۰ نفر
۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۷
ایران در جایگاه دوم صادرات کالا به عراق

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام از قرار گرفتن جمهوری اسلامی ایران در جایگاه دوم کشورهای صادر کننده کالا و خدمات به کشور عراق خبر داد.

به گزارش ایرنا، یاراله نصیری شامگاه یکشنبه در دومین نشست کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان ایلام، اظهار کرد: رتبه اول صادرات کالا به عراق در اختیار ترکیه و رتبه سوم هم به کشور چین اختصاص دارد.
وی با اشاره به ضرورت تدوین ساز و کار مناسب برای کسب سهم بیشتر از بازارهای کشور عراق افزود: اقدام های خوبی در راستای رونق صادرات غیر نفتی در حال انجام است.
نصیری تاکید کرد: راه اندازی دفاتر شرکت های خدمات فنی و مهندسی و همچنین دفاتر فروش شرکت های بزرگ، امید به رونق تجارت بیشتر در این منطقه (عراق) را افزایش داده است.
وی یادآور شد: براساس آمارهای موجود از ابتدای سال جاری تاکنون بالغ بر 360 میلیون دلار کالا از مرز بین المللی مهران به کشور عراق صادر شده که به نظر می رسد با توجه به فعل و انفعالات مثبت صورت گرفته و اتخاذ تدابیر هوشمندانه در روند مناسبت های بین المللی توسط دولتمردان جمهوری اسلامی، امسال نیز مانند سال قبل شاهد رشد بیشتر صادرات غیر نفتی از این مرز باشیم.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام توسعه و تکمیل زیر ساخت های مورد نیاز مانند راه اندازی مکان برگزاری نمایشگاه های بین المللی و همچنین تکمیل پایانه صادراتی صدف را جزو اولویت های کاری مجموعه سازمان خود دانست و گفت: موضوع کمک های بلاعوض به این مکان ها در دستور کار قرار دارد که با نظر کارشناسان سازمان توسعه تجارت خارجی این منابع در اختیار مجریان مربوطه قرار می گیرد.
نصیری ادامه داد: برگزاری نمایشگاه کالاهای ایرانی در شهر کوت و همچنین پذیرش و اعزام هیات های تجاری میان دو کشور نیز در حال اجرا است.
در این نشست نحوه صدور پروانه ساخت شهرداری، راه های تامین آب، برق، گاز و همچنین راه دسترسی به سایت نمایشگاه بین المللی ایلام مورد بررسی قرار گرفت و در این زمینه تصمیماتی گرفته شد.
همچنین در راستای حمایت از پایانه صادراتی صدف پیشنهاد افزایش نسبی قیمت خدمات ارایه شده در آن مکان مطرح که به تصویب اعضا رسید.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 445321

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =