ایسنا نوشت:

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه‌ جانشین‌پروری به معنای تعالی سازمان است و نه هشدار، گفت: مدیری موفق است‌ که بیشتر احساس وظیفه کند و بتواند تعداد قابل توجهی نیروی با کیفیت همانند خود تربیت کند.‌

 سرتیپ پاسدار حسین دهقان در همایش «نظام توسعه قابلیت های مدیریتی وزارت دفاع» با بیان اینکه مدیری موفق است که توانسته باشد جانشینی بهتر از خود را پرورش دهد، گفت: زمانی من به کار در وزارت دفاع افتخار می کنم که وقتی به من ‌گفتند وزیری به جای خود معرفی کن، بتوانم 30 نفر از افراد شایسته سازمان را که در یک نظام هماهنگ، پرورش یافته‌اند به عنوان وزیر معرفی کنم.

دهقان با اشاره به اینکه وزارت دفاع یک بنگاه اقتصادی برای تولید و رقابت تجاری نیست، اظهار داشت: وزارت دفاع سازمانی است که همواره رقیبی آماده به کار و هوشیار به نام دشمن دارد، این دشمن هیچ گاه چشم بر هم نخواهد گذاشت و هیچگاه فارغ از اینکه در درون سازمان چه می‌گذرد نیست. این دشمن همواره به دنبال ایجاد شرایطی برای غافلگیر و تسلیم کردن طرف مقابل است. البته در نقطه مقابل، ما نیز پرتوان و بصیر به دنبال غافلگیر کردن دشمن هستیم و می‌گوییم‌ از چنان توانایی و قوت ذهنی برخورداریم که می‌توانیم با ظرفیت‌های از قوه به فعل درآمده و با حس و درک برآمده از یک بینش عمیق، بر دشمن چیره شویم.

وزیر دفاع همچنین با اشاره به بحث جانشین‌پروری به عنوان یکی از نتایج طرح «توسعه قابلیت‌های مدیریتی» ادامه داد: بحث جانشین‌پروری به معنای تعالی سازمان است و نه هشدار به مدیری که بیشتر احساس وظیفه کند؛ بنابراین مدیری موفق است، که بتواند تعداد قابل توجهی نیروی با کیفیت همانند خود تربیت کند و اگر ما دغدغه سازمان را داشته باشیم و سازمان و خود را جزئی از یکدیگر بدانیم، نسبت به تربیت کارکنان و ایجاد شرایط برای ساخته شدن افراد نگرانی نداریم.

وی در ادامه با بیان اینکه جانشین‌پروری نه به معنای جایگزینی بلکه به معنای توسعه توان مدیریتی وزارت دفاع در همه ابعاد و اضلاع است، ادامه داد: تحقق توسعه توان مدیریتی وزارت دفاع یعنی یک ذهنیت واحد‌ و یک مجموعه مهارت‌هایی که سازمان را به عنوان کل واحد در مسیر حرکتش به طور طبیعی هدایت کند و هر روز هم‌ نوزایی داشته باشد و هیچ گاه در گذشته خودش توقف نکرده و بازگشتی به گذشته نیز نداشته باشد.

وزیر دفاع با بیان شرایط مطلوب مورد نظرسازمان گفت: زمانی شرایط مفیدی است که همواره سکویی برای پرش و پرواز به آینده را در اختیار داشته باشیم‌، یعنی همه عوامل شکل‌دهنده سازمان این ظرفیت را داشته باشند که لازمه به وجود آمدن این وضعیت در سازمان، پذیرش خود به عنوان جزئی از سازمان و همچنین پذیرش سازمان به عنوان جزئی از خود است‌. ‌

وی با اشاره به نامه امیرالمؤمنین(ع) خطاب به محمد حنفیه در جنگ جمل که فرمود «اگر کوه‌ها از جا کنده شود تو از جایت تکان نخور، دندان‌هایت را بهم بفشار و کاسه‌ سرت را به خدا بسپار. قدم‌هایت را بر زمین بکوب، آخر سپاه را چشم‌انداز خود ساز و چشمت را نیم باز قرار ده، و بدان که پیروزی از جانب خداوند سبحان است.» ادامه داد و گفت: شرایط مطلوب مد نظر سازمان زمانی محقق می‌شود که انسان‌هایی با توان و قابلیت، با همت بلند و روشن، با اراده مستحکم و مقتدر و با عزمی راسخ و الهی در یک مسیر، برای رسیدن به اهداف بلند و رفیع سازمان، پرورش یابند.

دهقان در پایان گفت: ما در سازمان علاقه‌مند به پرسشگری بدون نگرانی هستیم اما این پرسشگری باید دریچه‌ای برای رسیدن به مشکلی که مسئله مهم سازمان است باشد. بنابراین مدیران باید پرسشگران خوبی باشند تا بتوانند پاسخ‌های خوبی را از سازمان خود بشنوند و اگر سازمانی این مسئله را به خوبی پیاده و به کار بندد می‌تواند به رشد فزاینده و تعالی ‌دست پیدا کند.

2929

کد خبر 432730

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =