جانشین خدمات شهری شهرداری کرج گفت: به محض واگذاری زمین ساخت گرمخانه ویژه زنان بی‌خانمان کرج آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا در کرج ،علی اصغر نصیری گفت: همانطور که از اسم گرمخانه مشخص است این مرکز تنها در روزهای سرد سال از بی‌خانمانان و افراد معتادی که جایی برای اسکان ندارند، میزبانی می‌کند.

وی افزود: این مرکزسال گذشته، از بیستم آذر فعالیت خود راآغاز و تا 30 فروردین امسال به بی‌خانمانان خدمات‌رسانی می‌کرد.
نصیری خاطرنشان کرد: هرچند از 30 فروردین امسال فعالیت این مرکز متوقف شده اما از اولین روزهای مهرماه شاهد اسکان مجدد بی‌خانمانان در این مرکز خواهیم بود.
وی ادامه داد: ساختمان این گرمخانه درچهار واحد بنا شده و ظرفیت خدمات‌رسانی به 80 نفر را دارد.
این مسئول اظهار کرد: متقاضیان برای استقرار شبانه در این گرمخانه باید درمرحله اول نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند و پس از آن می‌توانند از خدمات عمومی این مرکز بهره مند شوند.
وی یادآورشد: دراین گرمخانه یک وعده شام گرم و صبحانه دراختیار مراجعه کنندگان قرار می‌گیرد و علاوه برآن افراد می‌توانند از امکانات بهداشتی این مرکز از جمله حمام آب گرم و اصلاح نیز استفاده کنند.
گرمخانه کرج تغییرنام می‌دهد
این مسئول با اشاره به تصمیم گیری برای تغییر نام این مرکز ازگرمخانه به «مددسرا» گفت: اسم گرمخانه بارمعنایی مثبتی ندارد به همین دلیل بنا شده از اول مهرماه اسم این مرکز به «مددسرا» تغییر کند.
نصیری با اشاره به تامین اعتبار مناسب برای ادامه فعالیت این مرکز درسال جاری یادآورشد: با اتمام فعالیت سال قبل این مرکز، اعتبار تخصیص یافته برای آن نیز پایان یافت بنابراین معاونت خدمات شهری شهرداری کرج درخواستی مبنی برتخصیص اعتبار جدید برای این مرکز به شورای شهر ارائه کرد.
تصویب بودجه مناسب برای گرمخانه کرج
جانشین خدمات شهری شهرداری کرج افزود: خوشبختانه با موافقت اعضای شورای شهر، بودجه مناسبی برای فعالیت امسال این مرکز به تصویب رسیده که به مرور زمان تزریق می‌شود.
این مسئول گفت: بدون شک با تامین اعتبار، کیفیت و کمیت خدمات رسانی به مراجعه کنندگان گرمخانه کرج افزایش می‌یابد.
وی درادامه صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت وجود گرمخانه درکلانشهری مثل کرج افزود: هرچند برخی مسئولین با وجود این مرکز موافق نیستند و تصور می‌کنند که وجود گرمخانه باعث حضور بیش از پیش بی‌خانمان و معتادین درکرج می‌شود ولی باید پذیرفت آثار مثبت گرمخانه بیش از آثار منفی آن است.
وجود معتادین در شهر آثار روانی نامناسبی در پی دارد
نصیری ادامه داد: حضور معتادین و بی‌خانمانان ، علاوه براین که چهره نازیبایی به شهر می‌دهد زمینه افزایش برخی آسیب‌های اجتماعی را نیز فراهم می‌کند.
جانشین خدمات شهری شهرداری کرج خاطرنشان کرد: برخی ازکارتن خوابها دارای آلودگی‌ها و بیماری‌های خاصی هستند، بنابراین حضورآنها درسطح شهر ممکن است باعث انتشار این امراض شود پس باید به نحوی شرایط دورماندن آنها از عموم مردم را فراهم کرد.
وی توضیح داد: علاوه بر این مستمر این افراد با مردم عادی باعث افت روحیه مردم می‌شود و آثار روانی نامطلوبی را به دنبال دارد.
نصیری گفت: برخی از بی‌خانمان‌هایی که در شهرهای حاشیه‌ای کرج زندگی می‌کنند به دلیل این که مرکزی برای اسکان شبانه ندارند ناچارند به گرمخانه کرج مراجعه و ازخدمات آن بهره مند شوند.
وی اظهار کرد: این موضوع به خودی خود عواقب نامناسبی درپی دارد ولی واقعیت این است که نبود گرمخانه در شهرهای حاشیه‌ای کرج مشکل بی‌خانمان نبوده نیست و ازضعف مسئولین ناشی می‌شود.
معتادین نیاز به توجه دارند
وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم معتادین از شهرهای حاشیه‌ای اطراف به کرج کوچ نکنند باید زمینه ساخت گرمخانه درحواشی این کلانشهر نیز ایجاد شود.
جانشین خدمات شهری شهرداری کرج افزود: باید پذیرفت معتادان صرفا بیمارهستند و برای این که بتوانند به چرخه عادی زندگی بازگردند نیاز به توجه زیادی دارند.
وی اظهارکرد: بنابراین وجود گرمخانه باعث می‌شود آنها به این اطمینان برسند که فراموش نشده‌اند و برای عده‌ای هنوز اهمیت دارند.
گرمخانه کرج جابه جا نمی‌شود
این مسئول دربخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به منتفی بودن موضوع جابه جایی گرمخانه کرج گفت: گرمخانه کرج درمحدوده مرکزی شهر که تعداد زیادی معتاد را درخود جای داده ساخته شده است.
وی اضافه کرد: جابه جایی گرمخانه کرج به منطقه‌ای دیگر علاوه براین که باعث گسترش آسیب اجتماعی درمحدوده دیگری از کرج می‌شود هزینه برهم هست.
نصیری یادآورشد: بی‌خانمان کرج اغلب درمحدوده گرمخانه فعلی روز خود را شب می‌کنند تا با تاریک شدن هوا به این مرکز مراجعه کنند.
وی ادامه داد: تکثر معتادین و بی‌خانمانان گاه توان خرید یک نان را ندارند چه برسد به این که بخواهند کرایه رفت و آمد به گرمخانه را جور کنند به همین دلیل طرح جابه جایی گرمخانه کرج قابل اجرا نیست.
گرمخانه ویژه زنان درکرج ساخته می‌شود
نصیری درخصوص برنامه‌ریزی برای ساخت گرمخانه ویژه زنان توضیح داد: زنان معتاد آسیب پذیری بیشتری نسبت به مردان دارند بنابراین باید برای اسکان آنها نیز فکری کرد.
این مسئول اظهار کرد: رایزنی‌هایی با شهرداری فردیس برای اختصاص زمینی برای ساخت گرمخانه زنان انجام شده که امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.
جانشین خدمات شهری شهرداری کرج گفت: به محض واگذاری زمین ساخت گرمخانه ویژه زنان بی‌خانمان کرج آغاز می‌شود.
وی با اشاره به این که ساخت گرمخانه جدید درکرج نیاز به تغییر نگرش برخی مسئولان دارد، افزود: برخی مسئولان با ساخت مرکز شب‌مانی معتادان موافق نیستند و بدون تحقیق اقدام به بیان نظرات غیرکارشناسانه دراین خصوص می‌کنند.
نصیری در پایان گفت: برای توسعه تعداد گرمخانه‌های کرج درمرحله اول باید دیدگاه و نگرش مسئولان شهر را نسبت به این مقوله تغییر داد.

کد خبر 444770

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =