۰ نفر
۱۰ اسفند ۱۳۸۷ - ۱۲:۲۶

برندگان جوایز سزار معرفی شدند

فیلم «سرافین» با دریافت هفت جایزه سزار (معادل فرانسوی جوایز اسکار) به عنوان بهترین فیلم سال صنعت سینمای فرانسه شد. این فیلم بر اساس داستان واقعی زندگی معجزه‌آسای یک زن نقاش فرانسوی مشهور به نام «سرافین اهل سنلیس» که کاشف او یک کلکسیونر آلمانی در ابتدای جنگ جهانی اول بود و این روزها موزه مایول پاریس نمایشگاهی از آثار او برپا کرده، ساخته شده است. در مراسم سی و چهارمین دوره اهدای جوایز سزار که جمعه شب در شاتله تئاتر پاریس برگزار شد، مارتین پرووست کارگردان «سرافین» جایزه بهترین فیلم را از دست شان پن بازیگر آمریکایی برنده جایزه اسکار دریافت کرد ولی جایزه بهترین کارگردانی به ژان فرانسوا ریشه کارگردان فیلم «مسرین» رسید. فیلم «سرافین» همچنین برنده جوایز سزار بهترین بازیگر زن نقش اصلی (یولانده مورو) ، فیلمنامه اریژینال، موسیقی متن اریژینال، طراحی صحنه و لباس، فیلمبرداری و صدابرداری شد. ونسان کسل بازیگر «مسرین» جایزه بهترین بازیگر مرد نقش اصلی را دریافت کرد و جایزه بهترین بازیگر مرد و زن نقش مکمل به ترتیب به ژان پی‌یر روسولیون برای «یک قصه کریسمس» و السا زیلبرستین برای «این‌همه وقت دوستت داشتم» رسید و  دبورا فرانسوا و مارک آندره گروندین بازیگران «اولین روز بقیه زندگی ما» به ترتیب به عنوان بهترین بازیگر زن و مرد تازه‌کار شناخته شدند.

فیلم «کلاس» برنده نخل طلایی کن 2008 جایزه سزار بهترین فیلمنامه اقتباسی را دریافت کرد و «این‌همه وقت دوستت داشتم» به کارگردانی فیلیپ کلودل به عنوان بهترین فیلم اول، «والس با بشیر» آری فولمن به عنوان بهترین فیلم خارجی و «سواحل انیس» به کارگردانی انیس واردا که زندگینامه خودنوشته این فیلمساز مشهور فرانسوی است به عنوان بهترین فیلم مستند برگزیده شد.

داستین هافمن بازیگر 71 ساله آمریکایی نیز یک جایزه ویژه افتخاری سزار دریافت کرد. نام این بازیگر همچنین در روز پنجشنبه به عنوان دریافت کننده نشان افتخار ملی فرانسه، نشان «فرمانده» در هنر و ادبیات، اعلام شده است.

منابع: اسوشیتد پرس، رویترز، ایس شوبیز
ترجمه: ساسان گلفر

کد خبر 4503

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =