روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:

بسیاری از فعالان بازار مسکن معتقدند از تابستان سال گذشته تا تابستان امسال قیمت مسکن تغییری نداشته است. اما به نظر می‌رسد با آمدن فصل تابستان برخی از مالکان افزایش اندکی در قیمت‌های پیشنهادی آپارتمان‌هایشان اعمال کرده‌اند كه البته به نظر مي‌رسد با پاسخ منفي از سمت تقاضا روبه‌رو شود.

این در حالی است که برخی از مشاوران املاک معتقدند هنوز معاملات مسکن از رکود خارج نشده است و خرید و فروش‌ها به اندازه‌ای نیست که بگوییم روزهای پررونق مسکن شروع شده است. سال گذشته برخی کارشناسان از رونق بازار مسکن در سال ۹۴ خبر می‌دادند. آنان معتقد بودند رکود مسکن به انتها رسیده و متقاضیانی که در دوسال گذشته وارد بازار مسکن نشده بودند، دوباره به این بازار برمی‌گردند که همین موجب رونق بازار مسکن می‌شود اما با گذشت بیش از سه ماه از آغاز سال ۹۴، هنوز خبری از رونق پیش‌بینی شده نیست.

یک فعال بازار مسکن می‌گوید: هنوز توان خرید متقاضیان به اندازه‌ای نشده است که به بازار مسکن بازگردند و افزایش وام مسکن هم در سال آینده اثر خود را نشان می‌دهد.

به گفته مشاوران املاک، بازار کنونی، حالت گرگ و ميش به خود گرفته و چون اوضاع آينده مشخص نيست، چنددستگي بين فروشنده‌ها از بابت نحوه قيمت‌گذاري بر آپارتمان‌هايشان به وجود آمده است؛ برخی از مالکان قیمت واحدهای خود را کاهش داده و برخی هم هنوز قیمت‌های بالایی را برای ملک خود تعیین می‌کنند و در واقع سازوکار مشخصی بر بازار حاکم نیست که این نشانگر عدم اطمینان مالکان و متقاضیان نسبت به آینده بازار مسکن است، بنابراین در چنین شرایطی، برخی‌ها تا آنجا كه بتوانند سعي مي‌كنند واحد خود را با قيمت بالاتر بفروشند و سازنده‌ای هم که پول لازم است، قیمت پایین‌تری را تعیین می‌کند، به همین دلیل به نظر می‌رسد، باید در انتظار ماند تا نیمه دوم سال، سرنوشت بازار مسکن مشخص شود.

3939

کد خبر 433397

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عباس IR ۰۴:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
  26 34
  سلام،قیمتهای مسکن در دولتهای نهم ودهم بیش از چهارصددرصد رشد داشته که نامتناسب با قیمت تمام شده مسکن بوده است وتا زمانی که این تناسب ایجاد نشود قیمت مسکن کاهش خواهد داشت چون قیمت خرید مسکن خیلی بیشتر ازتوان مردم است.برای مثال اگر یگ کارمند با حقوق متوسط یک میلیون تومان قصد خرید یک واحد صد متری با قیمت متری هفت میلیون رادر تهران داشته باشد وهمه حقوق خود را پس انداز کند وحتی آب هم نخورد با پس انداز کردن همه حقوق سی سال کاریش باز هم قادر به خریداین خانه نخواهد بود چرا که جمع پس انداز اودر سی سال سیصدوشصت میلیون تومان می شود درحالیکه قیمت خانه هفتصد میلیون تومان می باشد واین در حالی است که همه حقوقش راپس اندازکندکه امری غیرممکن است وهمه حقوق این فردصرف زندگیش میشودو نیازش راهم کفاف نمیدهد .
 • بی نام DE ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
  53 30
  با ورود شركتهاي خارجي قيمت مسكن در ايران به قيمتهاي واقعي آن در جهان يعني ٢ تا ٣ برابر قيمتهاي فعلي خواهد رسيد يعني دقيقا همون اتفاقي كه در استانبول و دوبي و دوحه و باكو افتاد .
 • امیراسد A1 ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
  20 17
  نظر فعالان.... محترم بازار مسکن چیه؟ احتمالا هنوز هم مالکان را به مقاومت و عدم ارزان کردن ملکشان تشویق می کنند.....
 • بی نام A1 ۰۶:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
  30 24
  اینو بفهمین ملت بودجه خرید با این قیمت ها رو ندارند مسکن هاتون رو دستتون مونده هنوز باز هم می خواهید گرونتر کنید
 • امین EE ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
  28 24
  انشاالله تو همین رکود می ماند ،خون مردمو تو این چند سال کردن تو شیشه با این افزایش قیمت نجومی
 • بی نام BE ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
  38 24
  فراموش کردن پولای مفتی که دلال ها و بساز بفروش ها تو 15 سال گذشته به جیب زدن براشون سخته ولی واقعیت اینه که جمعیت بالای متولیدن سالهای 57 تا 67 تقریبا تکلیفشون روشنه و پیک تقاضای ملک تموم شده .
 • بدون نام ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
  15 5
  غيب گفتى!
 • بی نام IR ۰۲:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۶
  12 4
  آمار منفی و مثبت ها جالب بود نشون میداد این خبر هم برای مردم جالب نیست فقط دلالها و بنگاهی ها خوندنش .