در عملیات نظامی کنونی آنچه به عنوان یک مخاطره بسیار رعب آور ممکن است خود را نمایان ساخته ونه تنها ثبات ترکیه و دیگر کشور های منطقه ،بلکه منافع و امنیت منطقه ایی و بین المللی ایالات متحده راباچالشی اساسی مواجه کند،نزدیکی تاکتیکی "پ ک ک" با "داعش"برای مقابله با تهدیدات مشترکشان است . این یک خطر جدی ست

موضوع کشته شدن 3 سرباز ارتش ترکیه در اواخر ماه جولای توسط کسانی که اردوغان آنها را عوامل "پ ک ک"خواند ،از همان ابتدا،توجه و تعجب بسیاری از تحلیل گران نظامی وسیاسی منطقه را به سوی خود جلب و آنان را با این سوال روبرو کرد که دلیل این اقدام بی موقع نیروهای کرد بوده است؟ رویارویی های متقابل نظامی دولت ترکیه با گروه های مسلح کرد خصوصا "پ ک ک" چیز تازه ایی نیست اما حمله نابهنگام اخیر به یک پاسگاه ارتش که زمینه آغاز جنگ کنونی را فراهم کرد تا حدود زیادی ارزیابی وقایع با استانداردهای قبلی را با مشکل روبرو کرده است.بیشتر به دلیل که نحوه برخورد دولت آنکارا با موضوع شک های زیادی را نسبت به نیات واقعی و ادعایی آقای اردوغان بوجود آورد ه است. خصوصا که کادر رهبری "پ ک ک" انجام عملیاتی سیستماتیک علیه ارتش و دولت ترکیه ؛دستکم در این مورد خاص را رد کرد ؛ اما اذعان نمود ممکن است نیروهای وابسته به این حزب اقداماتی خودسرانه انجام داده باشند.
به هرحال روند وقایع نظامی وسیاسی که به بهانه مبارزه با داعش شروع شد اما بلافاصله با حمله عجیب به سربازان ترک جهت عمومی آن متوجه مناطق کردنشین و پایگاه های "پ ک ک" گردید؛ تا حد زیادی میزان صداقت سیاسی آقای اردوغان و دو قلوی به هم چسبیده او آقای اوغلو رادر مبارزه علیه تروریسم به زیر سوال برده است.اما اینکه آیا اردوغان موفق به تامین اهداف خود خواهد شد یا نه ؟ بحثی ست متعلق به آینده که به باور شخصی من البته پاسخ مثبت نیست.گرچه منابع نظامی و کارشناسان امنیتی غرب تا حد زیادی تاثیر جدی این حملات بر مواضع "پ ک ک" را تایید کرده اند اما واقعیت آنستکه "پ ک ک"همواره ثابت کرده از قابلیت باز سازی و ترمیمی خوبی برخوردار است و محاصره آن در چهارراه بهانه داعش، مطلقا به معنای به تله افتادن آن نیست.
از سوی دیگر پاره ایی منابع نظامی ناتو در بروکسل یاد آور شده اند جهت و شدت جنگ در مناطق کردنشین که تناسبی با بهانه آغاز آن یعنی نبرد علیه داعش ندارد، نشان میدهد توازن استقراری داعش در مناطقی که در اختیار دارد همچنان برقرار است.اینکه احتمالا واز این به بعد در یک تقسیم کار، ایالات متحده با استفاده از پایگاه نظامی اینجرلیک ؛مستقلا علیه داعش وارد عمل شود؟ مسئله ایست جدا که ارزیابی آن را باید مستقلا در بررسی استراتژی نظامی و امنیتی ایالات متحده در برخورد با داعش و امنیت منطقه جستجو کرد.
پاسخ منفی به احتمال تحقق اهداف آنکارا در جنگ با کردها، اما منعکس کننده همه مخاطرات ناشی از این رویکرد نظامی آنکارا و نتایج آن نیست. در عملیات نظامی کنونی فکر میکنم آنچه به عنوان یک مخاطره بسیار رعب آور ممکن است خود را نمایان ساخته ونه تنها ثبات ترکیه و دیگر کشور های منطقه ،بلکه منافع و امنیت منطقه ایی و بین المللی ایالات متحده راباچالشی اساسی مواجه کند نزدیکی تاکتیکی "پ ک ک" با "داعش"برای مقابله با تهدیدات مشترکشان است. این یک حطر جدی ست . شدت حملات ارتش ترکیه علیه مواضع غیر نظامی کردها وحزب "پ ک ک" که میتواند نیروهای محلی بسیاری را جذب این گروه کنداز یک طرف،حملات احتمالی وسیع نیروی هوایی ایالات متحده علیه داعش از طرف دیگرودر نهایت حفظ موقعیت "پ ک ک " به عنوان یک سازمان تروریستی درتعاریف امنیتی واشنگتن، این امکان که در تحلیل نهایی هر دو سازمان را برای پایداری ، مبارزه، بقا و مقابله با اهداف مشترک به یک اتحاد موقت نظامی سوق دهد، به یک گزینه جدی و نگران کننده تبدیل شده است. یک تحلیل گر ارشد نظامی ناتو مقیم آنکارا می گوید"این موضوع مدتهاست ذهن او را مشغول کرده و در این زمینه دیدگاهایش را به بروکسل انتقال داده است".
در واقع اگر آنکارا و واشنگتن (هر یک متناسب با منافع خود)مدعی داشتن هدفی مشترک در سرزمینی مشترک هستند،چرا "پ ک ک" و داعش (آنها هم متناسب با منافع خود)نتوانند برای تحقق اهداف مشترک ، علیه دشمن مشترک متحد شوند. حداقل اکنون که انگیزه آن را پیدا کرده اند.
متاسفانه مشکل ایالات متحده آن است که حل معضل داعش را پروژه ایی کانونی و حل آن را محدود به حمایت متحدان خود،فارغ از تاثیر گذارانی مانند تهران می داند. به همین دلیل مستقل ازروح مشترک و خطر عمومی که بسیاری از کشورها منجمله ایران در مبارزه با داعش و تروریزم ایدئولوژیک در خود حس می کنند ، واشنگتن به یک تقسیم کار محدود با آنکارا اقدام نموده است.نتیجه یک چنین رویکردی جدای از به خطرانداختن منافع و امنیت ملی و بین المللی ایالات متحده، از هم اکنون دامن خود ترکیه را گرفته و ثبات منطقه را با تزلزل روبرو کرده است. انفجارها ،تیر اندازی ها و ناامنی های متعدد چند روز گذشته در استانبول و دیگر شهر های ترکیه اولین علائم این سیاست تک گزینه ایی ایالات متحده و محاسبات اشتباه آنکارا به شمار می رود.در کنار هم قرار گرفتن "داعش" و گروه های مسلح کرد خصوصا"پ ک ک" به مثابه ریلی می ماند که اگر قطار تروریسم منطقه ایی روی آن قرار بگیرد، هزینه مقابله و متوقف کردن آن بسیار سنگین و ویرانی های عظیمی در ساختار امنیتی منطقه را موجب خواهد شد.شاید این دیدگاه از دید عده ایی اشتباه و یا قدری اغراق آمیز به نظر برسد،اما اگر اتفاق افتادکه علائم آن کمابیش مشاهده می شود، مسئولیت این فاجعه  با کیست؟ matinmos@gmail.com

کد خبر 445539

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ناشناس IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
  12 17
  دشمن مشترک داعش و پ ک ک اردوغان است؟اردوغان که در حمله به کوبانی و کردها متحد داعش بود والان هم هست؟این چه تحلیلی است؟
  • متین مسلم A1 ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
   10 3
   توجه شما را به مصاحبه یکی از رهبران پ ک ک با بی بی سی در 2 شنبه گذشته جلب می کنم که مسئولیت حملات اولیه به سربازان ترک را متوجه نیرو های محلی پ ک ک کرد نه تصمیم رهبری پ ک ک. از جنبه منطق نظامی میان این دو تفاوت زیادی وجود دارد. نکته بعد اینکه اگر داعش زیر ضربات ایالات متحده قرار بگیرد و پ ک ک نیز زیر حملات مشابهی از سوی ترکیه قرار بگیرد،منطق تاکتیکی اتحاد موقت در مقابل دشمن مشترک موجب می شود این دو برای حفاظت از خودو سازمانشان هریک به دلایل خاص خود در کنار یکدیگر قرار بگیرند. این نکته ایست که اتفاقا اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان عراق نسبت به ان عمیقا نگرانند. نه داعش و نه پ ک ک از موقعیت اخلاقی بالایی برخوردار نیستند که نتوانند در کنار هم قرار نگیرند. متین مسلم
  • متین مسلم A1 ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
   10 8
   خواننده محترم. سلام توجه شما را به مصاحبه هفته گذشته یکی از رهبران ارشد پ ک ک با بی بی سی جلب می کنم که تصریح کرد حمله به پاسگاه سربازان ترک اقدامی از سوی رهبری پ ک ک نبوده و نیروهای محلی بدون هماهنگی این حمله را انجام داده اند. دوم اینکه هم پ ک ک زیر ضربان ارتش ترکیه است و هم داعش زیر ضرب نیروی هوایی ایالات متحده .آنهم در سرزمینی مشترک.لذا اتحاد تاکتیکی دشمنان علیه دشمن مشترک چیز تازه ایی نیست. بارزانی و تشکیلات اقلیم از این اتحاد تاکتیکی ابراز نگرانی کرده اند.ظاهر وقایع را نبینید. باطن انها مهم تر است. متین مسلم
 • بی نام A1 ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
  10 12
  امکان نداره
  • متین مسلم A1 ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
   8 15
   توجه شما را به پاسخم در کامنت اول جلب می کنم. متین مسلم
  • نسیم IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
   7 8
   نزدیکی تاکتیکی "پ ک ک" با "داعش"برای مقابله با تهدیدات مشترکشان است. این یک حطر جدی ست . خدایی شما به عنوان یک تحلیلگر چقدر پ.ک.ک و اتحاد دموکراتیک را می شناسید که اینگونه تحلیل می کنید. داعش کوباین را با خاک یکسان کرد و در مقابل اتحاد دموکراتیکی جنگید که شاخه پ.ک.ک است. بعد بروند همپیمان تاکتیکی شوند
 • دیده بان IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
  13 14
  هیچ وقت این تحلیل درست نیست.پ ک ک هیچ وقت رادیکال مذهبی رو قبول نمی کنه
  • متین مسلم A1 ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
   11 21
   توجه شما را به پاسخم در کامنت اول جلب می کنم. متین مسلم
 • شاهرود IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
  12 20
  ترکیه مثل انگلیس عمل میکنه.نتیجش تو آینده نشون میده.خیلی زیرکن
 • بی نام IR ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
  9 22
  اردوغان داعشی
 • بی نام RO ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
  7 9
  تحلیل نادرستی است ، دشمن دشمن لزوما همیشه دوست نیست
 • بی نام RO ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
  8 15
  شما داعش را نشناخته اید داعش بعثی ژنتیکی با کردها مشکل دارد و آنها را مهدور الدم می داند.
 • بی نام A1 ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۰
  9 20
  نه عزیزم کردها هیچگاه با این دار و دسته و امثال آنها متحد نمیشند، برین تاریخو بخونین، بعد تحلیل بنوسید.
 • بی نام IR ۰۴:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
  35 42
  اين اتفاقات به خاطر سياست هاي اشتباه تركيه است
 • بهنام بچه خوی 1 IR ۰۵:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
  11 2
  "اتحاد داعش و پ ک ک" این نتیجه ی ادامه ی این روند از نظرت شماست.ولی به نظر من این امر بسیار بعید است.چرا؟ چون پ ک ک قسمتی از مشروعیت و ماهیت وجودی خود را از دشمنی با داعش کسب میکند.ایران و نیروهای ائتلاف به خاطر دشمن مشترکی که با پ ک ک دارند از رویارویی و ضربه زدن به پ ک ک خودداری میکنند.فرض کنید پ ک ک تغییر موضع بدهد و در کنار داعش قرار بگیرد.چه اتفاقی می افتد؟ شک نکنید که در عرض یه مدت کوتاهی به دست ایران و نیروهای ائتلاف ضربات سنگینی دریافت کرده و از کار میفتد.پس پ ک ک حداقل برای داشتن این حمایت ها هم که شده سعی میکند همواره در مقابل داعش باشد.این یک مساله ی بدیهی هست که پ ک ک برای ادامه حیات خود، بین دو گزینه ی دشمنی ترکیه و داعش و دشمنی ایران و نیروهای ائتلاف، گزینه ی اول را انتخاب کند.
 • بهنام بچه خوی 2 IR ۰۵:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
  10 1
  قسمت دوم ماجرا مربوط میشود به داعش. داعش تا به حال نشان داده که گروهی تمامیت خواه هست که برای ادامه ی حیات خود کوچک ترین مصلحت اندیشی ها را رعایت نمکیند و همین امر نیز در نهایت باعث نابودی این گروه خواهد شد. داعش،روسیه ایران آمریکا و.. رو به صورت علنی تهدید کرده. در ترکیه و عربستان حملات ترورریستی انجام میدهد. داعش حتی نیروهای جبهه النصره و طالبان رو اعدام میکند. همه ی این اتفاقات نشان دهنده ی این است که این گروه ذره ای سیاست و مصلحت اندیشی ندارد.حال با این اوصاف چگونه ممکن است که این گروه به پ ک ک که بسیار ضعیف تر و حقیر تر از دشمنان داعش هست امتیاز بدهد و با آن متحد شود؟ داعش با جبهه ی النصره و طالبان که داری یک دشمن مشترک بودند و در یک جبهه میجنگیدن متحد نشد، حال بیاید با پ ک ک متحد شود؟؟
 • بی نام IR ۰۴:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  17 2
  جفتشون تروریست هستن چیز عجیبی نیست
 • مهدی A1 ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  13 6
  برعلیه کردها نیست؟؟؟اگر پ ک ک و داعش قراره با هم متحد بشن پس اینکه پ ک ک را مترادف با کردها می دانید برای چیست؟؟؟یعنی کردها با داعش متحد شدند؟؟
 • حامد A1 ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۳
  6 11
  خیلی تحلیل ساده انگارانه ای بود. همه دنیا میدانند که داعش، ترکیه و عربستان همکار تاکتیکی هم هستند. حالا چطور قرار است این وسط پ ک ک و داعش با هم متحد شوند خدا میداند. یک گروه با تفکرات چپ و یک گروه دینی افراطی که حتی گروه های اسلامگرای دیگر را هم تحمل نمیکند، هیچ وقت با هم کنار نمی آیند، مخصوصا در این مورد که پای کردها هم وسط است و کردها از پایه با داعش مشکل دارند، چه در عراق، چه در سوریه و چه در ترکیه.
 • فرهاد A1 ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
  4 14
  این تحلیل قصد دارد این تصور را القا کند که داعش و ترکیه دشمن هستند. درحالیکه تمام دنیا فهمیده اند داعش بدون حمایت ترکیه و عربستان حتی یک هفته هم دوام نمی آورد. هر روز صدها داعشی در عملیاتهای زمینی و هوایی کشته میشوند و تجهیزاتشان نابود میشود، در عین حال داعش در چندین جبهه با ارتش و نیروهای عراقی، پیشمرگه های کرد، ارتش سوریه، حزب الله، کردهای سوریه و ... میجنگد و تغییر اساسی در جبهه ها رخ نمیدهد. این چگونه ممکن است به غیر از اینکه ترکیه و عربستان نفرات و تجهیزات داعش را فراهم کنند؟ چرا ترکیه حالا که راه های تدارکاتی داعش در شمال سوریه به دست کردها و ارتش سوریه در حال قطع شدن است، به فکر ایجاد منطقه پرواز ممنوع افتاده است؟ و هزاران سوال دیگر...
  • بهنام بچه خوی A1 ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۷
   11 0
   میدونی چرا؟ چون داعش از خود اون شهرهایی که توشون حضور داره شدیدا نیرو جذب میکنه. واقعیتی که هیچوقت تو رسانه ها بهش اشاره نمیشه. مگه از ترکیه و عربستان چند نفر میتونن مخفیانه از مرزها عبور کنن؟ صد نفر؟ هزار نفر؟ ده هزار نفر؟ گیریم ده هزار نفر. ده هزار نفر نیروهای داعش فقط در یک جبهه هست بقیه جبهه ها از کجا تامین میشوند؟ یک مقدار تامل به خوبی نشان میدهد که اسکلت بندی نیروهای داعش در شهرهای تصرف شده را اهالی تندرو همان شهر و منطقه تشکیل میدهند. داعش با وعده و وعید های فراوان در شهرهای تصرف شده نیرو جذب میکند.
 • بی نام IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۷
  4 11
  با این حرفها نمیتونید کردها رو بدنام کنین شب خوش
 • کاردو RU ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۰
  0 1
  آمریکا به ترکیه درحمله به کردها چراغ سبز نشان داد