روحانی: راه امام یعنی اسلامیت و جمهوریت/تقدیر یادگار امام از دولت

رییس جمهور گفت: از دیدگاه امام خمینی(ره) انقلابی بودن یعنی قانونی بودن، یعنی اعتقاد به اخلاق اسلامی، خودباوری و احترام به دیگران. انقلابی‌گری به معنای افراطی‌گری از دیدگاه امام راحل مردود است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی افزود: ما وقتی به سیره و زندگی امام خمینی(ره) نگاه می‌کنیم باید مجموعه آن را الگو قرار دهیم. بعضی سخنان امام(ره) در پاسخ به یک موضوع خاص بوده است و ما باید مجموعه کلام و راه امام را مد نظر قرار دهیم. راه امام(ره) یعنی اسلامیت و جمهوریت. اگر بخواهیم با نام اسلامیت، جمهوریت را کنار بگذاریم و یا خدای نکرده با نام جمهوریت اسلامیت را کنار بگذاریم از مسیر و خط امام فاصله گرفته‌ایم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امام در سیره و راه خود تشکیل نهاد دولت را برای ادامه نظام ضروری می‌دانست، تاکید کرد: حضرت امام نهاد قانون و مراجعه به آرای مردم را ضروری می‌دانستند و اینها از محکمات خط، راه و سیره امام است. امام(ره) با مردم انقلاب کرد، با مردم جلوی توطئه‌ها و تروریست‌ها را گرفت. با مردم انتخاب و انتخابات شکوهمند را انجام داد. با مردم و جوانان در مقابل تجاوز ایستادگی کرد و در دفاع 8 ساله به پیروزی رسید و با مردم با استبداد و استعمار جنگید.

وی ادامه داد: امام(ره) همه جا کنار مردم بود و میزان را رای مردم می‌دانست. ما همه باید تلاش کنیم خط و راه امام را از یاد نبریم. امام به همه‌ی اقشار مردم احترام می‌گذاشت اما به اقشار کم درآمد توجه ویژه و خاصی داشت. امام نسبت به جوان‌ها نیز توجه ویژه داشت و تا پایان زندگی از نظر فکری جوان بود. همچنین حقوق بانوان جامعه همواره مورد احترام ایشان بود. امام به این سه فکر توجه ویژه داشت، و ما نباید بگذاریم راه و مسیر امام توسط عده‌ای تفسیر نابجا شود.

روحانی همچنین بیان کرد:‌ وظیفه‌ی ماست که اسلام عزتبخش و سیاسی را که امام برای مردم تفسیر کرد و به ارمغان آورد تبیین کنیم و نباید بگذاریم در انزوا قرار گیرد. امام در سالهای پایانی عمر خود به خوبی قدرت و توان دولت را تعیین کرد.

وی با بیان اینکه امام هیچگاه در امور دولت مداخله نمی‌کرد، افزود: امام(ره) هیچگاه در امور دولت مداخله نمی‌کرد بلکه همواره هدایت می‌کرد، درست مانند مقام معظم رهبری که امروز هدایت‌گر هستند.

در موضوع هسته‌ای که پیروزی مردم بود ما با هدایت مقام معظم رهبری و حمایت مردم به پیروزی رسیدیم و امروز در نقطه امیدبخش‌تری نسبت به ماههای قبل قرار گرفته‌ایم.

روحانی در ادامه گفت: دولت در آستانه سال سوم می‌تواند به مردم بگوید که در طول این دو سال گذشته تلاش کرده تا وعده‌های خود را عملی کند. امسال سالی است که دولت باید از فضای به وجود آمده پس از توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها برای رشد جامعه و توسعه کشور استفاده کند تا این کشور در بلندای قدرت و ثروت در جایگاه بین‌المللی خود قرار گیرد.

رئیس جمهور اضافه کرد:‌ امسال دولت باید یک انتخابات شکوهمند اجرا کند و به مردم در یک انتخابات سالم، رقابتی و قانونی با حمایت‌های مقام معظم رهبری کمک کند.

روحانی ادامه داد: دولت سیره و راه امام را خط مشی اصلی خود برای تداوم مسیر دولت اسلامی و تکامل آن می‌داند. امام راحل ما انقلاب بزرگی را که نهضت عظیم اسلامی بود پایه گذاری کرد و به ثمر رساند و پس از آن در یک فاصله‌ی کوتاه از این انقلاب به نظام جمهوری اسلامی رسید.

