فیلم‌های پرفروش شش سال اخیر سینما راچه کسانی ساخته‌اند؟/از فرهادی، برومند و تبریزی تا جوان و ده‌نمکی

نگاهی به فیلم‌های پرفروش سینما در شش سال اخیر نشان می‌دهد سه کارگردان زن به همراه طیفی از کارگردانان جوان اغلب فیلم‌های پرفروش را ساخته‌اند.

سمیه علیپور: آمار بنیاد سینمایی فارابی از فروش فیلم‌های سینمایی چندان کامل نیست، گاهی اوقات به روز شدن این آمار از نیمه راه اکران یک فیلم متوقف می‌شود و در نتیجه آنچه به عنوان رقم نهایی فروش مقابل یک فیلم نوشته می‌شود، آمار فروش دقیقی نیست. با این وجود فارابی به عنوان تنها مرکز معتبر و قابل استناد، برای تهیه گزارشی در مورد فیلم‌های پرفروش شش سال اخیر مورد مراجعه قرار گرفت.

براساس آمار و ارقام این سایت، از سال 88 تاکنون رقم فروش پرفروش‌ترین‌های سال از حداقل حدود 900 میلیون تومان تا حداکثر پنج میلیارد و 900 میلیون تومان متغیر بوده است.

پرفروش‌ترین فیلم در طول شش سال گذشته، «شهرموش‌ها2» ساخته مرضیه برومند با حدود شش میلیارد فروش است.

در میان فیلم‌های پرفروش این سال‌ها، «کلاه قرمزی و بچه ننه» به کارگردانی ایرج طهماسب، «طبقه حساس» به کارگردانی کمال تبریزی، «ورود آقایان ممنوع» ساخته رامبد جوان و «اخراجی‌ها2» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی بالای سه میلیارد فروش داشته‌اند.

همچنین فیلم‌های «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی، «اخراجی‌ها3» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی، «هیس، دخترها فریاد نمی‌زنند» به کارگردانی پوران درخشنده و «آتش‌بس2» ساخته تهمینه میلانی بالای دو میلیارد فروخته‌اند.

نکته دیگر در مورد سه فیلم پرفروش هر سال، در شش سال اخیر، مواجهه با نام سه کارگردان زن است، مرضیه برومند، تهمینه میلانی و پوران درخشنده به ترتیب فیلم‌های پرفروش «شهر موش‌ها2»، «آتش‌بس2» و «هیس،‌ دخترها فریاد نمی‌زنند» را ساخته‌اند.

آمار جمع‌آوری شده نشان از افت جدی فروش فیلم‌های سینمایی در دو سال 1389 و سال 1391 دارد. در سال 91 وقتی فیلم‌های «خصوصی» ساخته محمدحسین فرحبخش و «گشت ارشاد» به کارگردانی سعید سهیلی از پرده پایین کشیده شدند و درگیری‌ها میان مسئولان حوزه هنری و شورای صنفی نمایش بالا گرفت، در تمام طول سال، میزان فروش فیلم‌ها تحت تاثیر قرار گرفتند.

از دیگر نکات قابل توجه در جداول تهیه شده نبود «معراجی‌ها» در میان فیلم‌های پرفروش است. از سال 1388 تا 93 فیلم‌های «اخراجی‌ها2»، «اخراجی‌ها3»، «رسوایی» و «معراجی‌ها» به کارگردانی ده‌نمکی به نمایش درآمدند که از این تعداد سه فیلم نخست در میان پرفروش‌های سال جای گرفت، اما «معراجی‌ها» از این رقابت جا ماند.

نکته دیگر در مورد فیلم‌های پرفروش سال‌های اخیر به سن و سال سازندگان آن‌ها برمی‌گردد. اصغر فرهادی، رامبد جوان، مازیار میری و رضا عطاران چهار کارگردان نسبتا جوانی هستند که فیلم‌های پرفروشی ساخته‌اند. همچنین رامبد جوان به طور کلی سه فیلم سینمایی ساخته که از میان آن‌ها دو فیلم در میان پرفروش‌های سال‌های اخیر است.

 

سال 1388

نام فیلم

کارگردان

میزان فروش

اخراجی‌های۲

مسعود ده‌نمکی

۳۷,۵۷۵,۱۴۴,۰۰۰

درباره الی

اصغر فرهادی

۱۱,۵۷۰,۴۵۷,۰۰۰

دو خواهر

محمد بانکی

۹,۶۹۲,۲۱۳,۰۰۰

 

سال 1389

نام فیلم

کارگردان

میزان فروش

ملک سلیمان

شهریار بحرانی

۱۵,۹۴۷,۹۶۸,۰۰۰

پوپک و مش ماشاالله

فرزاد موتمن

۹,۰۶۹,۲۰۸,۰۰۰

پسر آدم، دختر حوا

رامبد جوان

۸,۹۷۲,۸۹۰,۰۰۰


سال 1390

نام فیلم

کارگردان

میزان فروش

ورود آقایان ممنوع

رامبد جوان

۳۰,۴۱۰,۸۳۰,۰۰

اخراجی های ۳

مسعود ده‌نمکی

۲۲,۷۲۲,۳۷۰,۰۰۰

جدایی نادر از سیمین

اصغر فرهادی

۲۰,۸۱۳,۷۶۰,۰۰۰

 

سال 1391

نام فیلم

کارگردان

میزان فروش

کلاه قرمزی و بچه‌ننه

ایرج طهماسب

33,070,477,000

خوابم میاد

رضا عطاران

19,165,855,750

من مادر هستم

فریدون جیرانی

14,140,970,000

 

سال 1392

نام فیلم

کارگردان

میزان فروش

رسوایی

مسعود ده‌نمکی

24,924,770,000

هیس، دخترها فریاد نمی‌زنند

پوران درخشنده

24,737,664,000

حوض نقاشی

مازیار میری

13,163,406,000

 

سال 1393

نام فیلم

کارگردان

میزان فروش

شهر موش‌ها2

مرضیه برومند

59,850,979,000

طبقه حساس

کمال تبریزی

33,941,491,000

آتش‌بس2

تهمینه میلانی

25,601,665,000

ارقام به ریال است

5858

کد خبر 443671

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • complicated IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۴
  جایی زندگی می کنیم که فیلم های فرهادی از ده نمکی کمتر می فروشه...
  • علی IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۴
   23 9
   البته اون در زمان دولت قبلی بود.شک ندارم اگه یک بار دیگه فرهادی و ده نمکی با هم فیلم رو پرده داشته باشند فرهادی با اختلاف فیلمش بیشتر میفروشه.
  • hamid IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۴
   19 8
   معمولا در ایران فیلم های کمدی طرفدار بیشتری داره نسبت به بقیه فیلم ها . حضور اقای عبدی و حیایی در فیلم های ده نمکی نقش زیادی تو فروش این فیلم داشته پس زیاد جالب نیست اینطور برداشت کنیم که شعور مردم پایینه و ما بیشتر می فهمیم
  • بی نام ID ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۴
   10 23
   اره دیگه مردم همه باید مثل شما فکر کنند و همه باید مثل شما زندگی کنند و اصلا اگر فکر نکنند و زندگی کنند مستحق تمسخرند
  • سارا A1 ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۵
   14 5
   نه .. مردم می توانند هرطوری که میخواهند زندگی و فکر بکنند اما ما هم حق داریم از سلیقه پایین و ابتذالی که گریبان خیلی هارو گرفته انتقاد کنیم و حرص بخوریم و دادمون بره هوا