ایسنا نوشت:

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، به گفته یک مقام ‌آمریکایی،‌ دولت آمریکا این خبر را که گروه داعش این هفته علیه جنگجویان کرد از سلاح شیمیایی استفاده کرده است ،‌قابل قبول دانست.

این مقام آمریکایی پنجشنبه با تایید خبری که در وال استریت ژورنال منتشر شده است اعلام کرد:« برپایه اطلاعاتی که ما هم اکنون دراختیار داریم ،‌ خبر استفاده گروه داعش را از گاز خردل را قابل قبول می دانیم .»

پنتاگون نیز به نوبه خود اعلام کرد دولت آمریکا اخبار بیشتری را درخصوص ادعاهای استفاده داعش از گاز خردل در این هفته بررسی می کند.

جف دیویس Jeff Davis سخنگوی پنتاگون گفت :« ما این ادعاها و همه ادعاهای مربوط به استفاده از سلاح های شیمیایی را بسیار جدی می گیریم.»

به نوشته وال استریت ژورنال ،‌دولت آمریکا فکر می کند داعش از گاز خردل در حمله این هفته خود به نیروهای کرد عراقی استفاده کرده است.
به نوشته این روزنامه ،‌ افراطیون احتمالا گاز خردل را در سوریه ،‌هنگامی که دولت سوریه تحت فشار بین المللی ذخایر شیمیایی خود را ازبین می برد و یا در عراق تهیه کرده است. نه وال استریت ژورنال و نه مقامات آمریکایی مشخص نکردند دقیقا چه زمانی حمله داعش با گاز خردل صورت گرفته است.

اما شماری از جنگجویان کرد که در جنگ با داعش حضور دارندو نخواستند نامشان فاش شود پنجشنبه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کردند سه شنبه هدف حمله با گازهای شیمیایی قرار گرفتند.

این ادعاها را ارتش آلمان که نظامیانی در کردستان عراق درچارچوب ماموریت کمک بین المللی به جنگجویان کرد ضد داعش در اختیار دارد، تاییدکرده است.

منابع پیشمرگه اعلام کردند این حمله با راکت های پر از کلر صورت گرفته است اما به گاز خردل اشاره ای نکردند.

وزیر دفاع آلمان اعلام کرد کارشناسان عراقی و آمریکایی به محل حمله رفته اند تا مشخص کنندواقعا چه اتفاقی افتاده است.

گاز خردل گازی خفه کننده است که برای نخستین بار آلمانی ها در یپر در بلژیک در سال 1917 از آن استفاده کردند.

5252

کد خبر 446313

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =