در این سال یک میلیارد و 291 میلیون و 500 هزار کیلو وات انرژی بدون هیچ کاربردی هدر رفته است."

ناظمی معتقد است:" در شرایطی که کنترل انرژی و هزینه‌ای که برای تولید آن می‌شود از اولویت‌های دولت‌ها به شمار می‌رود، می‌توان با اصلاح این روشنایی‌ها میزان بیشتری صرفه‌جویی کرد، چرا که با اصلاح منطقی این چراغ‌ها از هدر رفت 30 تا 40‌درصدی انرژی جلوگیری کرد."

آلودگی نور و بدن انسان

با نفوذ رنگها و لامپهای رنگارنگ در زندگی شهرنشینان این وسیله جزو لاینفک زندگی مردم کره زمین شده است. دیگر نمی توان تنها از تخریب محیط زیست به وسیله آلودگی نور گفت، چرا که استفاده بیش از اندازه از نور مصنوعی، تاثیر مخربی بر اعصاب و سلامت فیزیکی انسانها می گذارد.

دکترعبدالله فضل‌ علی‌زاده، رئیس انجمن سرطان ایران در گفت و گو با خبر آنلاین می گوید:" ملاتونین هورمونی است در بدن که در پاسخ به دوره های تاریکی و روشنایی روز و شب ساخته می شود."

او می افزاید:" این هورمون در محافظت بدن نقش دارد اما استفاده بیش از حد نورهای مصنوعی در شهرها سبب ساز کاهش ترشح این هورمون در بدن می شود."

رئیس انجمن سرطان ایران ادامه می دهد:" حداقل مقدار نوری که لازم است تا ترشح ملاتونین متوقف شود 2/. لوکس است. این در حالی است که وجود انواع لامپ های نئون و نورهای خیابان مثل نورهای جیوه ای از ترشح هورمون ملاتونین جلوگیری می کند باعث ایجاد سرطان، افسردگی، اختلال خواب و ... می شود."

آلودگی نور و محیط زیست

همه موجودات زنده دارای ساختارهای درونی هستند که وضعیت و عملکرد آنها را در مقایسه با محیط زیست‌شان سامان می‌دهد، پرندگان برای تعیین زمان فعالیتشان به روشنایی محیط پاسخگو هستند و اگر محیطی بیش از اندازه روشن شود، ساختار درونی این موجودات ویران و ناچار به نابودی یا مهاجرت می شوند."

صدرالدین علی پور کارشناس محیط زیست معتقد است:" بیش از 80 درصد پرندگان با افزایش آلودگی نور، تهران را ترک کرده اند و پرندگان مهاجر به ویژه گنجشک های مهاجر دیگر وارد تهران نمی شوند."

او می افزاید:" بر اساس تحقیقات انجام شده در هیچ دوره ای از تاریخ تهران شمار پرندگان موجود در تهران به این اندازه کم نبوده است و پرندگان موجود شامل گونه های مقاومی مانند کلاغ و یاکریم است."

علی پور خاطرنشان می کند:" با افزایش روند آلودگی ها، سال ها است که گونه های کم نظیر دامنه های البرز مانند عقاب طلایی و هما در تهران دیده نشده است."

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 43105

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • شایسته IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
    0 0
    خسته نباشید من و دوستم داریم در مورد آلودگی نوری تحقیق انجام میدیم کاش در مورد روشهای محاسبه آلودگی نوری هم مطلب بذارین