اصناف؛ قشر همیشه معترض / استهلاک سیستمهای پرداخت الکترونیکی چه زمانی گریبان خود اصناف را می گیرد؟

اختلال های مقطعی در عملیات پرداخت الکترونیکی با دستگاه پوز همواره محل اعتراض عمومی اصناف بوده، گویی برای راه اندازی این شبکه هزینه ای متقبل شده اند.

مریم یعقوبی

سال گذشته مسئولان بانک مرکزی و مدیران صنعت پرداخت الکترونیکی کشور خبردادند عمر مفید تجهیزات شبکه پرداخت الکترونیکی به اتمام رسیده و این شبکه نیاز به نوسازی دارد.

یکی از پیش نیازهای اصلی این نوسازی، اخذ کارمزد از استفاده کنندگان اصلی این تجهیزات بود تا هزینه های ارتقاء نرم افزاری و سخت افزاری حاصل شود اما با صدای بلند اعتراض اصناف هم مسئولان و هم گردانندگان اصلی شبکه پرداخت الکترونیکی کشور از اجرای طرح نوسازی منصرف شده و به استفاده از همین تجهیزات و زیرساخت های فرسوده راضی شدند.

پیش از این ناصر حکیمی مدیرکل نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در این مورد تاکید کرد: سالانه حدود 500 میلیارد تومان هزینه از منابع عمومی توسط بانک‌ها به شرکت‌های پی اس پی پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: هزینه خرید هر دستگاه 700 تا 800 هزار تومان و هزینه نگهداری به طور متوسط در هر ماه 10 تا 15 هزار تومان است و در چنین شرایطی باید مقداری از این هزینه توسط دارنده دستگاه‌ کارتخوان پرداخت شود.

حکیمی در خصوص شرایط شبکه و عمر مفید آن توضیح داد: مجموع هزینه‌هایی که باید انجام شود 880 میلیارد تومان در سال است تا سیستم و شبکه پرداخت‌های الکترونیک سرپا بماند و این به شرطی که شرکت‌های خدمات پرداخت الکترونیک از تسهیلات بانکی با سود 25 درصد استفاده نکرده باشند و اگر تسهیلات را محاسبه کنیم مجموع هزینه‌ شرکت‌های پشتیبان خدمات پرداخت‌های الکترونیک به 1400میلیارد تومان در سال می‌رسد.

وی در خصوص کیفیت سیستم دو راهکار را مطرح کرد و گفت: راهکار اول این است که سیستم و تجهیزات پرداخت‌های خدمات الکترونیک را گسترش دهیم و راهکار دیگر بیرون ریختن تراکنش‌های زائد از شبکه است.

وی افزود: تراکنش‌ 340میلیونی شبکه در حد نهایت است و نباید بیش از 200 تا 250 میلیون باشد. واقعیت این است که ما به لحاظ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری شبکه با کمبود مواجه هستیم و تجهیزاتی که بتواند این حجم تراکنش را پشتیبانی کند در دنیا کم است. باید تراکنش‌های زائد از شبکه خارج شود تا بتواند به راحتی کار کند.

اما اصناف هی یک از این راهکار ها را قبول نکرده و برای پرداخت نکردن 100 تومان کارمزد به هر دستاویزی متوسل شدند تا این طرح را از دور خارج کنند. از تهدید به جمع آوری پوزها گرفته تا اخذ کارمزد از دارندگان کارت.

بانک مرکزی و دولت با در نظر گرفتن جمیع جهات اخذ کارمزد و نوسازی شبکه را به تعویق انداختندو حال بعد از گذشت یک سال بانک ها در صدد هستند تا با حداقل هزینه بخشی از این شبکه را به صورت داخلی ارتقا داده و به سطح کیفی متوسط برسانند این تغییرات با قطعی یا اختلال چند ساعته انجام خواهد شد.

اما اصناف که اجازه افزایش کیفیت را به نهاد حاکم و بانک ها و ارائه دهندگان خدمات پرداخت نداده بودند همین قطعی یا اختلال چند ساعته را نیز تاب نیاورده و با تاخیر در تسویه یا قطعی مقطعی و کوتاه مدت کارتخوان های یک بانک چنان سروصدایی راه می اندازند که گویی هزینه هایی که برای این شبکه پرداخت کرده اند هدر رفته است.

شاید برخی بخواهند از رسوب حساب هایشان در بانک دفاع کنند اما آیا واقعا رسوب حساب یک پذیرنده می تواند توجیه خوبی برای جلوگیری از نوسازی شبکه ای ملی باشد که تمام مردم می توانند از آن استفاده کنند؟ آیا دارندگان کارت به ازای این زیرساخت و شبکه فرسوده متضرر نمی شوند؟ آیا بانک ها به ازای این قطعی ها جریمه به پذیرندگان و بانک مرکزی پرداخت نمی کنند؟

 

 

22339

کد خبر 449280

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام EU ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  7 0
  بله واقعا هزینه استفاده این شبکه باید توسط کسانی که بهره واقعی از آن میبرند پرداخت شود که شامل: بانک مرکزی: بلوکه کننده چد ساعته پول ها و بهره مندی از مانده ساعتی پول کارت خوان هاست دولت: که از تولید حجم عظیم اسکناس برای تامین چرخه پولی مبادلات آسوده شده بانک ها: که از این طریق از تامین هزینه تعداد بسیار زیادی نیروی انسانی و شعبات جدید خلاصی یافته اند همین طور از نگه داشته شدن پول در کارت توسط مردم جهت خرید، مانده هایشان افزوده میشه بعد از این ها هم مردمی که خرید می کنند و اصناف هم ازین سیسم بهره می برند بسم الله.. بیایید هر کدام به اندازه خودمون بخشی از این کارمزد را تامین کنیم نه اینکه بیایید بگویید فقط اصناف بهره میبرند پس کارمزد بدهند یا مردم بهره می برند کارمزد بدهند
 • بی نام IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  10 1
  این حرف زاییده چه تفکریه؟ اصناف تو کشورهای پیشرفته با اعتراضشون گاهی حتی بحران جدی ایجاد میکنند به طور مثال اتحادیه کامیون دارها در ایالات متتحده امریکا حال اینجا که این قشر بر خلاف عرف جهانی کمترین نفوذ را در تصمیمات کلان دارند و عجیب ترین مالیات ها قبوض نجومی برق و آب و گاز و اجاره بهای سنگین را تحمل می کنند این اعتراض کوچکشان را بر نمی تابید؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  1 4
  هرکس هزینه خدماتی را که استفاده می کند باید بدهد. اصناف اگر اینها را نداشته باشند باید هر روز چند ساعت را صرف رفتن بانک بکنند که اصلاً به صرفه نیست. اگر تا الان رایگان بود برای فرهنگسازی بود