مهر نوشت: از ابتدای سال جاری تا نیمه شهریور، تنها ۱۷۷ هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده‌اند که در این میان، آمار خودروهای مربوط به دستگاه‌های عمومی محدود به حدود ۱۰۰۰ دستگاه خودرو است.

از ابتداي سال جاري تا كنون، تنها ۵۵۳ دستگاه خودروي دولتي، فقط ۵۲۹ دستگاه خودروي نظامي و صرفاً ۴ دستگاه خودروي سياسي و در كل يك هزار و ۸۶ دستگاه خودرو از مجموع ده‌ها هزار دستگاه خودروي مربوط به ارگان­های اداري و نهادهای اجرايي به مراكز معاينه فني مراجعه كرده­ اند.

در سال گذشته ۵۶۰ هزار دستگاه خودرو به مراكز معاينه فني مراجعه كردند كه به اين ترتيب ماهانه به طور متوسط ۴۶ هزار دستگاه خودرو را شامل مي‌شد، در صورتي كه اين رقم در ۵ ماه و نيم ابتدايي سال جاري، مجموعاً به ۱۷۷ هزار دستگاه خودرو رسيده كه از متوسط ماهانه ۳۲ هزار دستگاه خبر مي‌دهد.

در صورتي كه ميانگين مراجعه روزانه به مراكز معاينه فني در سال گذشته ۱۵۰۰ دستگاه خودرو بود، اين رقم نازل در سال جاري با ۳۰ درصد كاهش، به طور ميانگين به تنها ۱۰۰۰ دستگاه خودرو در روز رسيده كه حاكي از اين است كه در نیمه نخست امسال نسبت به سال گذشته، هر روز ۵۰۰ دستگاه خودرو كمتر به مراكز معاينه فني مراجعه کرده ­اند.

تردد دو و نيم ميليون خودروی فاقد معاينه فني در تهران

در اين ارتباط مديرعامل ستاد مركزي معاينه فني خودروهاي تهران با اشاره به اين كه استاندارد توليد خودرو در كشورمان بسیار پايين است و در بهترين حالت يورو ۲ است، در صورتی كه استاندارد تولید خودرو در اروپا در حال حاضر يورو ۵ است، گفت: با اين حال، متوسط عمر معاينه فني خودرو در اروپا ۲ سال و در كشور ما ۵ سال است كه بايد به همان ۲ سابق سال باز گردد.

ولي آذروش با بيان اين كه حدود دو و نيم ميليون دستگاه خودروی فاقد معاينه فني در تهران تردد می ­کنند، افزود: در حال حاضر بالغ بر ۷۰ درصد ظرفيت مراكز معاينه فني كه در هر نوبت کاری، دست كم مي ­توانند به ۶ هزار دستگاه خودرو خدمات ارائه كنند خالي است، در صورتی که این مراکز آمادگي كامل دارند تا نسبت به ارائه خدمات خود به مراجعه کنندگان به صورت تمام وقت و در سه شيفت کاری، اقدام کنند.

وي با تأكيد بر اين كه هزينه‌ آزمون‌هاي معاينه فني در اروپا به طور متوسط ۸۰ يورو معادل ۳۰۰ هزار تومان است، در صورتي كه در تهران اين رقم بسيار ناچيز و تنها ۳ درصد این مبلغ، یعنی ۱۰ هزار تومان است كه حتي هزينه برق مصرفی مراكز معاينه فني را نيز تأمین نمي‌كند، اعلام كرد: امسال دستگاه‌هاي موجود در مراكز معاينه فني را به روز كرده‌ايم و در حال راه‌اندازي دستگاه‌هاي جديد با استانداردهای روز دنيا هستيم.

۳۹ درصد خودروها عيوب ظاهري دارند

مديرعامل ستاد مرکزی معاينه فني خودروهای تهران در خصوص احتمال تخلف صدور برچسب معاينه فني بدون مراجعه خودرو به مراكز مکانیزه این ستاد، اظهار كرد: در تهران، ميزان اين تخلف صفر است، چرا كه مراكز معاينه فني پايتخت مجهز به دوربين­هاي پلاك‌خوان هستند و امكان صدور برچسب معاينه فني بدون مراجعه خودرو به اين مراكز صفر است.

آذروش با اعلام اين كه بر اساس تصویب هيأت دولت و مصوبه شوراي اسلامي شهر تهران در خصوص ايجاد سامانه ملي معاينه فني، تصريح كرد: با راه‌‌‌اندازي اين سامانه به عنوان تحولي بزرگ در موضوع معاينه فني، اين امكان در تهران و اقصی نقاط کشور فراهم خواهد شد تا مراكز معاينه فني با اتصال به مراكز پليس راهنمایی و رانندگی، نسبت به تبادل اطلاعات اقدام کنند و به اين ترتيب با افرادي كه بدون مراجعه به مراكز معاينه فني گواهي مربوطه را دريافت مي‌كنند، برخورد قانونی به عمل خواهد آمد.

وي در پايان با تأكيد بر اين كه با وجود تردد صدها هزار دستگاه موتورسيكلت در تهران، سال گذشته تنها ۱۰۰ دستگاه موتورسيكلت به خطوط ۱۰ گانه معاینه فنی موتورسیکلت مراجعه كردند، خاطرنشان كرد: به طور متوسط ۲۷ درصد خودروهايي كه به مراكز معاينه فني مراجعه مي‌كنند، به خاطر آلايندگي بيش از حد، ۱۸ درصد به علت عدم هم­راستايي چرخ‌ها و ۱۱ درصد دیگر نيز به دليل نامناسب بودن عملکرد ترمزشان رد مي‌شوند، ضمن اين كه ۳۹ درصد خودروها داراي عيوب ظاهري هستند.

۴۷۴۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 456215

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۰
    3 0
    ما منتظر همه چیزهای بد مثل خشکسالی وآلودی هوا هستیم