رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها درضیافت افطار با تشکل‌های دانشجویی گفت: ترویج و برگزاری کنسرت‌های موسیقی در فضای دانشگاه را مخالف سیاست های فرهنگی نظام و به دور از شأن دانشگاه می‌دانیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها حجت الاسلام و المسلمین محمدیان، در ضیافت افطاری تشکل های دانشجویی با اشاره به وجود اختلاف نظرها در مسائل مختلف گفت: حتما دیدگاه هاو سلیقه های متفاوت وجود دارد اما اینها زمانی می تواند موجب رشد و اعتلاء شود که محوریت حق را از دست ندهیم و همه به هم کمک کنیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به اینکه باید درخصوص تشخیص حق از باطل به هم کمک کنیم گفت:‌ این کاری است که نه فقط تشکل ها بلکه همه باید در حق هم انجام دهیم و ما هم تلاش مان این است که در این جلسات آن محوریت مسائل معنوی و دینی فرامش نشود. مسائل دینی و ارزشی مانند نخ تسبیح هستند و اگر آن نخ تسبیح پاره شود دیگر هر چقدر هم دانه های آن تسبیح دانه های مرغوبی باشند، کارآیی خودشان را ازدست خواهند داد. نخ تسبیح ما توجه به خداست؛ توجه به آخرت و مسئولیت های بندگی است که در نزد ماست. توجه به امانتی است که این ملت 38 سال است بر دوش ما گذاشته است؛ این ملت بیشترین زحمت را برای انقلاب اسلامی کشیده است و این امانت امروز بر دوش شما جوانان منتقل شده است و بناست این امانت را تحویل بگیرید و سالم به مقصد برسانید.

وی افزود: نگاه شما فعالان فرهنگی و سیاسی دانشگاه ها به فضای آموزش عالی و فعالیت هایی که در دانشگاه ها انجام می شود، آنچه که به نظر شما می تواند فضای دانشگاه ها را به سمت اهداف عالی نظام و انقلاب بیشتر و بهتر سوق دهد، برای ما دارای اهمیت است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان ادامه داد: اینکه شما سال تحصیلی آینده را چطور ارزیابی می کنید؛ و فکر می کنید چه نکاتی را خوب است که مدنظر قرار گیرد؛ برای ما مهم است؛ چرا که سال آینده تحصیلی سال پرکار و مهمی است چون مسائل مهم بین المللی، هسته ای و انتخابات مجلس و ... وجود دارد که سال تحصیلی آینده را سال مهمی از نظر سیاسی و اجتماعی قرار خواهد داد، لذا نگاه شما برای ما اهمیت دارد که شما چگونه سال آینده را تحلیل می کنید و به نظر شما چه مسائلی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدیان در خصوص برگزاری جلسات هم فکری تشکل ها افزود: جلسات مجمع تشکل ها جدی گرفته شود و این مباحثی که مطرح شد می تواند در آنجا و درفضای دوستانه ای که شکل میگیرد می تواند به شفاف شدن ذهن ها کمک کند و بسیاری از این مسائلی که ممکن است از دور ابهاماتی در آن باشد در این جلسات و به صورت رودرور رفع ابهام شود .

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به موضوعات مطرح شده توسط نمایندگان تشکل های حاضر در جلسه در خصوص عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیته تعیین رؤسای دانشگاه ها گفت: در خصوص عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی و نحوه تعیین روسای دانشگاه ها نکاتی مطرح شد، اما نکته حائز اهمیت این است که توجه داشته باشیم شورای عالی انقلاب فرهنگی مجموعه متنوع و دارای دیدگاه های مختلفی است، نگاه ها و طرز فکرهای مختلفی در شورا وجود دارد و مجموعه آن واقعا مجموعه فاخری است و تا کنون خدمات فراوانی به نظام داده است و البته همین انتظار هم از شورا می رود.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی خودش مصوب کرده بود که روسای دانشگاه ها در صحن شورا مورد تأیید قرار گیرد و دراین مورد قانون گذار، خود شورا بوده است و حالا خود شورا تصمیم گرفت اختیارش را تفیض نماید به یک کمیته 5 نفره . البته عده ای مخالف پیشنهاد بودند اما مخالفت آنها با اختیار شورا برای چنین کاری نبود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد:‌ بنده این موضوع را خلاف قانون نمی دانم چه اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی در موارد متعددی برخی اختیاراتش را به شوراهای دیگر محول کرده، مانند شورای تحول در علوم انسانی، شورای اسلامی شدن دانشگاه ها، نقشه جامع علمی کشور و تعداد دیگر از شوراهای اقماری.

