سجادافشاریان از ایدهِ‌ی «خنداننده‌ی برتر»و استفاده از شیراز می‌گوید/ با شهری شروع کردم که عاشقش هستم

سجاد افشاریان می‌گوید استفاده از شیرازی بودنش را با فکر انتخاب کرده است و عده‌ی کمی که به این موضوع اعتراض داشتند، نگاه تک بعدی دارند.

زهرا موسوی: سجاد افشاریان یکی از چهار کمدینی بود که هفته‌ی گذشته در مسابقات « خنداننده‌ی برتر » با هم‌گروهی خود سپند امیر سلیمانی به رقابت پرداخت. افشاریان که خود یکی از نویسندگان برنامه‌ی «خندوانه» است، ایده پرداز لیگ « خنداننده‌ی برتر» نیز بوده است.  
درباره این مسابقه و حضورش به عنوان کمدین با او گفت‌وگویی کرده‌ایم که می‌خوانید:

با کلیت مسابقات« خنداننده‌ی برتر» شروع کنیم.این طرح از کجا شروع شد؟

از آنجایی که در دو فصل خندوانه به عنوان نویسنده و ایده پرداز حضور دارم به خاطر رشد استندآپ کمدی ، ایجاد اتفاق های جدید و جدی در کمدی و جایگاه کمدین‌ها این مسابقه را طراحی کردم که مورد توجه رامبد جوان عزیز قرار گرفت و اجرایی شد .

«خندوانه» به عنوان بنیان‌گذار استندآپ کمدی در ایران شناخته می شود ؛ اگر بخواهیم تعریف دقیقی از استندآپ کمدی ارائه بدهیم، چه چیزی می‌توان گفت؟

نوعی از کمدی است که در آن اجرا کننده بدون وجود دیوار چهارم بصورت مستقیم با شنوندگان صحبت می‌کند. این کمدی معمولاً توسط یک نفر اجرا می‌شود. در این نمایش کمدین با اجرای سریعی از داستان گویی، لطیفه و شوخی‌های کوتاه و گذرا و بداهه‌سازی‌هایی که جمع تماشاگران پذیرای آنها باشند به انتقال مضامین می‌پردازد. اجراکننده معمولاً سرنوشت مسائل و معضلاتی را که بسیار مهم و جدی هستند و اجتماع را درگیر خود ساخته به چالش می‌کشد، به این امید که باعث شگفتی و خنده تماشاگران شود و مشکلات اجتماع را با لبخند تبدیل به آرامش کند.

از لحاظ محتوایی چطور؟ استندآپ کمدی می‌تواند شامل چه موضوعاتی باشد؟

در استندآپ کمدی به لحاظ محتوایی مسایل مختلفی مطرح می‌شود. خیلی از اوقات استندآپ کمدی بر اساس تجریه خود کمدین شکل میگیرد. یعنی کمدین مسایلی که در طول زمان با آن‌ها مواجه میشود را منظم و تدوین می‌کند و با استفاده از اغراق، تیپ خاص یا بیان خاص آن را به کمدی تبدیل می‌کند.

محوریت استندآپ شما شیراز بود. موضوعی که همیشه بر سر استفاده‌ی آن در طنز بحث وجود دارد. چرا این موضوع را انتخاب کردید؟

استندآپ بخش‌ها و گونه‌های مختلف دارد و به جرات می‌توان گفت استندآپ کمدی با برنامه‌ی خندوانه جایگاه خودش را در ایران پیدا میک‌ند. بیشتر مردم ما با مدل خاطره گویی آشنایی پیدا کرده‌اند و در طول مسابقات، ما کم کم با شکل‌های دیگر استندآپ کمدی آشنا شدیم. مثل اجرای آقای کربلایی، اجرای آقای ژوله و یا اجرای خانم دهقان. من دلیل واضحی برای این کار داشتم. در طول این سال‌ها اگر سریالی ساخته می‌شد که درباره‌ی حرفه یا شهر خاصی بود، با اعتراضات زیادی مواجه میشد.

آقای قاسم خانی یکبار حرف خوبی زدند.گفتند: « نمی‌دانم چرا ما تهرانی‌ها از این‌که این همه سریال و فیلم با لهجه‌ی ما ساخته می‌شود، ناراحت نمی‌شویم.» بر این اساس من در استندآپی که اجرا کردم، تمام این مسایل را در نظر گرفتم و با شهری شروع کردم که عاشقش هستم و از وجب به وجب آن خاطره دارم.و در وهله‌ی اول به عنوان یک دلیل قاطع برای درک شوخی طبعی مردم شهرم، یک دقیقه از فیلم آقای همساده را گذاشتم. در کنار همه‌ی اینها من علاوه براین که به خلق موقعیت‌های کمدی فکر کرده بودم، نگاه اجتماعی را هم مدنظر داشتم. برای مثال به اینکه چرا شهر من یک سالن تخصصی اجرای تئاتر ندارد، فکر کرده بودم. یا اینکه چرا موسیقی محلی بوشهر در شهر بوشهر اجازه اجرا ندارد؟ چرا دو تیم باسابقه از فوتبال کشور در لیگ برتر نیستند؟ چرا حال دریاچه‌ی پریشان، دریاچه‌ی نمک و دریاچه‌ی ارومیه که بیشتر مردم با آنها خاطره دارند،خوب نیست؟

ولی باز هم مثل همیشه عده‌ای به این استفاده از قومیت معترض بوند.

من در فضای مجازی هم با برخوردها مواجه بودم. شاید از هر 200 نفر، یک نفر از این موضوع ناراحت بود که آن هم به خاطر نگاه یک بعدی است که وجود دارد. چرا که در طول سال‌هایی که سریال نوشتم و تئاترهای کمدی ساختم نگاه درستی به مقوله‌ی طنز دارم و کاری نمی‌کنم که سمت و سوی توهین قومیتی پیدا کند.

بعد از اجرای استندآپ کمدی، پشت صحنه‌ای از شما پخش شد که در آن لحن شما به گونه‌ای بود که این برداشت را به وجود آورد که تا حد زیادی به صعودتان از گروه و رد شدن از آقای امیرسلیمانی مطمئن بودید. واقعا این‌طور بود؟

این را در نظر داشته باشید که بخش زیادی از کار کمدین ها شو است و از طرفی هم قسمت‌هایی که در پشت صحنه استفاده می‌شود تدوین می‌شود و متاسفانه گاهی باعث میشود تا جان کلام ادا نشود.

من گفتم  قرار نبود در این لیگ شرکت کنم. کمدین هایی قرار بود بیایند که نیامدند و من به خاطر تجربیاتی که داشتم، به این 15 نفر اضافه شدم که این لیگ شکل بگیرد و راه بیفتد. اصلا وقتی قرار نبوده شرکت کنم چطور می‌توانم این دید را داشته باشم که حتما برنده می‌شوم؟

از طرف دیگر به شوخی گفتم که همانطور که در جام جهانی، کشور میزبان خودش یک تیم دارد،من هم تیم کشور میزبان هستم. پس تمام تلاشم را میکنم که از نشان کمدین که به من اهدا شده دفاع کنم و سربلند بیرون بیایم. و اینکه طبیعی است وقتی در تورنمنتی شرکت می‌کنیم، تمرین می‌کنیم، کار می‌کنیم و برای آن تلاش می‌کنیم.

با توجه به این نکته که اگر شما از گروه خودتان صعود کنید، دومین نویسنده‌ای هستید که در جمع هشت کمدین برتر قرار می‌گیرید و خانم دهقان هم با استفاده از کمک یک نویسنده صعود کردند، به نظرتان وجود نویسنده‌ در استندآپ کمدی چه تاثیری دارد؟

قطعا وجود نویسنده می‌تواند نقش خیلی مثبتی داشته باشد. نویسنده در هرجایی که رنگ و بویی از اجرا وجود دارد میت‌واند تاثیر به‌سزایی داشته باشد. نویسنده مدام با کلام، تفکر و اندیشه سروکار دارد و قطعا این‌ها میتواند به آدم قدرت بدهد.

با این حساب می‌توانیم انتظار داشته باشیم که حداقل یکی از نویسنده‌ها را در جمع چهار کمدین برتر ببینیم؟

بستگی به اجرا دارد. مثلا در مورد آقای صحت، سابقه‌ی نویسندگی ایشان از بازیگری یا کارگردانی خیلی بیشتر است و نویسنده‌ی درجه یکی هستند. «بزنگاه» و «زیر آسمان شهر» را نوشتند ولی خب طبیعتا آرا تا الان بخشی از نتیجه را نشان می‌دهند که نتیجه به چه شکل است.

البته خیلی وقت ها هم نتیجه غیر قابل پیش بینی است. خیلی وقت ها محبوبیت تعیین کننده است یا زمان هایی هست که آراء احساسی است مثل شرایطی که گروه‌ها در ابتدا تجربه کردند.

گروهی که شما باید با برنده‌ی آن رقابت کنید یکی از عجیب‌ترین و سخت‌ترین گروه‌های مسابقه است. فکر می‌کنید رقیب شما چه کسی خواهد بود؟ نادر سلیمانی یا مهران غفوریان؟

واقعا نمی‌توان پیش بینی کرد. چون نادر سلیمانی را تا به حال در قالب استندآپ کمدین ندیدیم و کاملا غیرقابل پیش بینی است و  نکته دیگری هم که وجود دارد این است که در نهایت رای مردم برنده‌ها را تعیین می‌کند و هیچ‌چیز مشخص نیست.