رئیس جمهور یاد آور شد: شاید کمتر در تاریخ انقلاب‌های جهان سراغ داشته باشیم که بین پیروزی یک انقلاب و رای مردم برای نظام آن کشور فاصله‌ای کمتر از 50 روز باشد. امام راحل نظامی را تاسیس کرد که در همان سال اول قانون اساسی آن به تصویب رسید.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که هدف مهم این انقلاب تشکیل نظام اسلامی بوده و بعد از تشکیل نظام ادامه راه انقلاب در درون آن خواهد بود. انقلاب اسلامی راه خودش را برای رسیدن به همه زوایا بعد از تشکیل جمهوری اسلامی در درون نظام انجام می‌دهد.

روحانی در پایان اظهار کرد: در پیشگاه خداوند به خاطر انقلابی که امام برای مردم هدیه آورد و برای عزت خودباوری و فضایی که علیه استبداد، استعمار و استثمار توسط امام در این کشور به وجود آمد شکرگزاریم. خدا را شکر می‌کنیم که دولت هم از حمایت مردم و هم از حمایت مقام معظم رهبری برخوردار است و امیدواریم در سال سوم فعالیت دولت بتوانیم خادمان خوبی برای مردم و رهروان خوبی برای امام عزیزمان باشیم.

همچنین یادگار امام ضمن قدردانی از تلاش های دولت تدبیر و امید در طول دو سال گذشته اظهار امیدواری کرد که دولت در سال سوم خود بتواند وعده‌های داده شده را به سرانجام برساند.

 حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی که در روز اول هفته دولت به همراه رئیس جمهور و هیات دولت در حرم مطهر حضرت امام(ره) حاضر شده بود با بیان حدیثی از امام صادق (ع) اظهار کرد: امام صادق (ع) می‌فرمایند که خدا لعنت کند کسی را که باب نعمت و کرامت را در یک جامعه مسدود می‌کند. از حضرت سوال می‌شود این افراد چه کسانی هستند و امام پاسخ می‌دهد آنهایی که در جامعه به آنها خدمت و محبت می‌شود و شکرگزار نیستند، باعث می‌شوند دیگر کسی در جامعه خوبی نکند.

وی افزود: کسی که خوبی می‌بیند و چشم روی آن می‌بندد و نسبت به کارهای بزرگ شکرگزار نیست باب خوبی را در جامعه مسدود می‌کند. ما باید نسبت به تلاش‌های دوستان در دولت تدبیر و امید در دو سالی که از عمر این کابینه می‌گذرد شکرگزار خداوند باشیم و از تلاشهای آقایان قدردانی کنیم.

یادگار امام با اشاره به پیروزی مردم ایران در توافق هسته‌ای اظهار کرد: ما بخصوص در کار بزرگی که آقای ظریف و دوستانشان در مسئله‌ی هسته‌ای انجام دادند و باب بزرگی را باز کردند باید تشکر کنیم و امیدواریم در آستانه سال سوم تشکیل دولت شاهد تحقق شعارها و وعده‌هایی باشیم که دولت تدبیر و امید کار خود را با آنها شروع کرد.

وی با اشاره به روایتی از امام علی (ع) خاطر نشان کرد‌: امام علی (ع) می‌فرمایند که اگر کسی به خاطر تلاش‌هایش از او تشکر نشد نباید تلاش خود را وابسته به تشکر کند و کار خود را به خاطر تشکر انجام دهد؛ خداوند بیش از هر کسی به نیت خیر عاملان کار واقف است. البته ما به عنوان کسانی که بیرون از گود هستیم وظیفه تشکر داریم و دولتمردان به عنوان امین مردم و در میانه گود وظیفه‌ی تلاش، همت و عزم بیشتر دارند.

یادگار امام در پایان ضمن تبریک هفته دولت و میلاد امام رضا(ع) گفت: به برادر گرانقدر و بزرگوارم جناب آقای حسن روحانی و یکایک اعضای محترم کابینه دولت تدبیر و امید که در در آغاز هفته دولت در حرم بنیانگذار انقلاب اسلامی حاضر شدند، خیر مقدم می‌گویم و برای این عزیزان آرزوی توفیق دارم.

27214

کد خبر 449719

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =