سایت صدای اقتصاد نوشت:

در خاطرات علی لاریجانی آمده است؛ دکتر عادلی، رئیس کل بانک مرکزی از تصویب تشکیل موسسات اعتباری غیربانکی توسط بخش خصوصی از سوی شورای نگهبان خبر داد و آن را گام مهمی در عملیات بانکی کشور می دانست.

  مدتیست که موضوع فعالیت گسترده موسسات مالی و اعتباری در کشور بالا گرفته به ویژه فعالیت خارج از قانون برخی از این موسسات که حاضر نیستند تحت نظارت بانک مرکزی درآیند. با این وجود کمتر به این سوال پاسخ داده شده که ایده تاسیس راه اندازی این موسسات از چه تاریخی و توسط چه کسی وارد نظام بانکی کشور شد.
در لابه لای خاطرات ده ساله "علی لاریجانی" در مدیریت سازمان صدا و سیما اما به این نکته اشاره شده است. لاریجانی در بخشی از این خاطراتش به جلسه ای اشاره می کند که در آن "محمد حسین عادلی"، رییس وقت بانک مرکزی در خرداد ماه 1373 از تشکیل موسسات اعتباری غیربانکی توسط بخش خصوصی خبر می دهد.
در این خاطرات آمده است؛ "آقای دکتر عادلی، رئیس کل بانک مرکزی از تصویب تشکیل موسسات اعتباری غیربانکی توسط بخش خصوصی از سوی شورای نگهبان خبر داد و آن را گام مهمی در عملیات بانکی کشور می دانست. هفته پیش در جلسه هیات دولت هم این موضوع مطرح شد و اعضای دولت همگی موافق چنین اقدامی بودند. ایشان اعلام کرد که این مصوبه را به بانک ابلاغ کرده است.
نظر من این بود که روی این مساله در رسانه کار شود، در واقع این آغاز تاسیس بانک خصوصی پس از انقلاب است."
در ادامه خاطرات لاریجانی نوشته شده؛" من موافق این تصمیم نبودم و فکر می کنم راه درستی طی نکردیم. عملا این روشها بازگشت به نظام ربوی است. بنابراین علاقه ای به کار روی این موضوع نداشتم؛ ولی این از اموری است که در بعضی موارد من با آن مواجه می شوم که عقیده خودم با آنچه تصمیم حکومت است، متفاوت بوده ولی چاره ای جز اقدام براساس نظر حکومت نداشتم."

3939

 

کد خبر 431469

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۹
  1 0
  ... و آن را گام مهمی در عملیات بانکی کشور می دانست... و چه گام مهمی...
 • جواد IR ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  0 0
  ایده که همان تشکیل بانک خصوصی غیر دولتی بوده نه تنها اشکالی ندارد بلکه عالی بوده و هست آیا در آن قانون این موسسات تحت نظارت بانک مرکزی قرار نگرفته اند؟ اگر چنین است که باید این قانون هم مانند تمام قوانین دیگر اصلاح شود و اگر در قانون بوده است و اجرا نشده باز هم اصل طرح را زیر سوال نمیبرد تازه مگر بانکهای دولتی چقدر در اجرا درست عمل کرده اند؟
 • بی نام RU ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
  0 0
  جالبه که الان تقریبا همه می دونن که این موسسات بر اساس سیستم ربوی فعالیت می کنند ولی کسی جلوی آنها را نمی گیرد ....جالبه حتی در بین مردم هم این موسسات به موسسات ربوی معروف شده اند