وی افزود: البته بنده از نظر شخصی روال قبلی را در تعیین رؤسای دانشگاه ها بهتر می دانستم چرا که اگر انتخاب رؤسای دانشگاه ها در صحن شورا مطرح می شد در فضای بازتر و بهتری بحث می شد ولی وقتی این کمیته در شورا رای آورد دیگر بعنوان یک امر قانونی مورد قبول است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها همچنین در پاسخ به سؤال مطرح شده توسط تشکل های دانشجویی در خصوص تأیید رؤسای دانشگاه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی، در دفاع از رؤسای دانشگاه ها گفت: بنده رؤسای دانشگاه ها را نیروهای علاقه مند و وفادار به نظام می دانم. البته ممکن است برخی از آنها در تصمیم گیری ها دچار خطا شوند ولی هرگز به نظام خیانت نمی کنند.

محمدیان در خصوص فضای فرهنگی دانشگاه ها گفت: ما در خصوص مسائل فرهنگی دانشگاه ها نگرانی ِ واقعی و جدی داریم و اگر فضای فرهنگی در دانشگاه ها مدیریت نشود در دراز مدت حتما آسیب های جدی وارد خواهد کرد.

وی یکی از آسیب های جدی فضای فرهنگی دانشگاه ها را ترویج موسیقی و برگزاری کنسرت در دانشگاه ها دانست و تأکید کرد: طبق نظر مقام معظم رهبری که صریح فرمودند و منتشر هم شده است، ترویج موسیقی را در دانشگاه ها به مصلحت نمی دانیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاه ها افزود: دانشگاه محل نوازندگی نیست. ما با ترویج موسیقی در فضای دانشگاه مخالفت جدی داریم و صریح هم بیان می کنیم که دانشگاه محل برگزاری کنسرت نیست. در فضای بیرون از دانشگاه ها، تالارها و مکان های زیادی وجود دارد که در آن کنسرت برگزار می شود.

وی گفت: ما برگزاری کنسرت و ترویج موسیقی در دانشگاه ها را مخالف سیاست های فرهنگی نظام می دانیم و این را اعلام کردیم و مکرر هم گفتیم و باز هم خواهیم گفت. اینکه در فضای دانشگاه ها گرو ههایی به عنوان نوازنده وارد دانشگاه شوند که اصلا فضای فرهنگی دانشگاه را نمی شناسند. ما این را اهانت به دانشگاه می دانیم؛ شأن دانشگاه خیلی بالاتر از این است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: البته استفاده معقول و متعارف از موسیقی های مرسوم و حلال که مورد قبول فضای فرهنگی دانشگاه ها است را در برنامه های دانشگاهی خلاف نمی دانیم.

گفتنی است در این مراسم نماینده بسیج دانشجویی، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور، دفتر تحکیم وحدت، نماینده انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی و جنبش عدالت خواه دانشجویی نقطه نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در خصوص مسائل آموزش عالی کشور و فضای فرهنگی و سیاسی در دانشگاه ها مطرح کردند.

نماینده تشکل های دانشجویی در دیدار با رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها سخنان خود را در محورهای زیر مطرح کردند؛

- موضوع شکل گیری کمیته 5 نفره در شورای عالی انقلاب فرهنگی و انتقاد به نحوه تعیین رؤسای دانشگاه ها
- انتقاد به برخی مسائل شکل گرفته در فضای فرهنگی دانشگاه ها مانند برگزاری کنسرت های موسیقی و اثر مخرب آن بر فضای دانشگاه
- پیشنهاد پیگیری جلسات هم فکری تشکل های دانشجویی
- پیشنهاد حضور فعال تشکل های دانشجویی فعالان فرهنگی سیاسی دانشگاه ها در بررسی و پیگیری موضوعات اقتصای و کلان کشور با توجه به محوریت اقتصاد مقاومتی بیان شده از سوی مقام معظم رهبری
- انتقاد از ضعف مسئولان فرهنگی دانشگاه در خصوص برخورد با مسائل ضد فرهنگی در دانشگاه

47237

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 431494

برچسب‌ها