جشنواره بادرشبو (بادرشبی) در 5 منطقه از پارک های سطح شهر ارومیه برگزار می شود.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان غربی ، در جهت ارج نهادن به سنت های دیرینه ، احیای آئین های سنتی و بومی محلی و ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی جشنواره بادرشبو با حضور رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر ارومیه و مدیر عامل سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری ارومیه با اجرای برنامه مفرح برای کودکان و خانواده های آنها در پارک صفا آغاز شد.

جشنواره بادرشبو در 5 منطقه از پارک های سطح شهر ارومیه به مدت 6 روز آغاز شد که افزایش آکاهی مردم نسبت به خواص دارویی عرق بادرشبو و جذب حداکثری گردشگر از این طریق از دیگر اهداف این اقدام عنوان شده است.

پارک های ائللر باغی ،قائم ،تخم مرغی و فرهنگسرای محمد رسول الله (ص) از جمله مناطقی است که میزبان جشنواره بادرشبو به مدت شش روز خواهند بود.

گیاه بادرشبو «بادرشبی» یکی ازگیاهان دارویی است که در شهر ارومیه کشت می شود و تهیه عرق این گیاه یکی از سنت های قدیمی خانواده های ارومیه ای است که به شکل سنتی انجام می پذیرد و این امر به عنوان یک سنت ویژه با آیینهای خاصی و به وسیله دستگاه های تعریق صورت می‌گیرد وهرساله از اواسط مرداد ماه تا اواسط شهریور ماه در کوچه پس کوچه ها و روستاها و باغات شهر اورمیه عطر دلنشین بادرشبو به مشام می رسد.وسایل تعریق در ارومیه که به زبان محلی نی قازان گفته می شود شامل یک دیگ و یک کلاهک است که کلاهک آن به شکل مخروط ساخته شده و دارای یک محفظه آب سرد است که به محض گرم شدن عوض می شود.

اهالی این دیار به پاکیزگی وسیله عرق‌ گیری بادرشبو و خود شخص عرق گیرنده اهمیت زیاد می‌دهند چون عرق گیری در اواسط تابستان انجام می گیرد، حال و هوای خاصی در بین خانواده بوجود می آید و در هنگام عرق گیری ، بزرگان برای کوچکترها دعا می کنند و آرزو می کنند که شربت بادرشبو ازدواج فرزندانشان را از همین محصول بنوشند.

بادرشبو ازگیاهان دارویی است که بویی خوش و دلپذیر همچون بوی بادرنجبویه دارد و التیام‌ بخش زخم است و از عرق بادرشبو به عنوان تقویت کننده قلب و آرامبخش استفاده می‌شود .

در پایان گفتنی است؛ بادرشبو متاسفانه به اشتباه بادرنجبویه گفته می شود هر چند دارای اثرات دارویی مشابهی هم در اکثر موارد دارند اما این دو گیاه از دو جنس متفاوتی اند.

کد خبر 452708

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =