اعتماد نوشت:

همين چند روز پيش، وقتي داشتم در يكي از پياده‌رو‌هاي شهر راه مي‌رفتم، مرد سالخورده رنجوري را ديدم كه گوشه‌اي از پياده‌رو افتاده بود و طوري كه انگار نفسش گرفته باشد، سرش را به ديوار تكيه داده بود. آن پيرمرد به كمك احتياج داشت؛ اما عابران با بي‌تفاوتي از كنارش مي‌گذشتند و حتي نيم‌نگاهي هم به او نمي‌انداختند.

بعد از گذشت چند روز از ديدن آن مرد، هنوز به او فكر مي‌كنم و عكس‌العمل عابران كه همه همشهري‌هاي هم هستيم و مدام اين سوال را از خودم مي‌پرسم؛ چرا ما تا اين حد نسبت به مشكلات هم بي‌تفاوت شده‌ايم و به هم كمك نمي‌كنيم؟ما به مشكلات و اتفاقات ناخوشايندي كه در اين شهر براي همنوعان‌مان پيش مي‌آيد، بي‌تفاوت و بي‌توجه شده‌ايم، انگار ديگر آدم‌هاي غريبه كه هم‌وطن، همشهري و همنوع ما هستند را نمي‌بينيم.

شايد اگر لحظه‌اي به اطراف خود نگاهي كنيم، موارد زيادي از اين بي‌توجهي‌ها را مي‌بينيم؛ مواردي كه مقابل چشم ماست، اما آنها را نمي‌بينيم يا ترجيح مي‌دهيم كه ناديده، بگذريم. كافي است سر بچرخانيم تا ببينيم در گوشه‌اي از خيابان، پيرمرد يا پيرزني تنها نشسته و به كمك احتياج دارد يا راننده‌اي بنزين تمام كرده و زير آفتاب گرم تابستان منتظر ايستاده تا كسي به او بنزين بدهد. مي‌توانيم ببينيم كه مرد نابينايي مي‌خواهد از خيابان عبور كند و يك گوشه ايستاده تا يك‌نفر دست او را بگيرد كه با خيال راحت از جلوي ماشين‌هاي خيابان عبور كند و سالم به مقصد برسد يا زن دستفروشي را ببينيم كه براي اينكه اول مهر بتواند براي بچه‌هايش لباس و لوازم تحرير بخرد، در گوشه پياده‌رو نشسته و جوراب مي‌فروشد.

ما هر روز دراين شهر و لابه‌لاي اين تصاوير و اتفاقات زندگي مي‌كنيم، اما بي‌تفاوت از كنار همه اينها مي‌گذريم. چون نسبت به مشكلات و گرفتاري‌هاي يكديگر بي‌اهميت شده‌ايم، شايد هم يادمان رفته كه از دست ما هم كاري برمي‌آيد و مي‌توانيم خيلي از مشكلات را با كمك حل كنيم. حداقل مي‌توانيم آن مشكلات را ببينيم و اطلاع دهيم كه مسوولان مربوطه براي حل آن چاره‌اي بينديشند.

اما من فكر مي‌كنم مدتي است كه كسي حتي اين زحمت را به خود نمي‌دهد كه بعضي از مشكلات شهري را به گوش مسوولان برساند. مثلا اگر قسمتي از پياده‌رو آسيب ديده باشد، تا مدت‌ها همان‌طور مي‌ماند، چون كسي اين فكر به ذهنش نمي‌رسد كه مي‌تواند اين خرابي را گزارش دهد تا مسوولان براي تعمير آن كاري كنند. يا مثلا اگر يك عده مردم آزار در قسمتي از شهر شبانه زباله‌ خالي مي‌كنند، كسي اين موضوع را اطلاع نمي‌دهد كه هيچ، حتي بقيه هم زباله‌هاي خود را در آن قسمت مي‌ريزند و به آلودگي آنجا بيشتر اضافه مي‌كنند. شايد ما نمي‌توانيم درباره همه امور از مسوولان انتظار داشته‌باشيم كه به بهترين نحو چاره‌انديشي كنند، اما مي‌توانيم حداقل بي‌تفاوت و بي‌اهميت نباشيم و از كنار مشكلات شهري به راحتي نگذريم. همه انگار نشسته‌ايم تا تمام مشكلات را مسوولان رفع كنند، در حالي كه مردم هم نسبت به يكديگر و نسبت به شهر مسوول هستند و مي‌توانند كمك كنند.

ما به شهر نياز داريم و شهر هم به ما نياز دارد. من هنرمند شايد با نگاهي حساس‌تر به اين اتفاق‌ها نگاه مي‌كنم، اما مي‌دانم كه شهرم، مردم شهرم و اجتماعي كه در آن زندگي مي‌كنم را دوست دارم و براي اين دوست داشتن بايد كاري كنم؛ من باتمام وجود از ديدن بي‌تفاوتي در جامعه ناراحت مي‌شوم و مدتي ‌است كه تمرين مي‌كنم اگر كسي را ديدم كه به كمك احتياج داشت كاري كه از دستم بر مي‌آيد را براي او انجام دهم و اگر قسمتي از شهر را ديدم كه آسيب ديده بود حتما درمقابل آن احساس مسووليت كنم و آن خرابي را گزارش دهم. اگر تك تك ما به اين مسائل فكر كنيم و شهر و مشكلاتش دغدغه همه ما باشد، بخش بزرگي از مشكلاتي كه در شهر مي‌بينيم از بين مي‌رود. چرخه‌اي كه تنها با خواست ما از بين مي‌رود.

۵۷۲۴۴

کد خبر 449261

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • شکیبا A1 ۰۵:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  27
  مردم،گرفتارند، بی پولند...هزار فکرو هزار استرس و کمبود... شما اگه حقوق ماهی 1200 داشتی با اجاره خونه 600 تومانی و هزار تا هزینه دیگه همه چیز و فراموش میکردی
  • امیر A1 ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
   6
   دوست عزیز در مورد گرفتاری مردم حرف شما رو تصدیق میکنم ولی حرف خانم خیراندیش اینه که به کمک همدیگر یکم از گرفتاری های خودمون و دیگران رو کمتر کنیم. به قول فردوسی: فریدون فرخ فرشته نبود/ ز مشگ و ز عنبر سرشته نبود به داد و دهش یافت ان نیکویی/تو داد و دهش کن فریدون تویی
  • سامان A1 ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
   1
   کاملا" موافقم... ولی هیچ چیز درست نخواهد شد تا وقتی تک تک ما به نوبه خودمان درست شویم، سعی کنیم درست شویم... هر کس فقط خودش درست شود... درستی هم از نظر خودش... همین دیشب خبرآنلاین فیلمی گذاشت که یک مازراتی در جلوی پلیس راهنمایی رانندگی دور چرخشی می زند و پلیس هم فیلم می گیرد و آخرش هم با هم دست تکان می دهند و پلیس از راننده مازراتی تشکر می کند که برایش خوراک یک فیلم را تهیه کرده است و از همه جالب تر اینکه پلیس همکار آن طرف جلوی خودروهای عبوری را می گیرد تا راننده مازراتی با خیال راحت هنرنمایی کند این یعنی ضایع کردن حق آن خودرو عبوری دیگر، آن هم توسط پلیس اینها رو هم می بینیم
 • بی نام IR ۰۵:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  27
  قبل از هرچیز ما به اخلاق شهروندی نیاز داریم.
 • کیا A1 ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  4
  شما به عنوان یک شهروند ، یک همشهری عکس العملتان در قبال این پیرمرد چی بود؟ آیا کمکش کردید؟
 • بی نام IR ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  2
  همشهری نیستیم خانم خیر اندیش وفتی که هر روز هزاران نفر از شهرستان به تهران مهاجرت می کنند و در کنار سایر افرادی که با فرهنگ متفاوتی بزرگ شده اند قرار می گیرند، اینگونه اختلافات همواره وجود دارد تا وقتی، تهرانی، تهرانی نباشد، وضع همین است. تعطیلات آخر هفته را ببنید که تهران چقدر خلوت می شود، آنوقت متوجه می شوید شهرستانی ها در تهران چه تعداد هستند
  • karim IR ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۲
   3
   مگر انسان فقط تهرانی است ؟؟؟؟ با این حرفت به تهرانی ها هم توهین کردی
 • بی نام A1 ۰۵:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  2
  آقا شکیبا اینهایی که گفتی بهانه ای بیش نیست اینکه همه ما ایرانیان به اخلاقیات پشت پا زدیم غیر قابل انکار است علت فقط در یکی و دوعامل نیست ولی اون چیزی که من میدونم اینست که در ابتدا مشکل را بپذیریم
 • بی نام IR ۰۶:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  2
  شرمنده‌ها، شما خودتون كمكشون كردين؟ يا شما هم مثل بقيه ساده از كنارش گذشتين؟ يكي از مشكلات شهروندي ما اين شده كه از بقيه انتظار داريم و خودمان را نميبينيم، براي تغيير يك جامعه بايد از فرد شروع كرد...از خودمون..
 • بی نام A1 ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  2
  فرض کنیم خود شما برای یک فیلم قرارداد بستی و باید یک ساعت دیگه در محل فیلمبرداری حاضر باشیآیا ممکنه شما رسوندن این شخص به بیمارستان رو مهمتر تلقی کنید و هزینه های احتمالی رو بپذیرید؟یا فکر می کنید وقت شما با ارزش تر و مهم تر از دیگران هست و بهانه لازم برای رها کردن چنین افرادی دارید؟اگه ممکنه چند بار در مواجه با چنین صحنه هایی همین تصمیم رو می گیرید.فقط حرف زدن در باره این موضوعات بدون هزینه و گاه حتی فایده مند هست.عمل کردن در این روزگار کار هر کس نیست
 • بی نام IR ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  4
  شما چرا خودتون به پیرمرد کمک نکردین؟
 • پدرام IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  3
  چرا همه منتظر هستند که دیگران کاری کنن خودت جلو میرفتی و دستگیری می کردی یه خورده هم شماها با نزدن عینک دودی و پیاده روی توی پیاده رو بجای سوار ماشین شدن ماشینای اونچنانی ، به مردم کمک کنن.
 • بی نام DE ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  2
  اانشاالله مردم واقعا رویه شون عوض کنن. درسته وضع اقتصادی خرابه ولی وضع مردم بدتر از زمان های قدیم نیست. حداقل اون موقع مردم با اخلاق و منش و معرفت بودن. درود بر خانم خیراندیش.
 • محمد A1 ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  3
  از خودت شروع کن چرا فقط به هم نگاه میکنیم من اول باید خودمو درست کنم.