۰ نفر
۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۱

ایلنا نوشت:

 منابع نزدیک به «محمد اشرف غنی» رئیس‌جمهوری و «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی حکومت افغانستان و همچنین منابع امنیتی این کشور می‌گویند که «ملا عمر» رهبر گروه طالبان «دو یا سه سال پیش» در گذشته است.

به گزارش  بی‌بی‌سی، این منابع که نخواستند نامشان فاش شود، به بی‌بی‌سی گفتند که خبر درگذشت ملا محمد عمر توسط حکومت پاکستان در اختیار مقام های افغان قرار گرفته است.

قرار است رییس‌جمهوری افغانستان تا ساعاتی دیگر نشست خبری برگزار کرده و احتمالا در این مورد صحبت کند.

گروه طالبان این خبر را هنوز رد یا تایید نکرده است اما یک سخنگوی این گروه می‌گوید که در این مورد بعدا صحبت خواهد کرد.

خبر کشته شدن و درگذشت رهبر گروه طالبان در چند سال اخیر به اشکال مختلف مخابره شده است اما اخیرا با برگزاری گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان افغان و گروه طالبان در پاکستان تعدادی از رسانه‌های پاکستان این خبر را منتشر کردند.

ملا عمر رهبر گروه طالبان در سال‌های گذشته در انظار عمومی ظاهر نشده و همه ساله با انتشار پیام‌های مناسبتی حرف‌هایش را از طریق وبسایت گروه طالبان به افراد این گروه رسانده است.

در این مدت جزئیاتی در مورد زندگی ملا محمد عمر منتشر نشده بود اما در اوایل سال جاری سخنگوی این گروه، زندگی‌نامه رهبر گروه طالبان را در ایمیلی به پنج زبان در اختیار رسانه‌ها قرار داد.

دولت افغانستان انتظار دارد که دور دوم گفت‌وگوهای صلح اسلام‌آباد میان نمایندگان گروه طالبان و هیات دولت افغانستان به زودی برگزار شود اما هنوز مشخص نیست که این خبرها تاثیری روی نشست‌های صلح خواهد داشت یا نه.

52261

کد خبر 441072

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =