رئیس جمهور:توافقی به بزرگی این توافق نمیشناسم/سه هدف ایران در مذاکرات/3

گفت و گوی زنده تلویزیونی رییس جمهور از شبکه یک ادامه دارد.

به گزارش خبرآنلاین، رییس جمهور در ادامه اولین گفت و گوی زنده تلویزیونی خود با مردم بعد از توافق هسته ای در پاسخ به این سوال که  یکی از دغدغه هایی که وجود دارد این است که غرب وفای به عهد نمی کند آنچنان که ایران در 5 روز اخر تهدید کردند که مذاکرات را ترک می کنند. شما در این شرایط مذاکرات را چطور تا اینجا رساندید و چشم انداز شما در این باره چیست؟ گفت:  ما بر هر کشوری اگر مذاکره می کنیم بر مبنای اهداف ماست و قدم به قدم مذاکرات برای کسی که فن مذاکره را بلد است قابل سنجش است. مردم ما به طرف مذاکره کننده و برخی از کشورهای حاضر در این مذاکرات اعتماد ندارند چرا که آنها با ما خصومت داشتند و هنوز این خصومت ها ادامه دارد و این به این معنا نیست که اگر با کشوری خصومت داریم باید تا ابد خصومت را ادامه دهیم. شما می دانید در طالبان و افغانستان و کنار رفتن صدام گرچه مستقیم مداخله نداشتیم اما با گروه هایی که در کنار ما بودند اهداف مشترکی را دنبال می کردیم. پس این معنا ندارد اگر کشوری دوست ما نباشد بتوانیم درباره مسائل بین المللی اعتماد کنیم.

وی افزود: 6 کشور بزرگ با ما مذاکره می کردند و ما در توافق ژنو که مربوط می شود به آذر 92 که هنوز هم اجرای آن ادامه دارد ما آنها را آزمایش کردیم. آنها قول دادند تحریم ها را بردارند ما هم قول دادیم برخی محدودیت ها را بپذیریم. پس می شود این توافق را اجرا کرد. این توافق ده ساله است. اگر ما توافق ژنو که دو سال است اجرا می شود را توانستیم پیش ببریم و در واقع یک پنجم مدت زمان توافق امروز را انجام دادیم این علامتی است که می شود کار را پیش برد.

این تفکر که در برابر دنیا دو راه بیشتر در برابر ما نیست یا شکست دیگران یا تسلیم، منطقی پشت آن نیست. راه سومی هست و آن تعامل است. تعامل مبتنی بر منطق و التبه توافق برد برد . توافق برد - براخت جدی نیست و پایدار نمی ماند. توافق برد - برد یعنی ما حس کنیم به اهداف مهم خود دست یافتبم و طرف مقابل  هم همینطور.

وی افزود: ما در این مذاکرات سه هدف مهم داشتیم به آن رسیدیم طرف مقابل هم یک هدف مهم داشت و آنها هم ادعا می کنند رسیده است. به این می گویند توافق برد برد. آنچه امرور به دست آمده نمی توانیم بگوییم به آن اعتماد صد در صد داریم. در تجارتی هم که با یک فرد یا کشور انجام می دهیم صد در صد مطمن نیستید طرف عمل می کند اما مکانیزمی می گذارید که اگر او توافق را بهم زد ضرر نکنید طرف مقابل هم  همین مکانیزم را می گذارد. پس ما می توانیم و با اجرای این دو سال و اجرای توافق موقت ژنو امیدوارم این توافق پیش برود. البته ما یک مرحله را گذراندیم بقیه مراحل را هم باید بگذرانیم.

در ادامه خبرنگار صدا و سیما  از رییس جمهور پرسید بازرسی ها می تواندد مین هایی پیش روی ملت ایران و سیستم دفاعی باشد جمهوری اسلامی قرار است در قبال آنها چه سیاستی پیش بگیرد گفت: آنها می گویند پیروزی شان در این مذاکرات این است که بین خواست ایران برای رسیدن به بمب اتم تا دست یابی به آن یک سال زمان نیاز خواهد داشت. این از نظر ما خیال پردازی و توهم است.

وی ادامه داد: مسئله هسته ای که به معضل تبدیل شد برای این بود که طرف مقابل احساس کرد ما دنبال ساخت بمب هستیم. البته  استدلال اولیه ای هم داشت و آن این بود که در سال 82 در نمونه برداری های اولیه به این ننیجیه رسیدند آلودگی های بالای 70 درصد وجود دارد و آن زمان پرونده ما را می خواستند ببرند شورای امنیت. برای ما هم عجیب بود. اما بعد روشن شد برخی سانتریفیوژهایی که خریده بودیم دست دوم بوده و غنی سازی شده در کشوری دیگر 75 درصد شده بود. این کشور هم معلوم شد کجا بوده و این مسئله حل شد. اما در عین حال این مسیر توهم آمیز را ادمه دادند و گفتند ایران دنبال بمب است و الان هم می گویند با توافق هسته ای یک سال دستیابی ایران را به بمب اتمی به تاخیر انداختند.

همه می دانند ملت ایران دنبال بمب هسته ای نیست. اگر می خواستیم همان موقع که حمله شیمیایی شدیم بمب شیمیای می ساختیم. اما این مردم شرافتمندانه از منافع ملی دفاع می کنند. جنگ ما در عراق شرافتمندانه بود و دنبال سلاح کشتار جمعی نرفتیم. آن موقع جنگ بود به دنبال سلاح کشتار جمعی نرفتیم، الان که معلوم است نمی رویم. ضمن اینکه فتوای مقام معظم رهبری ساخت و استفاده و نگهداری سلاح کشتار جمعی را حرام کرده است.

وی تاکید کرد: اما ما دستاورد بسیار بزرگی داریم. ما تحت فصل 7 منشور ملل متحد و ماده 41 بودیم. فصل 7 کسی می رود که سازمان ملل تشخیص می دهد که این کشور صلح و امنیت جهانی را تهدید می کند. تا قبل از قطع نامه جیددی به عنوان تهید کننده صلح و امنیت وجهان بودیم. اما امروز طبق همین قطع نامه دننال فناوری صلح امیز هسته ای هستیم. پس امرور از نظر انها کشوری هستیم که باید با ما تعامل شود. هر گاه قطعنامه یا علیه کشوری ذیل فصل7 برده شده سال ها طول کشیده تا بیرون بیایند از جمله عراق و ژابن. اما ما بدون جنک و خواهش و تسلیم در باربر سازمان ملل با منطق و مذاکره و دیپلماسی کار یکردیم خودش عنوان را عوض کرد و 6 قطع نامه قبلی را عوض کرد. این دستاورد بزرگی است.

وی تاکید کرد: این توافق بزرگی است و مانند آن را نمی شناسم. صدا و سیما که خیلی در این رابطه کار می کند و  از صبح درباره برجام برنامه می سازد و بررسی می کند اگر مانند ان را می شناسد بگوید. 

29214

 

کد خبر 442544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • خزاعي A1 ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۱
  0 0
  نتيجه آنكه اگه توافق حاصل نميشد قطعا مردم اولين گروهي بودند كه آثار و پيامدهاي ناشي از عدم توافق رو حس ميكردن و حال كه توافق حاصل شد مردم و معيشت و رفاه نسبي آنها ، جزو گروه هاي آخري هستند كه بلكه شايد نتايج توافق رو حس كنند
 • احمد ع ع ع DE ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۵
  0 0
  بلی. مثل این. میمونه. که یه نفری وسایل و تجهیزات را تا بالای کوه و در سزازیری تا قسمتهای امتها برده حالاا شما. قسمت اخر رو بردین و بنفع خود تمام کردین در صورتیکه قیلی خیلی بهتر می توانست ببر ولی. نگذاشتن. حالا هم. مبارک ولی شکر. ان را بجا اوردی و از نفر قبلی هم تشکر کنید.