۵۷245

کد خبر 456880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 16
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  ما که کلی خندیدیم دمش گرم
 • علی A1 ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  59 6
  ما هم کلی خندیدیم دمش گرم
 • شیرازی ناراحت IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  بسیار زشت و ناخوشایند است که شخصی با مسخره و مخحکه کردن همشهری های خود و رفتار آنان اسباب خنده دیگران شود و رای جمع کند آیا تاکنون دیده اید دیگراهموطنان ما ، مانند آذری ها ، اصفهانیها ، مشهد یهاو ... با مسخره و مخحکه کردن همشهری های خود و رفتار آنان اسباب خنده دیگران شوند. واقعا جای تعجب است این کار از اهالی به اصطلاح اهل فرهنگ و هنر
  • شیرازی خوشحال و سرحال A1 ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
   75 14
   شما بفرماین از کدوم خطه کشور هستید تا مثالش رو واستون بزنیم ؟ در ضمن بنده شیرازی هستم و اصلا بهم بر نخورد . مثل تمام دوستانمون در جاهای مختلف ایران مثل اصفهان،قم،تهران،رشت ......کلا همه استان ها . گاهی مواقع گفته در قبال شوخی گفته میشه که باید جنبه طرف مقابل رو دید که این فضا اسمش استندآپ کمدی بود نه محفل ...... که شوخی نداشته باشه
 • بی نام A1 ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  48 2
  اخه چه عيبي داره ؟من شيرازي هستم وخيلي هم از نمايش ايشون لذت بردم عده اي كلا باشاد بودن مشكل دارن ودنبال بهانه هستن
 • بی نام A1 ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  8 32
  البته با زیرکی کامل مردم رو گول زد بعد از اجرای صحنه اقای همساده فیلمی از خودش پخش کرد که در حال اجرا به عنوان اقای همساده بود و مردم فکر کردن ایشون صدا گذاری اون شخصیت رو انجام داده در حالی که صدا گذاری این شخصیت با بحرانیه
 • سید حامد بچه شهر IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  40 4
  منم ب عنوان یه شیرازی ناراحت نشدم ،اصولا وقتی پای طنز در میونه پای بهترینها وسط میاد. شیرازم همیشه تو زمینه هایی ک قرار بوده واس مملکت افتخار آفرینی بشه همیشه نقش اول بوده. کیروش وقتی اومد شیراز گفت یکی از آرزوهام این بود ک شیراز. از نزدیک ببینم وقبل اینکه بیام تنها چیزی ک از ایران میدونستم همین شهر راز و عظمت تخت جمشید بوده، خلاصه هم دویی سجاد ،هم تموم کاکوهای شیراز ایووولو دارن،
 • بی نام IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  7 32
  فقط علی مشدی
 • مازنی A1 ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  30 3
  آفرین به آقای افشاریان، من به شخصه همیشه از جوک‌های قومی دفاع کردم چیزی که همه‌جای دنیا رواج داره و در تاریخ و فرهنگ ما هم هست. به نظرم فرهنگ بالاتر یک منطقه پذیرش جوک قومی رو براش راحتتر می کنه نمونه‌اش هم ما مازندرانی‌ها هستیم که جوکهای خودمون با یه مازندرانیه شروع می‌شه
 • مهدی A1 ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  6 21
  اکثرا ناامیدکننده بودند. البته به غیر از دو نویسنده ژوله و افشاریان. به کاربران خبر آنلاین پیشنهاد می کنم نوشته ابراهیم افشار در روزنامه "هفت صبح" شنبه 21 شهریور رو حتما بخونن. به نکات بسیار درستی درباره لیگ کمدین های خندوانه اشاره کرده بود که جدا باعث تاسف است. به نظر من اگه "جناب خان" رو آورده بودند با فاصله آراء بسیار زیادی اول می شد.
 • تبریزی IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  15 2
  آقای افشاریان عالی بود
 • سميرا EE ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۳
  14 3
  اقاي افشاريان و زوله عالي بودن فقط اين دونفر يكيشون بايد اول شه خصوصا اقاي افشاريان
 • مامان امید A1 ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۴
  7 0
  زیدان بچه ی من چیطو شد
 • رودابه منصوری IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
  10 0
  آقای افشاریان عالی عالی بود من همه را دیدم تکراری هم دیدم تازه ضبطش کردم من خودم جنوبی هستم مخصوص بازی فوتبال چقدر قشنگ تعریف کرد من که مرده بودم از خنده. انشالا برنده بشه
 • زهرا شیرازی A1 ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
  15 0
  اجرای آقای افشاریان فوق العاده بود من که ی شیرازی اصیل هستم به ندرت کسی رو دیدم که به این قشنگی لهجه شیرازی داشته باشه . ما که اصلا ناراحت نشدیم بلکه خیلی از خنده روده بر شدیم . اونهایی که ناراحت شدن شیرازی نیستن چون شیرازیا با جنبه تر از این حرفا هستن .آخه طنز که ایگه این حرفاره نداره
 • مریم A1 ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۷
  12 0
  حسوداش انتقاد کردن